İki Kentin Tarihi, Kültürel ve Turistik Hazineleri Tanıtılacak

İki Kentin Tarihi, Kültürel ve Turistik Hazineleri Tanıtılacak
Edirne Belediyesi ile Nessebar Belediyesinin ortaklaşa yürüttüğü "Edirne ve Nessebar'ın Tarihi, Kültürel ve Turistik Hazinelerinin Tanıtılması" projesi kapsamında konferans düzenlenecek.

Avrupa Birliği Bakanlığının ulusal otorite görevini yürüttüğü Interreg-IPA Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı kapsamında Edirne Belediyesi ile Nessebar Belediyesinin ortaklaşa yürüttüğü "Edirne ve Nessebar’ın Tarihi, Kültürel ve Turistik Hazinelerinin Tanıtılması" projesi kapsamında "Tarihi ve Kültürel Mirasın Turizm ile İlişkisi" isimli konferans gerçekleştirilecek.

Proje liderliğini Edirne Belediyesinin yaptığı "Edirne ve Nessebar’ın Tarihi, Kültürel ve Turistik Hazinelerinin Tanıtılması" projesinin 451 bin 837 euro hibe sözleşmesi 20 Mart 2017 tarihinde imzalanmıştı. Proje kapsamında 28 Kasım Salı günü Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Konferans Salonunda düzenlenecek olan "Tarih ve Kültürel Mirasın Turizm İle İlişkisi" isimli konferansta ICOMOS Türkiye Onursal Üyesi Prof. Dr. Nevzat İlhan ve Bulgaristan ICOMOS eski Genel Sekreteri ve Uluslararası Bilimsel Komite Üyesi Prof. Dr. Mariela Modeva konuşmacı olarak yer alacak.

Edirne Belediyesinin Nessebar ile yürüttüğü projenin kentin gelişimine büyük katkı sağlayacağını belirten Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne’de gerçekleştirilecek konferansa tüm Edirne halkını davet ederek: "Edirne’de tarihi ve turistik alanlarına 8 adet iç mekan ve 8 adet dış mekan bilgilendirme kiosku temin edilecek. Web sitesi ve akıllı telefon uygulamaları da hazırlanacak. Kiosklarda ve akıllı telefon uygulamalarında bilgi olarak dijital şehir haritası, tarihi ve turistik yerler ile ilgili bilgilendirmeler, oteller, yeme içme yerleri, şehirde düzenlenecek etkinliklere ait aylık takvim, minibüs güzergahları, taksi duraklarının yerleri ve telefonları yer alacak. Bu kiosklar şehrin görünen ve işlek yerlerine konulacak; turistlere Türkçe, İngilizce ve Bulgarca olmak üzere 3 dilde hizmet verecek. Örneğin otogara gelen ve şehir hakkında bilgisi olmayan bir turist aradığı yönlendirme bilgilerine günün hangi saatinde olursa olsun ulaşabilecek. Proje kapsamında ortak etkinlik olarak Edirne’nin ve Nessebar’ın tanıtımına katkı sağlamak için yaz festivali düzenlenecek. Festivalde konserler, yöresel gösteriler yer alacak. Ortak bir video klip çekilip, şehirlerimizi tanıtmak amacıyla ulusal ve uluslararası farklı etkinliklerde yayınlanacak." dedi.

Edirne ve Nessebar’ın ortak özelliğinin UNESCO tarafından tanınacak düzeyde tarihi eserlere sahip olmaları olduğunu ifade eden Gürkan: "Edirne, Selimiye Camii ve Külliyesi ile Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali ile UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alırken Nessebar ise tarihi eski şehri olan yarımadası ile UNESCO dünya mirası listesinde, doğal, kültürel ve tarihi miras altyapısından daha iyi faydalanılarak bölgemizin turistik cazibesinin artırılması amacıyla hazırlanan proje kapsamında 28 Kasım 2017 Salı günü saat 10.30'da gerçekleştirilecek konferans ile tarihi ve kültürel mirasın turizm ile ilişkisini değerlendirilecek." ifadelerine yer verdi. Edirne Jet Haber