İnşaatın Yüzde 90'ı Tamamlandı

İnşaatın Yüzde 90'ı Tamamlandı
Edirne’de 60 yıllık vahşi depolamaya son verecek olan Edirne Katı Atık Yönetimi Birliği tarafından yapımı sürdürülen, 'Edirne Katı Atık Düzenleme ve Bertaraf Tesisleri'nin inşaatının yüzde 90’ı tamamlandı.

Edirne’de 60 yıllık vahşi depolamaya son verecek olan Edirne Katı Atık Yönetimi Birliği tarafından yapımı sürdürülen, 'Edirne Katı Atık Düzenleme ve Bertaraf Tesisleri'nin inşaatının yüzde 90’ı tamamlandı. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Merkez ile birliğe ilçe belediyelerin ve köylerinin çöplerinin bertaraf edileceği çevre dostu tesise, çöp suyunun sızıntılarının önleneceği membran tabakasının döşenmeye başladığını söyledi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın başkanlığını yürüttüğü, Edirne Katı Atık Yönetim Birliği tarafından yapımı sürdürülen 'Edirne Katı Atık Düzenleme ve Bertaraf Tesisleri' inşaatında çalışmalar sona yaklaştı. Hıdırağa Mevkii’nde yapımı süren tesiste geçen bir yıllık zaman içerisinde kantar binası, idari bina, ambalaj ayrıştırma binası, atölye binası, kompost tesisi, su depoları binalarının yapımı tamamlandı. 160 dönümlük alanı kaplayan tesiste şu anda, çöplerin toplanacağı 20 bin metrekare tabanı olan, tamamı 40 bin metrekare olacak 1. lot merkezinin membran döşeme işi başlatıldı.

cevredostutesis2

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan tesiste şu ana kadar yüzde 90’lık yapım aşamasının tamamlandığını, çalışmaların kısa sürede tamamlanarak tesisin hizmete girmesinin planlandığını söyledi. Tesiste şu anda çöp suyu sızıntısının toprağa ve yeraltı sularına akmasını engelleyecek membran kaplama işinin devam ettiğini belirten Gürkan şunları söyledi: "Depolama 3 ayrı lotluk bir alanda yapılacak. Şu anda 1. lotta tabana kil kaplama işini tamamladık, şimdi de membran kaplama işini başlattık. Membran çalışması, bu alanda toplanacak çöplerin su sızıntılarının toprağa ve yeraltı sularına karışmasını engelleyecek bir metot. Membran kaplama çalışması kısa süre içinde bitecek, ardından çöp suyu sızıntısının toplanmasını sağlayacak drenaj boruları döşenecek ve en sonunda da bu katmanların üzeri dere çakılı ile kaplanacak. Böylece ilk toplama alanımız faaliyete hazır hale gelecek. Kademe kademe diğer alanları da tamamlayarak faaliyete alacacağız."

cevredostutesis3

İlk etap membran çalışmasının ardından tesiste çevre ve yol düzenleme çalışmalarına başlanacağını kaydeden Belediye Başkanı Recep Gürkan, 1. lot depolama alanının tabanının 20 bin metrekare, kavisli üst yapısıyla tüm alanın 40 bin metrekare olduğunu da kaydetti.

Gürkan, "Edirne Katı Atık Yönetimi Birliği üyesi Edirne, Havsa, Süloğlu, Lalapaşa ilçeleri ve bunlara bağlı köyleriyle beraber, kısa bir süre sonra yıllardır çözüme kavuşturulmayan vahşi depolama alanındaki bu çöplerden kurtulmuş olacağız. Ortak kurduğumuz bu tesis Türkiye’de bir ilk olacak. Köylerimizdeki çöpler de bu tesiste bertaraf edilecek. Edirne Belediyesi olarak sadece merkezde değil çevre ilçelerimizde yaşayan vatandaşlarımızın da en büyük sorununa çözüm bulmuş olacağız. Bizler, Edirne’yi sadece kent merkezi olarak değil bir bütün olarak düşünüyoruz ve çalışmalarımızı bu doğrultuda yürütüyoruz." şeklinde konuştu.

EdirneJetHaber Haber Merkezi