IPA'dan Edirne Belediyesine 910 Bin Euro Hibe

IPA'dan Edirne Belediyesine 910 Bin Euro Hibe
Türkiye-Bulgaristan Sınır-ötesi İşbirliği Programı (IPA) kapsamında, Edirne Belediyesi, toplamda 910 bin Euro hibe almaya hak kazandı.

Türkiye-Bulgaristan Sınır-ötesi İşbirliği Programı (IPA) kapsamında, Edirne Belediyesinin en büyük ortağı olduğu Edirne Katı Atık Yönetim Birliğinin projesi başarılı bulunarak, toplamda 910 bin Euro hibe almaya hak kazandı. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Belediyesi olarak IPA kapsamında ilk kez proje uygulaması gerçekleştirileceğini belirterek, Türkiye ve Bulgaristan’dan 33 projenin hibe almaya hak kazandığını, 33 proje için toplam hibe bütçesinin 8 milyon 200 bin Euro olduğunu ve bütçenin yaklaşık 1 milyon Euro'sunun ise Edirne Belediyesine ait olduğunu belirtti.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Belediye Meclisi Salonunda basın mensuplarıyla bir araya geldi. Gürkan, yaptığı açıklamada uzun süredir çalıştıkları ve başarıya ulaştıkları AB projeleri hakkında bilgi verdi. Edirne'nin AB’ye üye Yunanistan ve Bulgaristan ile komşu olduğunu ve bu nedende belediyenin sınır-ötesi projesi yani IPA Projeleri yapma yetkisinin olduğuna değindi.

AB projelerinin oldukça zor ve uzun bir süreç olduğunu anlatan Gürkan, "Tüm bu zorlu süreçleri geçtikten sonra, proje kazanılıp sözleşmenin imza aşamasında AB sizden de iki temel belge istiyor. Bunlardan birisi Vergi Dairesinden borcu yoktur belgesi; ikincisi de sigortaya borcunuz olmadığına dair bir belge. Bu belgeleri sunamazsanız proje sözleşmesi imzalanmıyor. Geçmişte, 2014 yılından önce belediyemizin bu konuda acı tecrübeleri var." diye konuştu.

AB'nin 2016 yılı proje çağrısına başvurulan projeler arasında 33'ü ile sözleşme imzalandığını anlatan Gürkan, "AB tarafından yapılan açıklamaya göre Türkiye ve Bulgaristan'ın sınır bölgelerindeki farklı kurumlarla toplam bütçesi 8 milyon 200 bin Euro olan 33 proje sözleşmesi imzalanmıştır. Edirne Belediyesi olarak 3 proje, belediyemizin en büyük ortağı olduğu EDİKAB için bir proje, Meriç Belediyeler Birliği için de bir proje olmak üzere toplamda 5 proje ile başvurduk ve bu 5 proje de kabul edildi. Daha sonra Meriç Belediyeler Birliği’nin projesi bir eğitim projesiydi, borçları nedeniyle iptal edildi. Geriye 4 projemiz kaldı ve sözleşmeleri imzalanıp uygulama aşamasına gelindi." dedi.

İlk projenin Edirne Belediyesi ile Nessebar Belediyesi arasında olduğunu anlatan Gürkan, "Belediyemizin lider olduğu projede, Bulgaristan’ın Nessebar Belediyesi ile bir turizm projesi gerçekleştireceğiz. Tanıtım amaçlı kiosklar alınacak proje kapsamında. Edirne ve  Nessebar’ın tarihi, turistik ve kültürel hazinelerinin tanıtılmasıyla ilgili çalışmalar gerçekleştirilecek. Bu projenin toplam bütçesi 451 bin 837 Euro. Edirne Belediyesi 213 bin 630 bin Euro hibe alacak. Projede turizm kapsamında festivaller, konferanslar düzenlenecek, tanıtım klipleri çekilecek." şeklinde konuştu.

KAKAVA VE HIDRELLEZ YAMBOL’DA

İkinci projenin Yambol Belediyesi liderliğinde gerçekleştirileceğini, projenin her iki kentin doğal ve kültürel mirasla ilgili altyapının geliştirilmesi ve iyileştirilmesi ile ilgili olduğunu anlatan Gürkan, "Bu projedeki amaç Yambol ve Edirne’nin turistik cazibesini arttırmak. Toplam bütçe 504 bin Euro. 233 bin 187 Euro Edirne Belediyesine ait. Bu proje kapsamında Edirne Belediyesine ait ulaşım hizmetleri binasını restore edeceğiz ve turizm merkezi haline getireceğiz. İki kentin turistik cazibesini arttırmak için aktiviteler yapılacak. Yanbol’da düzenlenen Kukerlandia Festivali Edirne’de, bizim Kakava ve Hıdrellez Şenlikleri ise Yambol’da, ikişer günlük etkinliklerle düzenlenecek. Edirne ve Yambol’da fotoğraf sergileri, bilgilendirme toplantıları gerçekleştirilecek." dedi.

ÇOCUKLAR YANGINA KARŞI BİLİNÇLENDİRİLECEK

Bulgaristan İçişleri Bakanlığı Yangın Güvenliği ve Afet Önleme Genel Müdürlüğü liderliğinde başvurulan ve başarılı olarak uygulamasına başlanılan bir diğer projenin de yangınlar ve doğal afetler ile ilgili olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Recep Gürkan, 581 bin 955 Euro bütçeli projeden Edirne Belediyesine 277 bin 922 Euro hibe geleceğini belirtti. Gürkan, "Bu projede orman yangınlarını söndürmek için özel donanım tedarik edilecek. Bulgar partnere 3 araç yangın söndürme aracı ve  36 takım kişisel koruma ekipmanı alınacak. Edirne Belediyesine ise 1 adet tam donanımlı yangın söndürme aracı alınacak. Ayrıca her iki taraftan gelecek çocuklar için de kurumlar bünyesinde eğitim odaları oluşturulacak. Onların yangın ile ilgili bilgilendirilmesi, bilinçlendirilmesi sağlanacak, rehber kitapçık hazırlanacak." şeklinde konuştu.

MACAROVA BELEDİYESİ İLE KATI ATIK PROJESİ

Edirne Belediyesinin en büyük ortağı olduğu Edirne Katı Atık Yönetim Birliği olarak ta IPA’ya Bulgaristan’ın Macarovo Belediyesi ile bir proje sunduklarını belirten Gürkan, bu proje kapsamında EDİKAB’a 3 adet araç alımı yapılacağını ifade etti.  Projenin sınır-ötesi işbirliği kapsamında ortak ve doğal kaynakların sürdürülebilirliğini hedeflediğini belirten Belediye Başkanı Gürkan,  "Bu projede toplam bütçe 364 bin 291 Euro. 186 bin 46 Euro’su EDİKAB’a ait. Bulgaristan’ın Macarovo Belediyesi ile toplanan katı atıkların ayrışması için makine donanımı tedarik ederek, gereken çalışmaları yapacağız. Edirne’de 150 öğrenciye eğitim vereceğiz." dedi.

EJH