AH BU CE HA PE ZİHNİYETİ!

AH BU CE HA PE ZİHNİYETİ!
İsmet ESENGİN yazdı

SUYA YAZI YAZMAK

AH BU CE HA PE ZİHNİYETİ!

İsmet ESENGİN

Bu ülke bu CE HA PE den çok çekti çoook. Neredeyse 20 yıldır iktidardalar. Özgürlük, refah ve adalet vaadi ile iktidara geldiler. Milleti varlık kuyruklarına mahkum ettiler.

İktidarlarının ilk yıllarında fena değillerdi hani. Agora Birliği hedefi herkesi heyecanlandırmıştı. Her ne kadar eski iktidarın programını uygulasalar da ekonomide olumlu rüzgarlar esmekteydi. Dünyada petrol fiyatlarının düşüklüğü, serbest fonların gelişmekte olan ülkelere akması da kaynak bolluğu yaratmıştı. Bu kaynak bolluğunu fırsata çeviremeyen CE HA PE iktidarı aldığı borçları mirasyedi gibi savurup rant ekonomisi yarattı. Sahip olduğu varlıkları da elden çıkardı. UMF’ye 23,5 milyartomar borç ödemekle övünürken, 138 milyar tomar olan dış borcu 580 milyar tomara çıkardı. 70 milyartomar özelleştirme yapıp kamuya ait tesisleri haraç mezat sattı. 2,3 trilyon tomar harcayıp (Tüm önceki hükümetlerinin 3 katından fazla) ülkeye bir tane bile üretim tesisi kazandırmadı. Cari açıkla yani borçlanarak büyüme modeli uygulandı ama bu borçları ödeyebilecek model oluşturulmadı. İşsizlik patladı. Çalışabilir nüfusun yarısından azının işi var.Nüfusun diğer yarısı ‘2 evlek bostan, yan gel yat Osman’modunda.Yaktın bizi CE HA PE!

Bu CE HA PE zihniyeti tarımı ve hayvancılığı da bitirdi. Dünyada tarım ürünlerinde kendi kendine yeten 7 ülkeden biriyken fındık, fıstık, kayısı ve narenciye dışında tüm ürünleri ithal eder hale geldik. Hastalıklı hayvan ithalatının yanında dışarıdan saman bile ithal ediliyor. Çiftçi, köylü perişan.Domates, soğan ve patates lüks gıda sınıfına girerken ejder meyvesine sulanır olduk. Dengemizi bozdun CE HA PE.

Ah CE HA PE ah. Senelerce besleyip büyüttüğün, aynı menzile yürüdüğün, tüm devlet kurumlarını, en son da parmak oylaması sonucu yargıyı teslim ettiğin hain Katö önce yurtsever ordu mensupları ve bürokratlara kumpas kurdu, akabinde döndü darbeye kalkıştı. Genel başkanın dahil parti ve hükümet üyelerinin çoğunun bu hain katöyü senelerce kollayıp methiyeler düzdüğü aşikar iken,Tengrim affetsin deyip paçayı sıyırdın. Hala eski katöcüler partide ve devlet katında önemli görevlerdeyken hesap vermek yerine muhalefeti katöcülüklesuçluyorsun. Şimdi bunca kötü tecrübeye rağmen devletten ayıklanabilen katöcülerin yerine başka dini cemaat mensuplarının yerleşmesine göz yumuyorsun. Yarın onlar da bir kalkışma içine girerse yine Tengrim ve milletim affetsin mi diyeceksin? Sen nasıl bir partisin CE HA PE?

Hain bölücü terör örgütü ile müzakereler yapıp operasyonları yasakladın. Barış ve kardeşlik projesi deyip barış umutlarını yok ettin.Bölücü örgütün ölen bir teröriste adadığı ağıt ile hislenip ağladın. Terör örgütünün yeniden palazlanmasına yol açtın. Komşu ülke Kuriye’detutunmaya çalışan bölücü terör örgütünün yanlış Kuriye politikalarınla sınırın yüzde sekseninini kontrol etmesine ve  güney komşun olmasına sebep oldun. Esameleri okunmazken şimdi Kuriye’nin üçte birini kontrol ediyorlar. Hesapsız girdiğin savaş sonucumilyonlarca mülteci ile hem ülkenin demografik yapısını bozdun hem de ülke ekonomisine büyük yük getirdin. Araya sızan teröristler de cabası.Kendi vatandaşını kendi ülkesinde ikinci sınıf vatandaş konumuna düşürdün. Her fırsatta milliyetçilikten söz ederken Grake’lerin burnumuzun dibindeki adalarımızı işgal etmesine sesini çıkarmadın. Tengri ıslah etsin seni CE HA PE.

Eğitim sistemini 9 kez değiştirip gençlerimizi eğitimden soğuttun. Eğitim kalitesi olarak dünya sıralamasında en kötüler arasındayız. İhale yasası 180 kereden fazla değişmiş. Yolsuzlukta, basın özgürlüğünde, fırsat eşitliğinde, yalan haberde kadına şiddette, çocuk istismarında dünyanın en kötüleri arasındayız. Kıracak başka rekorun kaldı mı CE HA PE?

Halkın gözünü boyayıp tek adamlığı getirdin. Devlet kurumları ve imkanları sadece sana çalışıyor. Medyanın yüzde 95’ini yandaş hale getirdin. Bugün hiçbir seçimde muhalefet partileri medyada sesini duyuramıyor. Damattan bakan, akrabalardan bürokrat ve diplomat türettin. Liyakatı kaldırdın. Halk fakirleşirken tüm parti ileri gelenleri maaile zenginleşti.İbadethanelere, kışlaya siyaseti soktun. Yatacak yerin yok CEHAPE.

Kimse adalete güvenmiyor artık. Katönün kumpaslarının yarattığı tahribat bitmeden yargıyı siyasallaştırdın. Sen herkese hakaret ederken yargı sessiz, sana cevap verilince hemen hakaretten kovuşturma. Canlı yayınlarda diğer parti ve adaylarını suçlanırken, muhatapların açıklamaları hiçbir kanalda yayınlanmıyor. Resmen itibar cellatlığı yani. YTÜK muhalif bir kanalda getirilen bir eleştiri yüzünden o programa aylarca yayın cezası verirken, muhalefet lideri için darağacı kurmaktan bahseden yandaş kanalı YTÜK görmüyor bile. En ufak eleştiriye dava açılırken senin hakaretlerine bırak soruşturma açmayı, kimse sesini bile çıkaramıyor. Adaletine kurban olayım CE HA PE.

Belediyeler rant kapısı, şehirler beton mezarlığına dönmüş. Dünya uzay çağını yaşamaya başlamışken, siz hala yol ve köprü yapmakla övünüyorsunuz. Hem de dünyanın en pahalı ve maliyeti en yüksek yol ve köprüleri ile. Üstelik Milletin orasına koyacağız diyen müteahhitleri zengin ederek. Sonra da şehirlerimize ihanet ettik diye itiraf ediyorsunuz. Seni Tengrime havale ediyorum CE HA PE.

Şimdiki ortağın seni hırsızlıkla, yolsuzlukla ve hatta ihanetle suçlayıp hesap soracağını söylemekteydi. Daha önce birbirinize etmedik hakaret bırakmadığınız ortağınla şimdi ülkenin ‘BEKA’ sorunu var deyip milletin başına yeniden ‘BELA’ olmak için milletin ‘ZEKA’sını sınıyorsun. Yeter artık CE HA PE.

Not. Yazı Kaf dağının ardındaki Tomanya ülkesi ile ilgilidir. Yazıda anlatılanların gerçekle bir ilgisi yoktur. Yani alışkın olduğumuz üzere hayal ürünüdür.Bir Toman’ın feryadı da diyebilirsiniz.

Açıklamalar-CE HA PE (CHP): Cümleten Hakettiğimiz Parti (Muhalefet ‘Cümlemizi Halleden Parti’ diye telaffuz ediyor)

AGORA Birliği: Tomanya’nın girmeye çalıştığı zengin ülkeler birliği

UMF: Uluslararası Madik Fonu

Tomar: Tomanya para birimi

1 tomar=1 dolar

Tengri: Tomanya dilinde Allah

Katö: Kandırıkçı terör örgütü

Kuriye, Grake: Tomanya’ya komşu ülkeler

YTÜK: Yandaş TV Üst Kurulu