BENİM DE İTİRAZIM VAR

BENİM DE İTİRAZIM VAR
İsmet ESENGİN yazdı

SUYA YAZI YAZMAK

BENİM DE İTİRAZIM VAR

İsmet ESENGİN

Aslında Edirne ve ilçeleri seçim sonuçları üzerine analizler yapacaktım. Ama basit bir yerel seçimi bile ne hale getirdiniz. Eşeğin kulağına su kaçırdınız kardeşim. Yaptığınız, yapacağınız işe İTİRAZIM VAR.

Şimdiye kadar sayım işlemleri dahi tamamlanmadan iki saatte seçim sonuçlarını açıklayan zihniyet beş gündür seçim sonuçlarını ilan edemiyor. Daha ne kadar sürecek o bile kestirilemiyor. Tüm ilçe ve il seçim kurullarını, sandık başkanlarını atayıp,seçimden önce dünyanın en güvenilir seçim sistemine sahip olduğumuzu ilan edip, kısmen kaybettikleri ilk seçimde şaibe iddiaları ile çamura yatanlara itirazım var.

Başlangıcından itibaren devletin tüm imkanlarını iktidar lehine kullanan, seçimin eşit şartlarda yapılmamasına sebep olan ve şimdi tüm hukuksuzluklar karşısında susan tüm devlet erkanına itirazım var.

Demokrasiyi içselleştiremeyen, demokrasiyi ilelebet iktidarda kalacakları ve seçimleri sadece kendilerinin kazanacağı bir sistemsanan çarpık anlayışa itirazım var.

Cami çıkışında eşinin belediye çalışanı olduğunu ve yeni seçilen başkan için çalışmak istemediklerini söyleyen kadına ‘Sen ne diyorsun hanım? Demokrasilerde belirleyici olan seçimlerdir. Siz kişiler ya da partiler için değil kurumlar için çalışmalısınız’ diyemeyen ve topal ördek benzetmesini yapan iktidar partisi başkanına itirazım var.

Eşit olmayan şartlarda seçim kampanyaları sürerken, camilerin ve kışlaların siyasete alet edilmesine rağmen suskun kalan, geçmişte ve bu seçimlerde muhalefetin itirazlarını görmezden gelip sadece iktidarın talimatları ile hukuksuz kararlar alan seçim kurullarına ve Yüksek seçim kuruluna itirazım var.

‘Ben onun adamıyım’ diyecek kadar arsızlaşan, senelerdir seçim verilerini nereden aldığı belli olmayan ve her seçimi manipüle eden devletin Anadolu Ajansına ve yandaş genel müdürüne itirazım var.

Hangi elle yemek yenilmesi gerektiğine karışan ancak camilerin siyasete alet edilmesine, halkın bölünmesine ve ötekileştirilmesine, hırsızlıklara, yolsuzluklara ses çıkaramayan Diyanetin başındaki muhtereme itirazım var.

Tüm seçim sürecinde halkın haber alma özgürlüğünü kısıtlayan, muhalefeti yok sayan; yer verdiği zaman da sadece aşağılayıcı haberleri piyasaya süren şu an da iktidarın borazanlığını pervasızca sürdüren başta TRT olmak üzere tüm yandaş yazılı ve görsel basına itirazım var.

Anlaşılan o ki büyük şehirleri bırakmamak için her şeyi yapacaklar. Kaybettikleri anda bu belediyelerle ilgili tüm defoları açığa çıkacak diye korkuyorlar sanırım. Buradan nemalananların önleri kesilecek. Yolsuzluklar ve hırsızlıklar açığa çıkacak. Kurdukları rant düzenini sürdürebilmek için arsızlaşan tüm hırsızlara itirazım var.

Daha kısmen kaybettikleri seçimi dahi kabullenemeyen zihniyetin başkanlık ve genel seçimleri kaybettiklerinde neler yapabileceklerini tahayyül bile edemiyorum. Tek adamlık sistemi daha ilk seçimlerde çökmüştür. Halkı bölen ve ötekileştiren tek adamlık sistemine itirazım var.

Seçimlerde şaibe olduğunu iddia edenlere karşı oylar çalınmasın ya da değiştirilmesin diye muhalefete mensup yurttaşların ve milletvekillerin günlerce nöbet tuttuğu başka bir ülke yoktur sanırım. Bu tabloyu görüp suskun kalanlara itirazım var.

Sonuç olarak işlerine gelmeyen sonuçlarla karşılaştıklarında tüm sistemleri çökerten, hukukun üstünlüğünü değil üstünlerin hukukunu savunan yukarıda değindiğim tüm kurum ve zevata itirazım var.

TÜMÜ İÇİN HALKIN VİCDANINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNUYORUM.

Sözün Özü: Her seçimde sizi seçmek zorunda değiliz. Alışsanız iyi olur.