ENEZ YEREL YÖNETİMİNDE YENİ DÖNEM

ENEZ YEREL YÖNETİMİNDE YENİ DÖNEM
İsmet ESENGİN yazdı

SUYA YAZI YAZMAK

ENEZ YEREL YÖNETİMİNDE YENİ DÖNEM

İsmet ESENGİN

Renkli ve çekişmeli seçim kampanyalarından sonra Enez’de yeni dönem belediye başkanı belli oldu: ÖZKAN GÜNENÇ. Hem de büyük bir farkla. Kendisini kutlar, başarılı bir başkanlık dönemi geçirmesini dileriz. Yeni başkan başarıyı getiren faktörleri doğru değerlendirir ise başarılı bir yönetim göstermesi ihtimali daha da güçlenecektir.

Seçim öncesinde Enez’de yeterince zaman geçirdim. Her kesimden, siyasi görüşten kişilerle konuştum. Seçim kampanyalarını gözleme fırsatım da oldu. Özkan Günenç’in seçimi kazanacağı neredeyse tüm taraflar için belliydi. Hatta 300-500 oy farkı da yüksek sesle dillendirilmekteydi. 726 oy farkı az da olsa beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Belediye başkanlığı seçimlerinde bir önceki seçimde %43,6 olan CHP oy oranı 15 puan artışla %58,6’ya yükselmiş bulunuyor. Yine bir önceki seçimde %46,8 olan AKP oyları 12,6 puan düşüşle %34,2’ye düşmüş durumda. Belediye meclisi seçimlerinde ise CHP 10 puanlık artış ile %54,4’e ulaşırken AKP yaklaşık 11 puanlık düşüş ile %30,82’de kalmış bulunuyor. Bu sonuçla da CHP 6 meclis üyesi alırken AKP 3 meclis üyesi ile yetinmek zorunda kaldı. İl Genel meclisi üyeliğinde ise CHP bir üye kazanırken diğer üyeliği İYİ Parti’ye kaptırmış bulunuyor. Enez’de bu seçimin sonuçlarını ve mesajlarını iyi incelemek gerektiği kanaatindeyim. Birçok kişiden farklı değerlendirmeler işittim. Ben kendi değerlendirmemi paylaşacağım.

Her şeyden önce CHP adayı Özkan Günenç hak ederek bu seçimi kazanmıştır. İnsanlara dokunan, kimseyi ötekileştirmeyen birleştirici mesajlar ile her partiden seçmenin güvenini kazanmıştır. Genç ve denenmemiş olması hanesine artı puan olarak yazılmıştır. Huzur arayan Enezliler projeler ve bu projelerin nasıl gerçekleştirileceği üzerinde fazla durmamış eski başkandan kurtulmanın yolunu sayın Günenç’i göreve getirerek bulmuştur. Peki seçim tek başına yukarıdaki faktörler sayesinde mi kazanılmıştır? Elbette hayır.

Bu seçim Bostancı’nın ve dolayısı ile AKP’nin kaybettiği bir seçimdir. Bostancı yaptığı yanlışlar ile koşar adım mağlubiyete yelken açmıştır. Enez’i ve Enezlileri bölmüş, huzur ortamını yok etmiş, sahil kesimindeki yazlıkçıları yok saymş, çevresindeki kendi seçmenini bile küstürerek göz göre göre yenilgiyi hazırlamıştır. Başka bir deyişle Bostancı, seçimleri kaybetmek için elinden geleni ardına koymamıştır. Bugün daha önce AKP seçmeni olan, Bostancı’ya oy veren 300’den fazla seçmen kendisini terk etmiş ve Günenç’e oy vermiştir. Sahil kesiminin de oy potansiyeli 600’e yaklaşmış ve oy kullanan yazlıkçıların büyük çoğunluğu sayın Günenç’e oy vermişlerdir (Muhtemelen 500 yazlıkçı oy kullanmıştır). Olaya bu perspektiften bakınca bu seçim Günenç’in kazanmak için doğruları yaptığı, Bostancı’nın da kaybetmek için uğraştığı bir seçimdir.

Bu yeni dönemde bir iki günlük kutlamadan sonra herkes gerçeklerle yüzleşecektir. Belediye 40 milyon TL üzeri net borcunun yanında kaynak fakiridir. Sayın Günenç bu gerçeklerin farkına varıp söz verdiği üzere kent konseyini oluşturup etkin kullanmaya başlarsa, şeffaf ve katılımcı bir yönetimle gerçekçi projelere yönelirse başarılı olma şansı vardır. Kaynak kıtlığına rağmen daha önce Enez Gönüllüleri Derneğinin hazırladığı Enez ile ilgili raporları ve seçim bildirgesini referans alır ise başarı şansı yükselecektir. Kendisine yardımcı olacak, yol gösterecek potansiyel fazlasıyla mevcuttur. Enez’in beklentilerine cevap verdiği sürece uzun yıllar Enez’e hizmet etme fırsatı olacaktır. Enez de bu değişim rüzgarı ile kabuğunu kırıp marka kent olma yolunda ilerleyecektir. Aksi olursa; Günenç, Bostancı’nın yanlışlarına düşüp tek adamlığa soyunur ve egolarına yenik düşerse sonuç sadece ilk seçimlerin kaybedilmesi olmayacak, Enez bir 5 yıl daha kaybetmiş olacaktır.

Sayın ÖZKAN GÜNENÇ’e ve yeni meclis üyelerine başarılar dilerim. Enez gerçekten baharı yaşamak istiyor. Yoksa hep birlikte ‘Baharı görmeden yaz geldi geçti’ şarkısını söylemek zorunda kalırız.

03SÖZÜN ÖZÜ: ENEZ BAHARI YAŞAMAYA BAŞLAMIŞTIR.