ENEZ’DE GÜZEL ŞEYLER OLUYOR

ENEZ’DE GÜZEL ŞEYLER OLUYOR
İsmet Esengin yazdı

SUYA YAZI YAZMAK / İsmet Esengin

ENEZ’DE GÜZEL ŞEYLER OLUYOR

Enez’de geleceğe umutla bakmamızı sağlayacak güzel gelişmeler oluyor. Enez Kaymakamımız Elif Canan Tuncer hem Enez’in sorunlarının çözümünde hem Enez için projeler üretilmesinde hem de sivil toplum kuruluşları ile işbirliğinde cesur adımlar atıyor. Aynı şekilde Enez’in yeni belediye başkanı Özkan Günenç de hem sahil kesiminin hem de Enez halkının sorunları ile ilgilenirken bir taraftan da sivil toplum kuruluşlarına desteği esirgemiyor. Övgüye değer gelişmelerin yanında elbette eleştirilecek çok şey de var. Bu yazımızda biz daha çok sivil toplum kuruluşları faaliyetlerini irdeleyeceğiz.

Kartopu Enez Gönüllüleri Derneği ve Enez Doğa Der genel kurullarını yapıp yeni yönetimleri ile Enez için kolları sıvamış bulunuyorlar. İki derneğin Enez ve bölgesinde doğa ve çevre sorunlarına yönelik iş birliği ve ortak hareket etme kararı almış olması önemli bir gelişme. Bu konu yakın gelecekte ortak bir çalıştay ile iyice şekillenecek. Kartopu Derneği Enez’e değer katacak etkinlikler konusunda bu dönemde de son derece aktif olacağını etkinlik programı ile göstermiş bulunuyor. Bu dönemde Kartopu Derneği ‘Sakin Şehir’ kavramının Enez’de tanınması ve kriterlerin de Enez’in gelişimine rehber olması için çalışmayı benimsemiş durumda.

31 Temmuz’da Enez Kaymakamı ve Belediye Başkanının da katılımı ile yaklaşık 450 kişi ile Gün Batımı etkinliğinin gerçekleşmesi ve geleneksel Kartopu ödüllerinin dağıtılması başarılı bir etkinlikti. Aynı gece resim ve fotoğraf sergileri ile Enez sevdalısı yazarların kitaplarını imzalamaları geceye ayrı zenginlik katmıştı. Akabinde Enez Belediyesinin katkılarıyla Kartopu derneğince gerçekleştirilen ve Kaymakam Hanım tarafından açılışı yapılan ‘1. Enez Emek ve Lezzet Günleri Etkinliği’ gerçekleştirildi. Ana amacı Enezli ev kadınlarının güçlerini keşfetmeleri ve ekonomiye katılımlarını artırmak olan etkinlik ses getirdi diyebiliriz. Bu etkinliğe Yunanistan Dedeağaç Enez Gönüllüleri Derneğinden 50 kişilik katılım olması ayrıca sevindirici idi. Etkinliğe sergiler ve amatör müzik topluluklarının katılımı ayrıca renk kattı.

Benzer şekilde 16-18 Ağustos tarihlerinde Kartopu Derneğince Enez Belediye Başkanlığı katkıları ile düzenlenen öğretmen Volkan Ateş Plaj Voleybol turnuvası başarı ile gerçekleştirildi.

Yeni dönem etkinliklerine bakarsak 1 Eylül’de ProfDr Sait Başaran’ın rehberliğinde önce Enez tarihi konuşulacak, sonra da Enez’in tarihsel ve kültürel zenginliklerini birlikte gezilecek ve bilgilenilecek. 7 Eylül tarihinde Ruhan Odabaş şiir dinletisi, 9-10 Eylül tarihlerinde tüm heybeti ile Enez’in karşısında duran Semadirek gezisi gerçekleştirilecek.

Yıl sonuna kadar olan etkinliklerde Doğa derneği ile birlikte ‘Doğa ve Çevre Kurultayı’ düzenlenecek, Saros körfezi sorunlarının tartışılacağı bir toplantı hayata geçirilecek. Enez’de kadın sorunlarının tartışılacağı bir toplantı da etkinlikler arasında. Enez’de Eğitim sorunları ve gençlerin yaşama daha iyi hazırlanmalarının tartışılacağı etkinlikler de sırada.

Enez’e yönelik değer yaratma çalışmaların etkinliğini artırmak için Kartopu Derneği alt komisyonlar da oluşturdu. Bu Komisyonlar; Kadınve Kadının Sosyal Yaşama Katılımı, Gençlik, İletişim, Eğitim ve Sosyal Gelişim ile Kurumlar Arası İlişkiler ve Proje Geliştirme Komiteleri. Bu komiteler de görev alanları içerisinde değerli çalışmalara imza atacak.

Bunun yanında hayıflanmadığımız konular da yok değil. Yunanlı dostlarımızın Enez’in tarihi yerlerini gezdiklerinde o yerlerin kirliliği ve bakımsızlığı iç karartıcı idi. Genel anlamda Enez ve sahilin temizlik sorunu ayrı bir yazı konusu. Sürekli temizlemek üzerine değil kirletmemek üzerine yaklaşımlar geliştirmek zorundayız. Aynı şekilde tarihi yerlerin güzergahlarının düzgün işaretlenmemiş olması da bir eksiklik. Enez ile ilgili övgülerini belirten Yunanlı dostlarımız yazdıkları teşekkür yazılarında bu eksiklikleri de açıkça belirtiler.

Enez Emek ve Lezzet Günlerinde açıkça gördüğümüz üzere Enezli kadınların senede bir gün değil haftada bir gün ürünlerini sergileyecekleri bir düzenlemeye ihtiyaç bulunmakta. Bu da ancak belediyenin bu konuyu sahiplenmesi ile gerçekleşebilir.

Sonuç olarak Enez’de yapacak çok şey var. Başta Kartopu Derneği olmak üzere tüm STK’lar Enez için projeler üretmeye, katılım sağlamaya ve çalışmaya hazır. Bu potansiyelin etkin kullanılması için de Belediyenin desteği şart. Destekten kasıt maddi imkanlar değil. Çoğunlukla yer, lojistik ve katılım desteği. Birlikte çalışılarak Enez’in tarihi, kültürel ve doğal güzellikleri öncelikle korunabilir, sonrasında ise Enez’in gelişimine katkı sağlayabilir.

SÖZÜN ÖZÜ: Enez için yapacak çok şey var. Uzak kalma, sen de katıl. Seninle bir fazlayız.