HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK

HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK
İsmet ESENGİN yazdı

SUYA YAZI YAZMAK

HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK

İsmet ESENGİN

Son zamanlarda konuştuğum birçok arkadaşım Tomanya’daki gelişmeleri merak eder olmuş. Kimi Tomanya ekonomisini kimi ise Kastenbul seçimlerini sormuş. Yahu, söylemiştim ya; Tomanya masalımsı bir ülke ve orada yaşananlar hayal ötesi. Yaşanır mı sandınız kendi ülkenizde saçmalıkların böylesi. Nedir bu Tomanya merakı, rahat mı battı bir yerinize, yaşasanız ya her yönüyle çağ atlamış ülkenizde.

Tomanya, Tomakrasi ile yönetilen bir ülkedir. Tomanbaşı ülkenin mutlak hakimidir. Tomanbaşı seçimle gelir ama seçimle gideceği konusu şüphelidir. Ülke yönetiminde söz sahibi olacak herkes için de tek seçicidir. Gerçi meclis, siyasi partiler gibi kurumlar hala vardır. Ama etkileri bir sinek vızıltısı kadardır. Tomanbaşı ne derse o olur. Kupon araziler bile kendisinden sorulur. Seçimler yapılır ve birkaç saat içinde Tomanbaşının ve partisinin kazandığı ilan edilir. Kaza ile rakip aday kazanmışsa o seçim iptal edilir. Çıkar yol bulunmazsa seçimler Tomanbaşının istediği gibi sonuçlanana kadar tekrar edilir. Yani Tomanya ataerkil bir aile gibidir. Tomanbaşı da sanki bu ailenin reisidir. Son sözü hep kendisi söyler. Doğru da söylese, yanlış da söylese şakşakçıları hep kendisini över. Ülke ekonomisi ondan sorulur, hazinenin başında da damat kurulur. Ekonomiden anlamaz gerçi, sürekli ‘Bakın burası çok önemli' der. O konuştukça ekonomi daha da kötüye gider. Gariban halk zengin olduğunu sanır, alkışlar. Alacaklılar kapıya dayanınca hafiften bir telaş başlar. Hazıra dağ dayanmaz, borç gırtlağa dayanmıştır. Cep delik, cepken delik satacak mülk de kalmamıştır.

Tomanya’da yönetici olmak için eskiden azılı KATÖ’cü olmanız evladır. Yetmez, Tomanbaşı ile KATÖ’nün arası bozulduktan sonra ise KATÖ’ye en okkalı küfürü sizin etmeniz vazgeçilmez şarttır. O da yetmez, Tomanbaşına ‘Hırsız! Seni yüce divanda yargılayacağız, senden Tomanbaşı olmaz’ demişseniz siyasi kariyeriniz jet hızıyla yükselecektir. Seçin artık bakanlık mı, danışmanlık mı yoksa vekillik mi biri mutlaka gelecektir. Ama sonrasında yalakalıkta ve yalamalıkta çığır açmanız gerekecektir.

Tomanya’da halkın önemli bir kısmı dürüst insanları sevmez, geleceğini çalsa bile yalancıdan vazgeçmez. ‘Dünya bizi kıskanıyor’ dersen coşar, bir torba erzağa peşinden koşar. Doğruları söyleyenin ilk seçimde sonu acıdır, çalan ama çalışıyormuş gibi yapan ise baştacıdır. Çalışmayı sevmez, iş peşinde koşmaz. Sadaka ile geçinmeyi yeğler tatlı canını hiç yormaz. Açlıktan ölse sormaz, sorgulamaz. Ülke olarak uçuyoruz dersen yırtık donuyla yerinde duramaz. Dini öğrenmez, dindar geçinir. Her türlü ahlaksızlığı, hırsızlığı, tecavüzü ise içine sindirir. Sorsan hırsızlık haramdır, günahtır; hırsız kendilerinden ise her şey mübahtır. Tomanya’da işler biraz değişiktir, ülke batsa bile iktidar değil muhalefet eleştirilir. Şehit cenazesinde muhalefet liderine at hırsızları saldırır, linçe teşebbüs eyler. KATÖ’ye esir düşmüş milli müdafa nazırı meramınızı anlattınız, hadi dağılın der. KATÖ eskisi fuzuli işler nazırı muhalefet şehit cenazelerine giremez diye saçmalar, Tomanbaşı geçmiş olsun bile demeden muhalefet liderini suçlar. Kendileri binlerce korumayla gezerler, eşkıya başkasına saldırınca uzaktan seyrederler. Kibirlidir, mağrurdur Tomanya’nın yöneticileri iktidarlarını baki sandılar. Kastenbul’u, Anikra’yı kaybedince bayağı bir telaşa kapıldılar. Yolsuzluk hesapları kabarık yürekler pır pır, halk yeni bir umut gördü, içleri kıpır kıpır.

Tomanya Cumhuriyetinin kurucusu ATATOMAN’dır. Ülkenin haini bol olduğu için, ATATOMAN ve Cumhuriyet düşmanı bir sürü zevat ve gavat vardır. Bunlardan biri geçenlerde öbür dünyaya arzı endam eyledi. Vasiyetinde ATATOMAN ve Cumhuriyet sevdalılarının gelmesini istemedi. Pamuk tıkma töreni ATATOMAN ve Cumhuriyet düşmanları eşliğinde gerçekleştirildi. Ateşi, zebanisi bol olsun, adam yerine koyanlar vardı ama zırdelinin tekiydi.

Kastenbul seçimlerini bir yiğit oğlan, KAMOĞLU kazanmıştı. Bu sonuç karşısında Kastenbul’un kaynaklarını sömürenler apışmıştı. Tomanbaşı da bu sonuca çok kızmıştı. Her türlü hukuksuz itirazları dikkate alan Tomanya YSK’sı hukuki gerekçe bulamayınca yedi yalakayı ikna etti. Ne hikmetse aynı zarfta 4 oy kullanılmasına rağmen sadece birini geçersiz sayıp Kastenbul başkanı seçimini iptal etti. Yani yalakalar alenen kul hakkı yedi. Kul hakkının yanında yedikleri küfür yedi sülalelerine yetti. Kavgadan, gürültüden uzak duran KAMOĞLU Kastenbul semalarında bir güneş gibi doğdu. Gerilimden, hakaretten bıkan Tomanya halkı yeni bir lider adayı buldu. KAMOĞLU tanındıkça birilerinin paçaları iyice tutuştu. Belli, korku dağları deldi. Ne yapıp edip KAMOĞLU’nu engellemeli. Bu kez atı alan Üskardar’ı geçemedi. Belli ki KAMOĞLU halkın yeni umudu olacak. Yenilenecek seçimler de kaybedilirse diye birilerinin günlerce uykusu kaçacak.

SÖZÜN ÖZÜ; Birilerinin uykusu kaçsa da Tomanya için HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK.

Açıklamalar: Tomanya= Masalımsı bir ülke / Tomakrasi= Tomanya yönetim şekli (Demokrasi ile alakası yok) / KATÖ= Kandırıkçı terör örgütü / Kastenbul= Büyük bir şehir / Aikra= Tomanya’nın başkenti / KAMOĞLU= Bizim dilde İMAMOĞLU / YSK= Yandaş, yalaka seçim kurulu / ATATOMAN= Tomanya’nınATATÜRK’ü.