SEÇİM, GEÇİM VE HAKARET ÜZERİNE (TOMANYA GÜNCESİ)

SEÇİM, GEÇİM VE HAKARET ÜZERİNE (TOMANYA GÜNCESİ)
İsmet Esengin yazdı

SUYA YAZI YAZMAK / İsmet Esengin

SEÇİM, GEÇİM VE HAKARET ÜZERİNE (TOMANYA GÜNCESİ)

Kastenbul’daseçimler hukuksuz olarak yenilenecek, kul hakkı yiyenlere karşı hak eden yeniden seçilecek.Seçim tarihi yaklaşırken tansiyon büyüyor, yalan haberler gırla, ortalığı tezek götürüyor. Seçim dediğin ‘Milletin İradesidir’, seçimi çalanlar alenen demokrasi katilidir. Bu pişkinler seçimde hırsızlık var dediler, YSK dahil hırsızlığa dair tek kanıt gösteremediler. Neymiş efendim sandık kurullarında usulsüzlük varmış, sanırsın o kurullar uzaylılarca atanmış. O sandıklarda seçim sonuçları nasıl etkilenmiş açıklayamadılar, alınlarında hak yiyen şeref engelliler damgasıyla kalakaldılar.

İktidarın adayı Yaldrı bezgin ve pişman gözüküyor, Kamoğlu’nun yıldızı yükseldikçe iktidar ve yandaş basın köpürüyor. İtibar cellatlığının bini bir para, arsızca saldırıyorlar satılmış kalemlerin gözü kara. Hasbelkader çağırdıkları programlarda tek amaçları açık aramak, bunlarınki gazetecilik değil alenen öd yalamak. TRT’deKATÖ’cülüğü tescilli hatun terör sorusu sorar, Kamoğlu bu salaklık karşısında taşı gediğinekoyar. Terör ile sıkıştırmaya çalışmak hinliktir, teröristleri kaale almak adiliktir, hainliktir. Devletin ajansı terörist başının mesajını yayar, Tomanbaşı bizim adayı destekliyor diyerek bilinçaltını ortaya koyar. Tomanbaşının yardakçısı ortalarda görülmez, diyeti büyük belli ki gık bile diyemez.Ortak yayında moderatör tarafsız olmak için yırtınır, iktidar sahipleri bundan bile mağduriyet çıkarır. Neymiş, gidip bir otelde Kamoğlu ve kurmaylarıyla görüşmüş, sanırsın Yaldrı’nın başına çorap örülmüş. Görüşme dedikleri basının da olduğu bir otelde, kumpası iyi biliyorlar ya akılları hep cinlikte. Formatı iki parti kurmayları belirlemiş, adama da adaylarla görüşmesi söylenmiş. Kendileri kaç kez görüşmüşler açıklamazlar, görüntü yayınlayıp suç işlemekten kaçınmazlar. Tartışma tatsız, tuzsuzdu ayrı mesele, moderatörde tarafsız yönetti açık söylemek gerekirse. Bu yalanlardan mağduriyet çıkmaz, Yaldrı yanlış aday Kamoğlu’ya rakip olamaz. Yaldrı’nın yanlış aday olduğunu anladılar, çaresizce her olayda mağduriyet aramaya başladılar. Yalanlarla Kamoğlu’nu halkın gözünden düşüremediler, son çare Tomanbaşı dahil tüm devlet erkanı sahaya indiler. Seçimde pervasızca devlet imkanlarını kullanırlar, Kamoğlu parasını ödeyip uçağa binse kıllanırlar. Yaldrı seçim kampanyası boyunca devlet aracından inmez, boşbakanlığı biteli çok oldu neden devlet köşkünü boşaltmaz bilinmez. Tomanbaşı devlet forsu ile alenen Yaldrı için seçime müdahale eder, bu hukuksuzluk karşısında halkın yarısı kendisini tanımazsonra gücüne gider. Halkın parasıyla propaganda yapmasın, halk hakkını helal etmiyor kusura bakmasın. Halk feryat figan memleket yangın yeri, kendisi sebep olsa da yangını söndürmektir Tomanbaşının asıl görevi. Herkes kendi işini yapsın seçime karışmasınlar, adaylar bu işin sahibi bırakın adil olarak yarışsınlar.

Tomanya’da ekonomik kriz can yakıyor, iktidar krizi bıraktı seçime bakıyor. Tomanya halkı mutsuz geçim sıkıntısı had safhada, rantçılar Kastenbul’u bırakmama derdinde hepsi aynı kafada. İşsizlik, pahalılık doludizgin hoşnutsuzluk büyüyor, damat bakana sorarsan ekonomi iyiye gidiyor.Mutfakta yangın var halk feryat ediyor, sarayda kurulanlar ejder suyu içip gününü gün ediyor. Arabalar, uçaklar, saraylar gözleri doymuyor, halk bu işe uyanacak diye ödleri kopuyor. Yokluğu da bilirler aslında fakirlikten geldiler, bu ne doymazlık arkadaş memleketi yediler. Salak oğlanlar bile yükünü tuttu, saltanat gözlerini kararttı hepsi halkı unuttu. Kastenbul onun için önemli rantın kaynağı orada, bir giderse maazallah kalacak haramzadelerin kursağında. Ne yapıp edip halkı kandırmalı, hesap gününü mümkün olduğunca uzağa kaydırmalı. Dış güçler diyerek halkın kafası karıştırılmalı, halk çaktırmadan fakirliğe alıştırılmalı. Kimse sormasın niye her şeyi ithal ediyoruz, halkın yarısı açlık sınırındayken nasıl oluyor da büyüyoruz. Tarım hayvancılık bitmiş çiftçi isyanlarda, sanayici esnaf topu dikmiş kimin umurunda. Başka ülkelerde bal tutan parmağını yalar, Tomanya’yı yönetenler direk bal küpüne dalar. Ne kadar yeseler gözleri doymaz, Tomanlar biraz kolay kanar nasıl olsa hesap sormaz. Tomanlaruyanırsa yandı gülüm keten helva, onun için Kastenbul bırakılmaz Kamoğlu’na. Yolsuzluklar ortaya çıkacak diye ödleri kopuyor, Kolay değil, öd korkusu adama fena koyuyor. Eninde sonunda hırsızlıklar açığa çıkacak, halkın orasına koyacağız diyenlerden hesap sorulacak. Hırsızlıklar, kul hakkı yemeler kalmaz kimsenin yanına, bugün olmazsa yarın Tengri okuyacak canlarına.

Tomanya’da hakaret ve küfür yaygındır devlet erkanında, alçak şerefsiz diyenler el üstünde tutulur anında. Tomanbaşı’na hakaret edenler anında belirlenir, bir bakmışsın hepsi önemli görevlere getirilir. Bu özgürlük sadece bazı siyasiler için geçerlidir, aynısını halk ya da gazeteciler yaparsa emdiği süt burnundan getirilir. İktidardakiler hakaret ettiklerinde hiç sorun olmaz, rakipler ima bile etse linçten kurtulmaz. Muhalefete küfreden bir sancak beyiKamoğluna kumpas kurar, VİP’tenonu geçirmez hırsıza kaçakçıya göz yumar. Atatoman’ı abartmayın demiş gerinerek, Atatoman abartılamayacak kadar büyüktür nereden bilecek zevzek. Biz bunların halka gavat diyenini de biliriz, halka gavat diyen gavata hesap sormayanların hassasiyetine mabadımızla güleriz. Kamoğlu basitlik yapmasın mı demiş yoksa itlik yapmasın mı o tartışılır, Tomanbaşının bile ağzı bozukken bu neyin tartışması halk asıl ona şaşırır. Hain, zillet, illet, alçak tabirleri vakai adiyedir, en son azgın azınlık tabiri hazretin dilindedir. Gün gelir küfürbazlara hadleri bildirilir, şimdiden ettikleri tüm küfürler adreslerine iade edilir.

Kastenbul seçimleri Tomanya’da beyaz bir sayfa açacak. Hırsızı, arsızı, küfürbazı iyot gibi açıkta kalacak. Ağzı bozuk olanların ağzına biber sürelim, yazıyı bana ait bir fıkra ile bitirelim.

Fi tarihinde ülkenin birinde bir kral varmış, halk sürünürken avanesi ile şatafat içinde yaşarmış. Saraylar, arabalar gırla saltanat sürermiş, yoksulluk ve baskıdan bıkan halk inim inim inlermiş. Bir gün kral halkın tepkisini merak etmiş, en güvendiği yaverini halkın arasına göndermiş. Yaver tedbili kıyafet halkın arasına dalmış, kral için ne düşünüyorlar halkın ağzını aramış. Döndüğünde kral merakla huzura çağırmış, bir kişi hariç herkesin küfrettiğini öğrenince çok şaşırmış. Herkes ana avrat düz gidermiş, bir tek bir gariban köylü kral için kardeşim dermiş. Kral hiddetlenmiş halka yeni vergiler salmış, tek küfür etmeyeni de çağırıp sarayda ağırlamış. Söyle bakalım herkes bana küfrederken sen neden sessizsin, üstüne bir de bana kardeşim dersin. Gariban köylü korkuyla cevap vermiş, kardeş olduğumuzu rahmetli babamdan duydum demiş. Yoksul babamın açlıktan nefesi kokardı, buna sebep açgözlü kral deyip her gece validenizin hatırını sorardı. Fıkra bu ya kıssadan hisse yapalım, halkın iradesini çalanları kapının önüne koyalım.

Sözün Özü: HER ŞEY ÇOK YAHŞİ OLACAK

Tomanya Tomakrasi ile yönetilen hayali bir ülkedir, Tomanya’da seçimler iktidar kazanana kadar yenilenir. Tomanbaşı ülkenin başı, halkı ikiye böler karışır çarşı. Kastenbulgüzel bir şehirdir, büyüktür, kaynakları rantçıların başını döndürür. Yaldrı bizim dilde Yıldırım, (ailecek gemilerle almış yükünü) enerjisi tükenmiş kalmış bir kıdım. Kamoğlu genç, dinamik ve sevecen, rant bitsin diyorsan mecbur oyunu ona verecen. TRT (Tomanya Taraflı Televizyonu) her yayını yanlıdır, o da YSK (Yandaş Seçim Kurulu) gibi külliyen taraflıdır. Tengri: Tomanların Allahı, belasını verecek elbet kim yemişse kul hakkı. Atatoman: Tomanların Atatürk’ü rahmetle analım, Tomanya gibi olmak istemiyorsak Atanın ilkelerinden şaşmayalım. Tomanlar yine selam eder, Türkiye’de her şeyin güzel olmasını diler.