SEÇİMLER VE ÇALMAK ÜZERİNE

SEÇİMLER VE ÇALMAK ÜZERİNE
İsmet ESENGİN yazdı

SUYA YAZI YAZMAK

SEÇİMLER VE ÇALMAK ÜZERİNE

İsmet ESENGİN

YSK Kastenbul seçimlerinin yenilemesine karar vermişti. Sebep olarak da sandık kurullarında kamu personeli olmayan görevlileri göstermişti. Bu görevlileri de gerçekte il ve ilçe seçim kurulları ilgili mülki amirler ile birlikte atamıştı. YSK da tüm bu görevlileri onaylamıştı. Bu sandıklarda usulsüzlük yapıldığına dair tek kanıt gösterilmedi. Hatta bu sandıklarda iktidar partisi ipi göğüsledi. Aynı zarfta dört oy kullanılmasına rağmen sadece biri kabul edilmedi. Kastenbul’da tüm sandıklarda iktidar partisi ve koltuk değneğinin temsilcileri vardı. Sandık başında itiraz tutanağı tutmadıkları halde tüm geçersiz oylar sayıldı. Sandık başında kayda geçirilmese bile daha önceki seçimlerde reddedilen tüm itirazları YSK kabul etti. Yine de sonuç değişmedi. Aynı sandık görevlileri varken diğer seçimler yenilenmiyor.YSK alenen halkın aklıyla billur geçiyor. Hatta aynı sandık görevlileri Tomanbaşı seçiminde de vardı. Öyleyse Tomanbaşı seçimi de sakattı.Sandıkgörevlilerinde eksiklik varsa bu YSK’nın esas işiydi. YSK’nın (şimdiye kadar reddettiği) bir itiraz yüzünden iptal ettiği sadece seçim değil milletin iradesiydi. YSK’nın verdiği kararla son iki yılın tüm seçimleri tartışmalı hale geldi. Demek ki Tomanbaşı seçimleri dahil tüm seçimler şaibeliydi. İptal kararı YSK değil, iktidar temsilcisi tarafından açıklandı. YSK’nın zaten olmayan itibarı tümden sıfırlandı. Bu YSK ki referandumda iki buçuk milyon mühürsüz oyu geçerli kabul etmişti. Daha o günden yalakalığı tescil edilmiş, tarafsızlığın içine etmişti.

YSK’da 7 asil 4 yedek 11 üye vardır. Seçimleri iptal kararında ne hikmetse 11’i de oy kullanır. 4 yedek üye sayesinde seçimler iptal edilir. Aklı başında herkese ‘işte kumpas bu’ dedirtilir. Bu üyelerin çoğunun yargının KATÖ’ye teslim edildiği zaman göreve geldiği tesbit edilir. KATÖ’nün verdiği takkeyle gezenler seçim iptalinde aslan kesilir. Asil üyeye neden asil üye denilir? Aslında aslı varsa yedekler daima pas geçilir. Bu kural şimdilerde Tomanya’da uygulanmaz. Yedekler de asil gibi oy kullanır, neden diye sorulmaz. Yedek üyeler önceden formatlanmış gibidir. 7 asil üye toplantıda iken yedeklerin de oy kullanması hukuksuzluğun dibidir. Bir futbol maçı düşünün, bir takım yenilmekte. Teknik direktör oyundan kimseyi çıkarmadantüm yedekleri de sahaya sürmekte. Yedeklerin attığı gollerle maçı lehine çevirmekte. Bütün dünya bu orta oyununamabadıyla gülmekte.

Tomanya bir garip ülkedir. Son yıllarda hukuk değil hukuksuzluk gözdedir. Çalmadan seçim kazanılmaz. Herkes dindar geçinir, kindar nesil yetiştirilir, Tengri inancı kimseye bırakılmaz. Seçim çalarken ise Tengri korkusu olmaz. İktidarın çalmasını engelleseniz bile o seçim size kalmaz. Şimdiye kadar seçimleri oldu bittiye getirdiler. Daha birkaç saat geçmeden seçimleri bitirdiler.Muhalefet partileri ilk kez sandıkları korudular hileye teslim etmediler.Sonuç açık, bu kez çalamayınca alenen kaybettiler. Sanmayın ki bu sonucu hazmettiler. Atağa kalkıp kazanana utanmadan çaldı dediler. Mağdur edebiyatı yapıp sahte göz yaşı döktüler. Kastenbul seçimleri iktidar zoruyla iptal edildi. Nasıl olur da çalmadan KAMOĞLU kazanır diye iç geçildi. ‘ÇALMAK’ Tomanya’nın en önemli milli değeridir. Siyasete girerken ‘bir yüzüğüm var, çalmazsam namerdim’ diyenler en önemli makamlara getirilir. Çalmayı beceremeyenler iktidara gelemez. Bu becerdksizlere değil oy vermek, selam bile verilmez. İktidardaysan maaile çalacaksın. En azından çocuklara gemiciklerden oluşan filolar kuracaksın. En salağı bile vakıf, dernek kurup köşeyi dönmeli. Namuslu geçinenler ise sürüm sürüm sürünmeli. Yol köprü yapmak esasen devletin asli görevi. Her hizmeti on katına mal eden yandaş müteahhitler parsayı götürmeli. Halk yolla köprüyle övünürken parsayı bir güzel bölüşmeli. Tek fabrika kurulmamış, olanlar da satılmış ne gam. Bu parsadan gariban halka sadaka koklat, isterse olsun haram. Biat eden halk üç kuruş sadakaya şükredecektir. Ölmüşlerinin ruhuna dua bile edecektir.

Tomanya’da iktidara muhalefet edilmez. Edilirse de ortalık hakaretten geçilmez. İktidar her türlü eleştiriden muaftır. Her musibetin arkasında ya dış güçler ya da muhalefet vardır. Halkın bu garabete karşı tepkisizliği manidardır. Tepki gösterenlere KATÖ sopası gösterilir. O da yetmez televizyonlarda yandaşlar tarafından küfür edilir. Tomanya’da medyanın yüzde doksanı yandaştır, taraflıdır. Bunlar iktidar memleketin içine etse suskun, muhalefete atarlıdır.  Yalan haber yapmaktan utanmazlar, muhalefet Allah birdir dese yayınlamazlar. Daha yeni İş adamları derneği açıklama yaptı. ‘Milletin derdi seçim değil, ekonomi rayından saptı’.Bu hafif eleştiri bile anında zılgıtı yedi. Tüm yandaş medya linçe yöneldi. Hatta sarayın gönüllü savunucusu siyasetçi o lafları size tersten okuturlar dedi. Bu beyanla tersten işler konusunda da maharetini gösterdi. Bu arada bazı sanatçıların ‘Her şey çok güzel olacak’ paylaşımları gündeme tuz biber ekti. İktidar tarafından bu sanatçıların sanatçılıkları sorgulandı. Oysa ülkede sanatçıların sadece iktidarı övmeleri olağandı. İktidarı översen en büyük sanatçısın. Muhalefete ufacık destek verirsen sanatın batsın.

Velhasıl Kamoğlu’nun elinden başkanlığı alınır. Yerine Üskardalılara kendini zorla alkışlatan vali atanır. Vali ilk iş olarak Atatoman’ın resmini ve TC’yi kaldırmayı marifet sanır. Bilmez ki en okkalısından kulakları çınlatılır. Vali dur durak bilmez, itiraz dinlemez. ‘Her şey çok güzel olacak’ sloganını yasaklar. Aslında bu zihniyet gerçek niyetini açıklar. Bunları ‘Memleketin içine ettik, her şey bom bok olacak’ sloganı paklar. Vatandaşın derdi ekonomiymiş, geçimmiş, ülke batmış ne gam. Nasıl olsa seçimden sonra yine dayayacaklar her şeye zam. Gayeleri açık, ranttan vaz geçmeye niyetleri yok. Seçimi yitirirlerse başta saltanat, kaybedecekleri ayrıcalık çok. Yenilenen seçimde seçmen listelerinde ve sandık başında her türlü hileyi bekle. Uyanık ol, oyunu çaldırma hırsızlara yeter gari de. Terör muhtemelen yine azacaktır. Terörün kime hizmet ettiği akıllara kazınacaktır. Bu film beş yıl önce iktidarın kaybettiği bir seçimde seyredilmişti. Seçimden sonra azan terör beş ay sonra kazanılan seçimle sona ermişti. Terörle kimin halvet olduğu da gözler önüne serilmişti. Kastenbul seçimlerinde aynı tuzağa düşülmemeli. Ya bu densizlere günleri gösterilir ya da müstehakmışız deyip rantçılar tarafından yolunmaya devam edilir.Son seçimlerde alenen kul hakkı yendi. İktidarı destekleyenler bile bu kadar olmaz dedi. Bu seçimler kazanılırsa Tomanya için umudun başlangıcı. Sonrasında hırsızlık değil dürüstlük olacaktır baş tacı. Üzerimde kalmasın, Tomanya’dan Türkiye’ye selam gönderdiler. Aman dikkat edin, bizim yaşadıklarımızı siz yaşamayın dediler.

SÖZÜN ÖZÜ: Yasaklara inat, HER ŞEY ÇOK YAHŞİ OLACAK.

Açıklamalar; Tomanya bir garip hayali ülke, Kastenbul bu ülkede bir şehir. KATÖ eskiden iktidarın ve Tomanbaşının can yoldaşı zahir, kandırıkçı terör örgütü hem hain hem de külliyen kafir. Tomanbaşı demokratik ülkelerde devlet başkanı, geri kalmış ülkelerde milleti bölen çıban başı. YSK yandaş ve yalaka seçim kurulu, Kamoğlu eski Türkçede İmamoğlu; halkın yeni umudu. Tengri Toman inancında Allah diyelim, Atatoman da Tomanya’nın Atatürk’ü, yurtsever bir kahraman, onu da yüceltelim.