TOMAKRASİ KÜLTÜRÜ

TOMAKRASİ KÜLTÜRÜ
İsmet Esengin yazdı

SUYA YAZI YAZMAK / İsmet Esengin

TOMAKRASİ KÜLTÜRÜ

Tomanya’daTomakratik bir rejim vardır, ülkenin kaderi Tomanbaşının iki dudağı arasındadır. Yasama yürütme ve yargı tek elde toplanmıştır, ülkenin hızlı çöküşü de o an başlamıştır. Tomanya’da Aldatılanlar ve Kandırılanlar Partisi iktidardadır, Tomanbaşı hem bu partinin hem de ülkenin başındadır. Bugün yine Tomanya’dakiTomakrasi kültüründen bahsedeceğim, ülkede çağdaşlığın içine edenleri yad edeceğim.

Tomanya’da iktidar yaklaşık 20 yıldır hüküm sürmektedir, icraatları ile -ilk yıllar hariç- sürekli ülkenin içine etmektedir. Eğitim, Tarım, İmalat her alanda çuvalladılar, her başarısızlıkta sorumluluktan kaçıp başkalarını suçladılar. KATÖ alçağının kumpasları ile ülke kurumlarını iğdiş ettiler, liyakatı kaldırıp kurumların başına yandaşları getirdiler. Yağma, talan, yolsuzluk, hırsızlık kutsandı, yoksul halk kendisine de bir pay düşer sandı. Saltanat sahipleri deveyi havuduyla götürdüler, gariban şakşakçılar makarna paketleriyle yetindiler. 20 yılda ülke kaynaklarını yandaşlara peşkeş çektiler, kaynaklar tükenince de pek bir agresifleştiler. Yerel seçimlerde büyük kentleri kaybedince paniğe kapıldılar, saltanatlarını sürdürebilmek için milliyetçiliğe sarıldılar. Onlar ki bir zamanlar Toman milliyetçiliğini ayaklar altına almakla övünürlerdi, hesap vakti yaklaşınca hepsi sıkı milliyetçi oluverdi. Koltuk değneği Muhalefete Hakaret Partisi de artık yetmiyor, adamlar sanki kaset dükkanı çileleri bitmiyor.

Sıkışan iktidar sürekli gündem değiştiriyor, her gündemde daha fazla Tomakrasi kültürünün içine ediyor. Eskinin KATÖ sevicisi bugünün sıkı milliyetçisi Dahiliye Bakanı bazı belediye başkanlarını görevden alıyor, idari kararın gerekçesi olarak terör yandaşlığını yapıştırıyor. Belediyelerde kuruyemiş ve borç sever atanmışlar kayyum olarak geliyor, o illerdeki seçmenlerin iradesi iç ediliyor. Adamlar teröre destek oluyorsa yargı kararı gerekir, yargı kararı olmadan ve kanıt göstermeden yapılan işlem hukuki değil külliyen siyasidir. KATÖ terör örgütünün geçmişteki destekçileri kendilerini yargı yerine koyamazlar, artık ağızları ile kuş tutsalar inandırıcı olamazlar. Bu açıkça diğer büyük kentlere gözdağıdır, istediğim an yasa dinlemem canınıza okurum mesajıdır. Bu tam da Tomakrasi kültürünün yozlaşmışlığının göstergesidir, bu kültürü yozlaştıran da iktidarın ta kendisidir.

Tomanbaşı ülkede icraatın başıdır, aynı zamanda bir siyasi parti başkanıdır. Adli yıl açılışını sarayda yapmaya karar verirler, yargı bağımsız olmalıdır diyen barolar karara hiddetlenirler. Yüksek yargı organları başkanları atanmışlardan oluşur, bir bakıma onlar da emir kuludur. Barolar Tomanbaşı icranın başıdır siyasidir derler, yargı bağımsızlığı adına sarayda toplanılmaması gerektiğini söylerler. Barolar birliği başkanı davete icabet edecekmiş, herhalde yamanacak yer kalmayınca sığınacak mekan bu demiş. Demokratik ülkelerde yasama, yürütme ve yargı erkleri bağımsızdır, bizim Tomakraside bu erklerin tek sahibi Tomanbaşıdır.

Tomanya güçlü ülkedir der keyifleniriz, ormanlarımız cayır cayır yanar hüzünleniriz. İktidarın bakanı sıfatını hakeder yangınlara helikopterden bakar, yangın söndürecek uçaklar hangarlarda yatar. Ülkenin ciğerleri yanarken üst makamlar susar, belli ki bu felaketlerin ardında da bir çapanoğlu yatar. Yakında yanan yerler imara açılırsa şaşırmayın, Tomanbaşına ayrılan uçaklardan az yangın söndürme uçağımız varmışsabrımızı taşırmayın. Halk size yetkiyi ülke servetini kollayın diye veriyor, kişisel servetlerini katlayanlar için hesap günü geliyor.

Tomanya’da iktidar ve yandaşları şatafatı pek sever, halk fakirken gösterişli yaşamayı marifet zanneder. Bugün ülke trafiği rengarenktir, çakarlı arabalara doluşan zevat pek kibirlidir. Trafikte Geçiş Öncelikli Taşıt (G.Ö.T) kavramı vardır, bu üstünlük de yasa ile tanımlanmıştır. Özetle Ambulans, itfaiye, görevdeki kolluk kuvvetleri, resmi yol yardım araçları, görevdeki sivil savunma araçları, yol bakım araçları, koruma gerektiren araçlar önceliklidir, bu kavram sürücü kurslarında öncelikle öğretilir. Bugün bu kavramın da içi boşaldı, yolları sahte G.Ö.T.’lar sardı. Bunlar fütursuzca emniyet şeridini işgal eder, çakarları ile de hava atarlar tüm yetkililer seyir eyler. Bu G.Ö.T.’lar trafik güvenliğini tehlikeye atar, uyaran vatandaşlara da posta koyar. Güya halkın hizmetkarı idi hepsi, G.Ö.T’ları ile saltanat sürüyorlar hikaye gerisi. Bu kadar şatafat ancak geri kalmış ülkelerde olur, Tomakrasi kültürü dedikleri tam da budur.

Yine yazmış yazacağını Tomanyalı dostumuz, der ki dikkat edin Tomakrasi olmasın sonunuz. Biz de bıktık Tomakrasiden demokrasidir özlemimiz, saltanat düşkünlerini ilk seçimde göndermektir önceliğimiz. Siz siz olun demokrasiye sahip çıkın, ülkeniz özgür olsun hep birlikte refahı yaşayın.

SÖZÜN ÖZÜ: Susma, sustukça sıra sana gelecek.

Not: Tomanya hayali bir ülkedir, yaşananlar ders niteliğindedir. Yazıdan alınan varsa alınsın, yeter ki ülkeye kara yazı çalınmasın. Tomakrasi özentilerinden kurtulalım, demokrasi ile aydınlık yarınlara yol alalım.