TOMANYALILAŞTIRAMADIKLARIMIZDAN MISINIZ?

TOMANYALILAŞTIRAMADIKLARIMIZDAN MISINIZ?
SUYA YAZI YAZMAK / İsmet Esengin

SUYA YAZI YAZMAK / İsmet Esengin

Tomanyalı arkadaşım nihayet ses verdi, Tomanya’da olan biteni hızla özetledi. Tomanya’da yaşamak maceradan farksızdır, gündemi yakalamak ise neredeyse imkansızdır. Bir de okuduğunu anlamayan zevzeklere kızmış, bu tipler Tomanya’daki trollerin tıpatıp aynısıymış. Hızla yaşananların üzerinden geçelim, iyi ki Tomanyalı değiliz diye halimize şükredelim.

Kuriye meselesi en büyük sorun haline geldi, Amartika ve Agora birliği ipe un serdi. Bu ülkelere göre Tu KaKa terör örgütü özgürlük savaşçısı, hiç özgürlüğü savunanlar olur mu emperyalist yancısı. Tomanya’daÖKO’yu destekler, onların sicili Tu KaKa’dan beter. Amartika alenen gözünün petrolde olduğunu söyledi, Tomanbaşına da ‘Aptallık etme, aile servetini soruştururum!’ diye ayar verdi. Milletbank davası da sırada duruyor, dün yenen hurmalar bugün tırmalıyor.

Tomanya’da sağlık ticaret gibidir, sağlık bakanı özel hastane sahibidir. Lösev lösemili çocuklara umut olmuştur, Başkent Angora’da tam teşekküllü lösemi hastanesi kurmuştur. Sağlık bakanlığı bu hastanenin tam kapasite çalışmasını engeller, kendisi de dahil olmak üzere özel hastanelerin ekmeğine yağ sürer. Sağlıkta da çuvalladıkları ortadadır, ölecek her çocuğun vebali boyunlarınadır.

Eğitim sistemi de can çekişmektedir, çocuklarımız tecavüzle anılan Tevsar vakfına emanet edilmektedir. Yetmedi Keriz feneri derneğinden medet umuyorlar, herhalde kindar neslin yanında keriz bir nesil oluşturuyorlar. Eğitim bakanı da özel okul sahibi, var mı böyle abukluğun dünyada örneği?

Tomanya’da hazineden sorumlu damat her gün ekonomiyi över, nedense mutlu mesut Tomanlar artık tek değil ailece intihar eder. Günlük intihar vakaları trafik kazalarında ölenlerden fazladır, böyle bir istatistik Tomanya için utanç sayfasıdır. Toplu intiharların sebebleri araştırılmaz, toplum da duyarsızdır üzerinde durulmaz.

Altın sevdası ile Saz dağlarının anasını bellediler, halk direnince maçaları yemedi çark ettiler. Kestikleri yüzbinlerce ağaç kabusları olacak, devran döndüğünde günahları yüzlerine vurulacak. Termik santrallere filtre takılması yine ertelendi, halkın kanser olması birilerinin zengin olmasına yeğlendi. Hepsinin gözlerini para hırsı bürümüş, ülkeyi yönetenlerde çevre ve doğa düşmanlığı almış yürümüş.

Traki’nin incisi Zaros’a da sıvı gaz limanı yapacaklar, halkın itirazına rağmen Zaros’un da içine sıçacaklar. Daha yeni 12000 yıllık dipsiz gölü definecilere kurban ettiler, başka ülkede hükümet götürür, bizde beyzadeler sadece seyrettiler. Ülkenin her zenginliğini ganimet görmekteler, açgözlülükle tüm ülke varlıklarının üzerine çökmekteler.

Tomanya’da işsizlik rakamları zirvedeymiş, meğerse bunun sebebi iş aramaya başlayan işsizlermiş. Tomanbaşı anında yaptı tesbiti, dünyada yoktur böyle liderliğin örneği. Herkes evinde oturursa işsizlik sorunu da çözülecek, dünyanın kıskandığı başarılara yenisi eklenecek.

Büyükşehirlerde belediyeleri muhalefet kazanınca paniklemişlerdi, hatta topal ördek örneği ile çalıştırmayız demişlerdi. Bugün devlet bankaları bu belediyelere kredi vermiyor, halkın parasının üzerine yatıp alenen suç işliyor. İktidar da belediyelerin yetkilerini tırpanlıyor, kapanan rant kapıları böyle aralanıyor.

Tank palet fabrikası 50 milyon tomar için peşkeş çekiliyor, çok matah bir şeymiş gibi bir de övgü düzülüyor. Gelir garantili ballı ihaleler ile yandaşlar ihya ediliyor, ülkenin geleceği üzerine ipotek getiriliyor. Dünyanın en iyi havaalanlarından Atatoman havaalanı kapatılıyor (üstelik tam kapasiteye ulaşmamışken), yanlış yere yenisi yapılıp milyarlarca tomar havaya savruluyor. Bazı yabancı havayolları güvenli değil diye buraya uçmayı reddediyor, bizdekiler de krize girip pistlerden çekiliyor. Yaptıkları her iş şüpheli, şaibeli, böylesi bir tabloyu hala destekleyenlere bilmem ki ne demeli?

Peki bu tabloda ana muhalefet ne yapıyor dersiniz, önlerine atılan kemiğin kavgasındalar, gülersiniz. Neymiş efendim, bir vekil saraya gitmiş, bu da dünyanın en önemli meselesiymiş. Sazan gibi tuzağa atladılar, beceriksizce birbirlerini tokatladılar. Salaklıkları sayesinde asıl gündem unutuldu, iktidar sıkışmışken nefes aldı, kurtuldu. Bir tarafta partinin başarısız genel merkezi, diğer tarafta Tomanbaşı seçimini kaybetmiş hazretin kendisi. O hazret ki seçim gecesi ortadan kaybolmuştu, ‘Adam kazandı!’ deyip adamlığından olmuştu. Sonuçta topyekün faka bastılar, halk nazarında hepsi sınıfta kaldılar.

Muhalefet artık kendisine çeki düzen vermeli, ülkeyi iflasa sürüklendiği halde oyunu artıramayanlar derhal çekip gitmeli. Tek çözüm delege sisteminden başlayıp partiyi yeniden yapılandırmak, partiye çöreklenmiş beceriksizlerle acilen yollar ayırmak. Yeni yüzler ile halkın sözcüsü olunmalı, Kastenbul seçimleri ortada, doğru okunmalı. Gelişmiş ülkelerde seçim kaybedenler özür diler köşesine çekilir, Tomanya’dakiler yenildikçe kök salar, serpilir. Halkın da canına tak etti bekliyor, ya adam gibi bir parti olun, ya da ittirin gidin diyor.

Gördünüz Tomanya’da ne iktidar ne de muhalefet iyi işliyor, Toman halkı öfkeli, hesap gününü bekliyor. Baştakilerin tüm fiyaskolarına rağmen iktidar umudu olamamak önemli bir husustur, sürekli başarısız olan kadrolarla ve yöntemlerle başarı beklemek aptallara mahsustur. Tomanya’da her daim heyecan yaşanır, bugün yine ne saçmalık yaşayacağız sorusuna cevap aranır. Hala ‘Ne var bunda?’ diyorsanız belli ki siz Tomanya’da yaşananları anlamamışsınız, yoksa siz de Tomanyalılaştıramadıklarımızdan mısınız?

Sözün Özü: Aptal olma, umut ol.

Not: Tomanya Kaf dağının ardındaki ülkedir, Tomanbaşı ülkede yönetimin tek hakimidir. Angora ülkenin başkentidir, Kastenbul ise en büyük kentidir. Atatoman ülkenin kurucusu ve ebedi lideridir, istisnasız her yurtsever Tomanın gönlündedir. Amartika ve Agora Birliği hesapta müttefikimiz, her uluslararası sorunda bırak müttefikliği en büyük derdimiz. Kuriye güney komşumuzdu Amartika’nın oyununa geldik, el birliği ile Kuriye’yi iç savaşa sürükledik. Tu KaKaKördleri temsil ettiğini iddia eder, azılı bir terör örgütüdür emperyalistlere biat eder. ÖKO öldüren katiller ordusudur açılımı, paralı askerlerdir tek bekledikleri tomarların saçılımı.