"İstanbul'un Fethi Edirne'de Başlar" Etkinliği Düzenlenecek

"İstanbul'un Fethi Edirne'de Başlar" Etkinliği Düzenlenecek
Anadolu Gençlik Derneği Edirne Şubesi tarafından "İstanbul'un Fethi Edirne'den Başlar" etkinliğinin 12'ncisi düzenlenecek.

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Edirne Şubesinin geleneksel olarak düzenlediği "İstanbul’un Fethi Edirne’den Başlar" etkinliğinin 12'ncisi, 20 Mayıs 2017 Cumartesi günü 18.00'de Tophane bayırından 'Fetih Yürüyüşü' ile başlayacak ve 18.30'da Selimiye meydanındaki Sultan Fatih heykelinin önünde düzenlenecek olan mehter konseriyle devam edecek.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan AGD Edirne Şube Başkanı Abdülhamit İriş, "Bizler 2006 yılından beri, milletimizin hislerine tercüman olarak, İstanbul'un fethini Edirne'den başlayarak kutluyoruz. Sultan Fatih’in fetih yoluna çıkışını sembolize eden 'İstanbul’un Fethi Edirne’den Başlar' programını, tarihi top dökümhanelerinin bulunduğu yerde, Tophane bayırındaki heykelin yanından başlatacağız. 'Fetih Yürüyüşü' adını verdiğimiz programda, önde temsili olarak atı üzerinde Fatih Sultan Mehmet Han, arkasında da mehter takımı ve yürüyüş korteji olmak üzere, Sultan Fatih heykeli ve şahi toplarının bulunduğu alana kadar yürüyeceğiz. Buradaki program ise, Kur’an-ı Kerim tilavetinden sonra, Edirne Mehteri'nin konseri olacak. Şerefli tarihimizin en parlak olaylarından birisi olan İstanbul’un fethinin 565. yılında yeni bir dönem başlatmanın şuur ve heyecanı ile yapacağımız etkinliğin, Edirne’mize hayırlı olmasını diliyor ve tüm halkımızı bu coşkuya ortak olmaya davet ediyoruz." ifadelerini kullandı.

EJH