Kakava Ateşi Edirne'de Yandı

Kakava Ateşi Edirne'de Yandı
Edirne'de Kakava ve Hıdırellez Şenlikleri, dev Kakava ateşinin yakılmasıyla başladı.

Türkiye'nin en ateşli; ritmi 9/8 olan Kakava ve Hıdrellez Şenlikleri, dev Kakava ateşinin yakılmasıyla başladı. Her yıl 5-6 Mayıs tarihlerinde kutlanan ve baharın gelişini müjdeleyen Kakava ateşi, bereket, sağlık, kısmet, neşe şans; barış, huzur ve hoşgörü getirmesi için yandı.

Edirne Belediyesi organizasyonuyla Kakava Şenlikleri kapsamında protokol Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü'nde davullarla karşılandı. Protokol daha sonra Edirne Belediye Bandosu eşliğinde Sarayiçi'ne yürüdü. İstiklal Marşı ve saygı duruşunun ardından açılış konuşmaları yapıldı. Kakava Şenlikleri'ne binlerce kişi katıldı.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan bu yıl da geleneği bozmayarak vekaletini Roman Meclis Üyesi Erkan Makas'a bıraktı. Belediye Başkanı Gürkan, Kakava Şenlikleri'ne davetli olarak katıldı.

Kakava Şenlikleri'nin 1400 yıldır yaşatılan bir gelenek olduğunu anlatan Gürkan, "Savaşta, barışta, varlıkta ve yoklukta devam eden bir geleneği bugün bir kez daha yaşatacağız. Roman kardeşlerimizin geleneği olan Kakava ateşini Edirne’den, Tarihi Kırkpınar Güreşleri’nin yapıldığı Sarayiçi’nden; tüm dünyaya barış, kardeşlik, özgürlük için; dünyadaki yoksulluğun bitmesi için, savaşın ve akan kanın durması için hep birlikte yakacağız. İnanıyoruz ki; insanlığın kadim şehri Edirne’den, 8 bin 300 yıllık tarihe sahip bu kentten vereceğimiz mesaj dalga dalga; Orta Doğu’yu, Balkanları ve tüm dünyayı saracak; sonunda sevgi, insanlık galip gelecek. Akan kan, ölümler son bulacak. Bütün insanları insan oldukları için seviyoruz. Burası Edirne. Osmanlı’nın 92 yıllık başkentti. Doğu Roma’nın, Trakların, Makedonya’nın başkenti. Burası insan olmanın, yüreğin, heyecanın, özgürlüğün başkenti Edirne. Bu topraklar çok büyük insanlar yetiştirdi. Roma İmparatorunu, İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmet’i, Türkiye Cumhuriyeti’ni yeniden kuran Fatih Sultan Mehmet’i yetiştirdi." dedi.

[irp posts="8178" name="Edirne Kent Müzesi Açıldı"]

Roman Halk Dansları Topluluğu’nun dans gösterisi renkli görüntülere sahne oldu. Göksel Zurna ve Ekibinin şov gösterisi büyük alkış aldı. Vatandaşlar gönüllerince dans etti.

Daha sonra protokol Kakava ateşini yaktı. Kakava ateşinin yakılmasının ardından vatandaşlar ateşin başında dans etti.

Kakava ateşi sadece Sarayiçi'nde değil Edirne'nin dört bir yanında yandı. Barış Parkı, Zübeyde Hanım Parkı ve Bostanpazarı'nda Kakava ateşi yakıldı. Belediye Başkanı Gürkan'ın da eşlik ettiği kutlamalarda Edirne Belediyesi Halk Oyunları Topluluğu'nun gösterisi ilgiyle izlendi. Kakava ateşinin yakıldığı noktalarda vatandaşlara pilav ikram edildi.

Kutlamalar, sabaha karşı Tunca Nehri'nde vatandaşların yüzlerini yıkaması ve nehre dileklerini bırakmasının ardından yarın da devam edecek.

EJH

[irp posts="8171" name="Pazar Yeri Taşınıyor"]