Karaağaç Köprüsüne Verilen İsmi Eleştirdi

Karaağaç Köprüsüne Verilen İsmi Eleştirdi
CHP Edirne Milletvekili Doç.Dr. Okan Gaytancıoğlu, yeni Karaağaç köprüsüne 'Dr. Mehmet Müezzinoğlu' isminin verilmesini eleştirdi.

CHP Edirne Milletvekili Doç.Dr. Okan Gaytancıoğlu, yeni Karaağaç köprüsüne 'Dr. Mehmet Müezzinoğlu' isminin verilmesini eleştirdi. Gaytancıoğlu, yıkılan köprünün adı olan "Seferşah" ya da Lozan'da kazanılan diplomatik zaferin bir göstergesi olması sebebiyle "Lozan" isminin verilmesinin, en azından bir anket veya isim yarışması yapıldıktan sonra isim verilmesinin daha doğru olacağını ifade etti.

Köprünün E-5 üzerine yapıldığı yerde 1640 yılında III. Ahmet tarafından ilk olarak bir köprü yapıldığını ve bu köprüye Yıldırım Bayezid, Çelebi Mehmet Han ve II. Murat Han dönemlerinin büyük bilgini Seferşah’ın türbesinin orada bulunması nedeniyle Seferşah Köprüsü adı verildiğini belirten Gaytancıoğlu: "Daha sonra E-5 yapılırken bu köprü yıkılmış. Köprünün seyir köşkü halen durmaktadır. Tarihimize sahip çıkacaksak, bu ismin hafızalardan silinmemesi için köprüye Seferşah ismi verilebilir." dedi.

"MESELE, ORTAK KARAR ALABİLME MESELESİDİR"

Gaytancıoğlu, AK Partinin bu tür köprü ve benzeri yerlere isim verilirken kimseye danışmadan hareket etmesini eleştirdi. Gaytancıoğlu: "Köprü ve benzeri yapılara isim verilirken ortak bir şekilde karar verilmesi gerekmektedir. 'Ben yaptım oldu' mantığını kabul etmiyoruz. Böyle kararlar alınırken belli kesimlerin görüşlerinin alınması daha doğrudur. Karaağaç Lozan’da kazanılan diplomatik zaferin somut bir örneğidir. Köprü de Karaağaç Köprüsü. İsmi neden "Lozan Köprüsü" olmasın? Bir öneri de bu yönde olabilir. Tüm öneriler alınır, birlikte karar verilir. Yani burada mesele kişisel bir mesele değildir, mesele ortak tarihimize, ortak değerlerimize sahip çıkarak ortak kararlar alabilme meselesidir." dedi. EJH