Keşan'da Elektronik Denetleme Sistemi Kabul Edildi

Keşan'da Elektronik Denetleme Sistemi Kabul Edildi
Edirne'nin Keşan ilçesinde Elektronik Denetleme Sistemi kurulması, Belediye Meclisi Haziran Ayı Olağan Toplantısında oy çokluğuyla kabul edildi.

Keşan Belediye Meclisi Haziran Ayı Olağan Toplantısı, 8 Haziran 2017 Perşembe günü gerçekleştirildi. Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan'ın Ankara'da olması sebebiyle toplantı Meclis 1. Başkan Vekili Ercan Ersoylu başkanlığında yapıldı. AK Partili Üye Mehtap Perçin ile CHPli Üye Nilüfer Erk Oğuz mazeretleri nedeniyle izinli sayıldı.

Toplantıda ilk olarak Su ve Kanalizasyon Müdürlüğünden gelen Müteferrik Atıksu ve Yağmur Suyu Şebeke Hattı  için kredi kullanılması, Zabıta Müdürlüğünün hazırladığı yönetmelik gündeme ilave edildi. Daha sonra gündeme geçildi.

ELEKTRONİK DENETLEME SİSTEMİ KABUL EDİLDİ

Keşan ilçesinde Elektronik Denetleme Sistemi (EDS) kurulması oy çokluğuyla kabul edildi.

İlçede EDS kurulması ve bu konuda İlçe Emniyet Müdürlüğü ile belediye arasında protokol yapılması maddesi hakkında bilgi veren Ersoylu: "Valilik ve Emniyet'ten gelen talepler vardı. Daha önce konu yasal olmadığı için biz bu işi kabul etmemiştik. Bakanlık şimdi işi yasal zemine oturttu. Şimdi sadece şehir dışından geçen yollarda EDS kurulmasını planlıyoruz." dedi.

Ersoylu, daha sonra bilgi vermesi açısından Ulaşım Hizmetleri Müdürü Barış Keleş'e söz verdi. Kurulacak sistemin özellikle can ve mal kaybını önlemek için yapıldığını ifade eden Keleş, sistemde anlık hız kontrolü yerine koridordaki ortalama hızın baz alınacağını söyledi.

"ASFALT KAZIMA VE BİTÜMLÜ SICAK KARIŞIM YAPILMASI İŞİNDE KULLANILMAK ÜZERE İLLER BANKASINDAN KREDİ KULLANILMASI" KABUL EDİLDİ

Belediye sınırları içerisinde "Asfalt Kazıma ve Bitümlü Sıcak Karışım Yapılması işinde kullanılmak üzere İller Bankasından kredi kullanılması" maddesi görüşüldü. Yaklaşık 2 milyon TL'lik kredi ile ilgili Meclis'e bilgi veren Ersoylu: "Yollardan hepimiz şikayetçiyiz. Ancak altyapı çalışmalarının da doğal gaz çalışmalarının da yapılması gerekiyor. Doğalgaz çalışmaları nedeniyle bozulan yollarda yama çalışması yapıyoruz. Ana arterlerde söz konusu çalışmalar bittikten sonra asfalt ve kaldırım çalışmalarımız olacak. Keşan'a yakışan yollar yapacağız. Kalıcı yollar yapılacak." dedi.

Oy çokluğu ile kabul edilen madde sonrasında birbiri ile bağlantılı olan ve belediyede mevcut bulunan memur kadrolarında düzenlemeler yapılmasını içeren 2 madde görüşüldü ve biri oy birliği diğeri de oy çokluğu ile kabul edildi. Daha sonra gündeme ilave edilen "Müteferrik Atıksu ve Yağmur Suyu Şebeke Hattı" için 5 milyon 270 bin TL'lik İller Bankasından kredi kullanılması maddesi görüşüldü.

Daha önce kanalizasyon ve yağmur suyu kanal çalışması sırasında gerek görülmeyen yerlerde yeniden çalışma yapılmasını kapsayan madde oy çokluğu ile kabul edildi. Toplantıda daha sonra Zabıta Müdürlüğünden gelen ve emir ve yasakları içeren yönetmeliği ele alındı. Bu madde Meclis üyelerinin incelemesi için oy birliği ile Temmuz Ayı Meclisine bırakıldı.

"KENT REVİZYON İMAR PLANLARI" İLE İLGİLİ MADDE İMAR KOMİSYONUNA HAVALE EDİLDİ

Toplantıda son olarak "Kent Revizyon İmar Planları" ele alındı ve süreç hakkında bilgi verildi. İller Bankasından Şehir Plancısı Birgül Ekşi, Ankara İmar Planlama Harita Kentsel Dönüşüm Şirketinden Şehir Plancısı Okan Erkılıç'ın katıldığı bu bölümde kamu yararı gözetilerek plan revizyonu yapıldığı, bazı bölgelerde kat artırımına gidildiği, Keşan'ın trafiğini rahatlatacak işlevsel bir ring yolu oluşturulduğu bildirdi.

Bu madde oy birliği ile İmar Komisyonuna havale edildi. Ersoylu konuyla ilgili tüm Meclis üyelerinin çalışmalara katılmasını planladıklarını, mahalle mahalle detaylı şekilde planların ele alınacağını, sonrasında planların 1 ay süreyle askıda kalacağını, bu sürede STK ve vatandaş görüşleri alınacağını ve itirazların değerlendirileceğini, sonrasında tekrar Meclis'e geleceğini ve  planların burada onaylandıktan sonra yürürlüğe geçeceğini bildirdi.

Toplantıyı kapatan Ercan Ersoylu, alınan kararların Keşan'a ve bölgeye hayırlı olmasını diledi ve verdikleri katkı nedeniyle Meclis üyelerine teşekkür etti. Temmuz Ayı Olağan Meclis Toplantısı 6 Temmuz 2017 Perşembe günü gerçekleştirilecek ve saat 17.00'de başlayacak. EJH