Kırklareli'de Atatürk Evi Açıldı

Kırklareli'de Atatürk Evi Açıldı
Mustafa Kemal Atatürk'ün Selanik'te doğduğu evin birebir benzeri olan, Kırklarelililerin maddi ve manevi destekleriyle yapılan Atatürk Evi açıldı.

Mustafa Kemal Atatürk'ün Selanik'te doğduğu evin birebir benzeri olan, Kırklarelililerin maddi ve manevi destekleriyle yapılan Atatürk Evi açıldı.

Kırklareli Belediyesi tarafından Yayla Mahallesi'nde inşa edilen Atatürk Evi, düzenlenen törenle açıldı. Atatürk Evi ile ilgili olarak konuşan Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu: "Bugün topraklarımız dışında kalan Selanik'teki Atamızın doğduğu evin aynen benzeri olan Atatürk Evi'ni, Kırklarelililerin belediyeleri öncülüğünde var ettikleri bir eser olarak hep birlikte açıyoruz. Bu sonuç, uzun bir emeğin ve çabanın ürünüdür. Arsasını bağışlayan, bu çabanın değerini bilen, her aşamada destek veren Kırklareli'dir. Atatürk Evi, Büyük Önder ile Kırklareli'nin çok anlamlı ve önemli bir simge sayesinde yeniden kucaklaşmasıdır." ifadelerine yer verdi.

Atatürk'ün babasının onuruna yakın zamanda Ali Rıza Efendi Kültür Evi'ni açtıklarını hatırlatan Kesimoğlu: "Bir anlamda oğulla babayı buluşturduk. Sıra elbette 'Bir anne dünyayı değiştirebilir' sözünü kanıtlayan Zübeyde Hanım'ın adını taşıyacak esere gelmiştir. Onu da tasarlayıp gerçekleştireceğiz. Bu güzel çalışmada emeği geçen herkesi yürekten kutluyorum. Kırklareli gibi kentler, Kırklarelililer gibi yurtseverler var oldukça, Türkiye Cumhuriyeti sizin sözlerinizle ilelebet payidar kalacaktır. Yaşasın Kırklareli, yaşasın Türkiye Cumhuriyeti, yaşasın Gazi Mustafa Kemal Atatürk." şeklinde konuştu.

Kırklareli Valisi Orhan Çiftçi, emeği geçen herkese teşekkür ederek: "Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bu ülkenin en önemli ortak değerlerinden bir tanesidir. Türk milleti, Atatürk'ün kendisi için ne kadar önemli olduğunu bilmekte ve bu yüzden sonuna kadar (O'na) sahip çıkmaktadır." dedi.

Atatürk Evi'nin yapımında katkısı olan kişilere Atatürk Evi'nin minyatürü hediye edildi. İçerisinde Mustafa Kemal Atatürk'ün, Ali Rıza Efendi'nin ve Zübeyde Hanım'ın silikon heykellerinin de yer aldığı Atatürk Evi pazartesi günleri hariç haftanın 6 günü 09.30 ile 17.30 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek. Edirne Jet Haber