Kırkpınar, EXPO 2016'da Tanıtıldı

Kırkpınar, EXPO 2016'da Tanıtıldı
EXPO 2016’da bir ilk gerçekleşti. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin tanıtımı kapsamında, EXPO 2016’da pehlivanlar, davul zurna ekibi eşliğinde kispetlerini giyip güreş gösterisi yaptılar.

EXPO 2016’da bir ilk gerçekleşti. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin tanıtımı kapsamında, EXPO 2016’da pehlivanlar, davul zurna ekibi eşliğinde kispetlerini giyip güreş gösterisi yaptılar.

Edirne Belediyesinin ev sahipliğinde bu yıl 655’incisi düzenlenecek olan Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali’nin bu yıl 11 ilde gerçekleştirilecek tanıtımları, Expo 2016 Antalya’da başladı.

EXPO 2016’da Kırkpınar Tanıtımı’na Edirne Belediyesi Yağlı Güreş Koordinatörü İbrahim Doğan, Edirne Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Hasan Avcı ile Edirne Belediyesi Pehlivanları Davul-Zurna Ekibi eşliğinde katıldı.

expo2016kirkpinar

ANTALYA BASININA KIRKPINAR ANLATILDI

Edirne Belediyesi, 18-24 Temmuz tarihlerinde gerçekleştireceği Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali öncesi, tanıtım amacıyla Antalya’ya çıkarma yaptı. Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın talimatı ile belediyeden bir ekip, 655. Kırkpınar’ı Antalya EXPO 2016’da tanıttı.

Kırkpınar’a ait bir çok görsel malzeme ve güreşçiler ile birlikte Antalya’ya giden ekip büyük bir coşkuyla karşılandı. Antalyalılar, Edirne Belediyesinin tanıtım etkinliğine büyük ilgi gösterdi.

Edirne Belediyesi Yağlı Güreş Koordinatörü İbrahim Doğan, EXPO 2016’da gerçekleştirdikleri Kırkpınar tanıtımının EXPO Fuarı’nda bir ilk olduğunu ifade ederek, fuar öncesi Antalya yerel ve ulusal basın temsilcilerinin katıldığı bir basın toplantısı gerçekleştirdiklerini belirtti. Antalya basınının yoğun ilgi gösterdiğini söyleyen Doğan, “EXPO 2016 Antalya öncesinde, yerel ve ulusal basın temsilcilerinin yoğun ilgi gösterdiği basın toplantısı gerçekleştirdik. Basın toplantısında, UNESCO Somut Olmayan Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Kırkpınar’ın bir gelenek, derin bir tarihi ve bir yaşam biçimi olduğunu vurguladık. Yağlı güreşin Olimpiyatı olarak kabul edilen ve burada birinci olan pehlivanın Türkiye’nin Başpehlivanı olarak ilan edildiği Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali’nin bu yıl 18-24 Temmuz 2016 tarihleri arasında Edirne Belediye Başkanlığının ev sahipliğinde yapıldığını söyleyerek, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan adına tüm güreş severleri Edirne’ye davet ettik. Toplantıda, basın mensuplarına kırmızı dipli mum, kispet gibi Kırkpınar ögelerini tanıtarak, Edirne ve Kırkpınar Tanıtım Broşürleri hediye ettik." dedi.

expo2016kirkpinar2

EXPO 2016’DA BİR İLK

Kırkpınar Güreşleri’ne Antalya’dan katılan çok sayıda pehlivanın da düzenlenen toplantıda kendilerine eşlik ettiğini kaydeden İbrahim Doğan, yerli yabancı yüzlerce kişinin pehlivanların mini gösterisine hayran kaldığını söyledi. EXPO 2016’nın sosyal medya sayfalarından sürekli Edirne Tanıtım videosunun yayınladığını belirten Doğan, "EXPO 2016 Kırkpınar tanıtımıza dört büyük orta boyu pehlivan kispetlerini giyip, davul zurna eşliğinde fuar alanında baştan sona yürüyüş yaparak başladık. Pehlivanlarımızın davul zurna eşliğindeki yürüyüşü büyük ilgi gördü. EXPO 2016’ya gelen ziyaretçilere Edirnemizle özdeşleşmiş badem ezmesi, kavala kurabiyesi ikram ettik. Alandaki tüm ziyaretçilere, Kırkpınar ve Edirne tanıtım broşürleri hediye ettik. Kırkpınar Tanıtım standımıza gelerek, pehlivanlarımız ile hatıra fotoğraf çektirmek isteyen vatandaşlarımıza kendi ekibimiz tarafından fotoğrafları çekilerek, anında baskı yapıp hediye ettik. Edirne Kırkpınar Tanıtım videomuzu da sürekli izleme şansına sahip olan EXPO 2016 ziyaretçilerinden yoğun ilgi gördük. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin en önemli tanıtım ayaklarından biri olan EXPO 2016 Antalya, hem Edirne’miz hem de Kırkpınar için çok olumlu geçti. Edirne’ye Antalya’dan yoğun bir katılım bekliyoruz.” dedi.

Edirne Belediyesi tarafından tanıtım etkinlikleri 28 Haziran 2016 Salı Günü İstanbul’da, 29 Haziran 2016 Çarşamba Günü de Balıkesir’de devam edecek. Tanıtım toplantıları ayrıca Kocaeli, Bursa, Çanakkale, Yalova, Kütahya, Afyonkarahisar, Manisa ve Burdur illerinde de gerçekleştirilecek.

EdirneJetHaber Haber Merkezi