"Kırkpınar'a da Katı Atığa da Destek Yok"

"Kırkpınar'a da Katı Atığa da Destek Yok"
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 656. Kırkpınar Yağlı Güreşleri için Tanıtma Fonuna, Edirne Katı Atık ve Bertaraf Tesislerine hibe almak için de Çevre ve Şehircilik Bakanlığına başvuruda bulunduklarını ancak bunun kabul edilmediğini söyledi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 656. Kırkpınar Yağlı Güreşleri için Tanıtma Fonu’na ve Edirne Katı Atık ve Bertaraf Tesisleri’ne hibe almak için de Çevre ve Şehircilik Bakanlığına başvuruda bulunduklarını ancak bunun kabul edilmediğini belirterek: "Bunu siyasete mal etmek istemiyorum. Ama durum bu." dedi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, düzenlediği basın toplantısında Kırkpınar ve Katı Atık Bertaraf Tesisleri hakkında bilgi verdi.

Her yıl Şubat ayında Kırkpınar Yağlı Güreşleri için Başbakanlık Tanıtma Fonundan destek istediklerini belirten Gürkan: "1 milyon 200 bin ile 1 milyon 500 binlik bir dosya gönderiyoruz, bize destek olun diye. Çünkü Kırkpınar UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alıyor. 2014 yılında 100 bin lira göndermişlerdi. Ben de 'İade edeceğim' demiştim. O zaman Sayın Mehmet Müezzinoğlu devreye girmişti, rakam 400 bin liraya çıkmıştı. 2015’te yine aynı işlemi yaptık, 300 bin lira geldi. 2016'da aynı işlemi yaptık, 300 bin lira geldi. Bu yıl yine Şubat ayında 1,5 milyonluk bir dosya gönderdik ancak Kırkpınar’ın düzenlediği tarihe kadar herhangi bir haber gelmedi." dedi.

656. Kırkpınar Yağlı Güreşleri bittikten 1 ay sonra Tanıtım Fonundan belediyeye bir yazı geldiğini anlatan Gürkan, yazıda "Tanıtma Fonunun 31 Temmuz 2017 tarihinde toplandığını ancak Kırkpınar Proje dosyamızın kabul edilmeyerek gündemden çıkarıldığı"nın belirtildiğini söyledi. Olayı siyasete mal etmek istemediğini ifade eden Gürkan: "Bunu siyasete mal etmek istemiyorum ama bazı güreşler, bizden küçük, kıyas bile olmaz. Buna rağmen bu güreşlere sadece 2 milyon TL destek verildiğini biliyorum. CHP’li olduğumuz için verilmiyor mu acaba? diyeceğim yakıştıramıyorum. Bu fonun başındaki arkadaşların böyle bir politik davranış gösterebileceğini düşünmek istemiyorum." şeklinde konuştu.

Katı Atık Bertaraf Tesisleri için de hibe alamadıklarını anlatan Gürkan: "Kanun diyor ki; yaptığımız tesislerin yapım bedelinin yüzde kırk beşine kadar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hibe verebilir. Biz bunu talep ettik, 3 milyon 800 bin gibi bir rakamdı. Bize ilk etapta 1 milyon verileceği, sonrasında duruma bakılacağı söylendi. Hala 1 milyon TL’yi bekliyoruz. Katı Atık Tesisi için daha bir kuruş hibe almadık. O inşaatı tamamen 5 kurumun kendi öz kaynaklarıyla yaptık. Allah’tan Türkiye’nin en ucuz inşaatını yaptık. Yani 7 milyon 770 bin liraya yaptık o tesisin idare bedelini. Fiyat farkı, KDV’si 9 bin liraya mal oldu. Bunu herkes nüfusuna oranla ödedi tabi. Ama dediğim gibi daha Çevre ve Şehircilik Bakanlığından hibe olarak tek kuruş para gelmedi. Kırkpınar için tanıtma fonundan tek kuruş para gelmedi. Bunu herkesin dikkatine tekrardan sunmuş olayım." diye konuştu. EJH