'Kudüs' Sergisi Açıldı

'Kudüs' Sergisi Açıldı
Edirne Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 'Kudüs' konulu fotoğraf sergisi açıldı. 

Edirne Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 'Kudüs' konulu fotoğraf sergisi açıldı.

Edirne'de İl Milli Eğitim Müdürlüğü binası fuaye salonunda açılışı yapılan sergide Filistinli Gazeteci Saeed Qaq'ın fotoğrafları sergilendi. Filistinli Fotoğraf Sanatçısı Saeed Qaq'ın da fotoğraflarının bulunduğu serginin açılışına Edirne Valisi Günay Özdemir, AK Parti İl Başkanı İlyas Akmeşe, MHP İl Başkanı Hakan Özkan ve çok sayıda kurum müdürü ile çalışan katıldı.

Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, yaptığı açılış konuşmasında: "3 semavi dinin kutsal mekanlarının bir arada yer aldığı ilk kıblemiz Harem-i Şerif'in her daim nur gibi parladığı peygamberler şehri Kudüs’ün kutsiyetinin müdafaası sadece Müslümanların değil, tüm insanlık için önemli bir görevdir." ifadelerini kullandı.

Edirne Valisi Günay Özdemir, sergi açılışında yaptığı konuşmasında: "Kudüs tarihi boyunca hep farklı düşünce ve inançtaki insanların ortak değeri olmuş ve her zaman belirttiğim gibi farklı inanç ve düşüncedeki insanların ortak yaşam şekli olan bir yer. Günümüzde de farklı inanç ve düşünceye sahip insanların ortak yaşama biçimini beraber yaşama düşüncesini geliştiremezsek; dünyada barış ve huzurun olmayacağı her zaman görülmüş. Bunun da en iyi gerçekleştiren Osmanlı Medeniyeti olmuş. Edirne’de aslında bu Osmanlı Medeniyetinin kurulduğu farklı inanç ve düşüncedeki insanların, kendi inanç ve düşüncelerini yaşayarak ortak yaşama biçiminin nasıl oluşturulduğunun gösterildiği bir medeniyet. Burada kurulan medeniyet, İstanbul’da, Kudüs’te ve dünyanın her yerinde uygulamaya geçtiği zaman huzur ve barışın geldiğini ve insanların mutlu olduğunu hep beraber tarih boyunca yaşamışız. Bundan sonra da ancak bu şekilde bir inanç ve düşünceyle farklı görüşlerdeki insanların ortak yaşama biçimini geliştirdiği, insani değerlerle ve inanç değerleriyle temellendirilebilirse; dünyaya huzur ve barışın geleceğini anlatmamız ve tanıtmamız gerekiyor. Her kurum üzerine düşen görevi yerine getirdiğinde de biz Edirne olarak bu görevi yerine getirmiş olacağız. Tüm Türkiye Kudüs konusunda hassasiyetini ortaya koyup sahiplendiler. Türkiye, Kudüs’e ve de Kudüs barışına sahip çıkarak insanlarla beraber, bu barışa ve davaya sahip çıkacağına inanıyorum." dedi. Edirne Jet Haber