Kukerfest Edirne'de

Kukerfest Edirne'de
Bulgaristan'ın Yambol şehrinde düzenlenen ünlü Kukerlandia Festivali, Edirne'de düzenlenecek.

Bulgaristan'ın Yambol şehrinde düzenlenen ünlü Kukerlandia Festivali, Edirne'de düzenlenecek. Binlerce yıllık bir geçmişe sahip olan Kukerlandia geleneği, Yambol'un Kuker Topluluğu tarafından el yapımı maskelerle Edirne'de sergilenecek.

Interreg IPA Sınır Ötesi İşbirliği Bulgaristan-Türkiye Programı kapsamında Edirne ve Yambol Belediyelerinin ortak olarak hazırlayıp, uygulamakta oldukları "Yambol ve Edirne: Tunca'nın iki Şehri" projesi kapsamında, Yambol Belediyesinin 19 yıldır düzenlemekte olduğu geleneksel Kukerlandia Festivali, Edirne’de gerçekleştirilecek. Etkinliğine Yambol Belediyesinden bir heyet eşlik edecek. 17 Şubat 2018 Cumartesi günü Saraçlar Caddesi'nde düzenlenecek etkinlik kapsamında ilk olarak 19 yıllık bir geçmişe sahip olan Kuker Festivali'ni anlatan fotoğraf sergisi açılacak. Saat 12.30'da ise Kuker gösterisiyle devam edecek.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan; Kakava ve Hıdrellez Şenliklerini de mayıs ayında Yambol'da düzenleyeceklerini söyledi.

KUKERLANDIA FESTİVALİ HAKKINDA

"Kuker oyunları geleneği Antik çağlara Trakların Dionysus tanrısı şenliklerine uzanıyor ve günümüze bölge halkı tarafından yaşatılarak taşınmıştır. Kuker toplulukları el yapımı maskeler ve üzerlerindeki sayıca fazla çanlarla gösterilerini sunuyorlar. Maskeli ve renkli kıyafetli gruplar köy ve kasabalarının sokaklarını ve evlerin avlularını dolaşarak baharın yaklaştığı günlerde bağıra çağıra ve gürültü yaparak kıştan kalan kötü ruhları, hastalıkları, kötülükleri ve soğuk havayı uzaklaştırmak ve diğer yandan sağlık ve bereket için sürüm, ekim ve hasat gibi sembolik hareketler yapıyorlar." Edirne Jet Haber