Kültür Merkezi Yakında Açılıyor

Kültür Merkezi Yakında Açılıyor
Kültür merkezi ve nikah salonu olarak açılacak tarihi elektrik fabrikasının restorasyonunda sona yaklaşıldı.

Kültür merkezi ve nikah salonu olarak 3 Aralık 2016 tarihinde açılacak olan tarihi elektrik fabrikasının restorasyonunda sona yaklaşıldı.

1930 yılında İtalyanlar tarafından yapılan ve jeneratörler vasıtasıyla 1980 yılına kadar Edirne'nin elektrik ihtiyacını karşılayan tarihi elektrik fabrikası işlevini yitirdikten sonra atıl durumda kalmıştı. Tarihi elektrik fabrikası binasını tekrar işlevsel hale getirmek adına çalışmalara başlayan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, gerekli tüm izinleri alarak tarihi binanın restorasyon çalışmalarını 20 Mayıs 2015 tarihinde başlatmıştı.

tarihielektrikfabeski

İlk defa tescilli eserlerden birini restore ettiklerini anlatan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, seçim vaatleri içinde yer alan bu projeyi gerçekleştirmiş olmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi. Gürkan, Edirne Belediyesi Kültür Merkezi ve Nikah Salonu olarak Edirne halkının hizmetine sunulacak olan tarihi elektrik binasının bahçesinin estetik bir görünüme sahip ve dış etkenlere karşı oldukça dayanıklı olan kayrak taşıyla kapladıklarını ifade etti.

Edirne Belediyesi Kültür Merkezi ve Nikah Salonu ile Edirne'nin en önemli ihtiyaçlarından birine cevap verileceğini anlatan Gürkan, "Restorasyonunu gerçekleştirdiğimiz bu muhteşem bina, kültür ve sanat şehri Edirne'ye çok yakışacak." dedi. EJH