Maltepe Belediyesinin Edirne Kültür Turları Başlıyor

Maltepe Belediyesinin Edirne Kültür Turları Başlıyor
İstanbul Maltepe Belediyesi, Edirne ve Çanakkale'ye kültür turu düzenleyecek.

İstanbul Maltepe Belediyesi, Edirne ve Çanakkale'ye kültür turu düzenleyecek. Maltepe Belediyesi kültür turlarına yaklaşık 3 bin kişinin katılması planlanıyor.

Maltepe Belediyesi 4-15 Mart 2019 tarihleri arasında Edirne'ye düzenleyeceği kültür turunda Balkanlar'ın en büyük nehirlerinden biri olan ve Türkiye ile Yunanistan sınırının bir kısmını oluşturan Meriç Nehri, Karaağaç'ın Lozan Antlaşması'yla tekrar Türk topraklarına kazandırılmasının anısına dikilen Lozan Anıtı, diğer anıt ve şehitliklerle Lozan Müzesi ve Mimar Sinan'ın ustalık eseri 'UNESCO Dünya Mirasi Listesi'nde yer alan Selimiye Camii ve Külliyesi ziyaret edilecek.

ÇANAKKALE KÜLTÜR TURU

Maltepe Belediyesi her sene gerçekleştirdiği Çanakkale gezilerini ise bu yıl 19-29 Mart 2019 tarihleri arasında düzenleyecek. Çanakkale Zaferi'nin 104'üncü yıldönümü nedeniyle düzenlenecek bu gezide 36 otobüsle 2 bine yakın Maltepeli, Çanakkale'yi gezecek. Eceabat ilçesinden rehberler eşliğinde başlayacak olan gezi kapsamında Gelibolu Tarihi Yarımadası'ndan geçilip savaş cepheleri, siperler ve zaferin yaşandığı yerler ziyaret edilecek. Vatandaşlar Namazgah ve Hamidiye Tabyası, Seyit Onbaşı Anıtı, Şahindere Şehitliği, Çanakkale Şehitler Anıtı, Meçhul Asker Anıtı, Yahya Çavuş Şehitliği, 57. Piyade Alay Şehitliği, Conkbayırı ve müzeleri de gezecek.

18 mahalleden binlerce kişinin katılacağı gezi programları için başvurular muhtarlıklara yapılacak. Gezide vatandaşlara, rahat etmeleri ve hiçbir sağlık sorunu yaşamamaları için belediye başkan yardımcıları, müdürler, görevliler ve sağlık personeli de eşlik edecek.