Meriç Nehri 2020'de Temiz Akacak

Meriç Nehri 2020'de Temiz Akacak
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, İleri Biyolojik Arıtma Tesisi ile Edirne'nin 8 bin yıllık sorununa son vereceklerini açıkladı.

İleri Biyolojik Arıtma Tesisi ile Edirne'nin 8 bin yıllık sorununa son vereceklerini belirten Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 2020 yılında Meriç Nehrinin temiz akacağını ve Edirne'nin ekosisteme, ekolojiye zarar vermeyecek iller arasında gireceğini söyledi.

Edirne Belediyesi, Belediye Meclisi kararıyla İller Bankasına İleri Biyolojik Arıtma Tesisinin yapılması için yetki verdi. İller Bankası bu yetki kapsamında İleri Biyolojik Arıtma Tesisinin projesini yaptı ve yine alınan yetki kapsamında 26 Aralık 2017 tarihinde işim yapım ihalesini gerçekleştirdi.

İller Bankası yetkilileriyle sözleşme yapılan firmaya yer tesliminde bulunan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan: "2015 yılında meclis kararıyla İller Bankasına yetki verilmişti. İller Bankası projeyi onayladı ve yapım işleri için tekrar İller Bankasına yetki verildi. Yapım işinin ihalesi tamamlandı, 26 Aralık 2017 tarihinde sözleşmesi onaylandı. Keşif bedeli yaklaşık 34 milyon 500 bin TL. İhale bedeli de 27 milyon 940 bin TL. İller Bankası yüzde 20 civarında bir kırımla yaptı ihaleyi. İhaleyi tecrübeli bir firma olan Eser İnşaat kazandı. Sözleşme süremiz 750 gün, yani yaklaşık 2 yıl. 12 ay da işletme süresi var. 2 yıl sonra 8 Ocak 2020'de Edirne'nin 8 bin yıldır Meriç Nehri'ne akan evsel atıkları, kanalizasyon atıkları artık arıtılarak akacak. Biz de ekosisteme, ekolojiye zarar vermeyecek şehirler arasında girmiş olacağız. Bu çok uzun süredir beklediğimiz bir işti. Türkiye'de şehir olarak biyolojik arıtma tesisi olmayan birkaç şehirden biriyiz, belki de tek şehiriz. Bu utançtan da kurtulmuş oluyoruz." şeklinde konuştu.

"SEÇİMİ KAZANMAK İÇİN ALTYAPIYI GÖRMEZDEN GELEMEYİZ"

Seçim vaatlerinin en ağırlıklı konusunun altyapı olduğunu ifade eden Gürkan: "Akıllı başkanlar yerin üstüne, akılsız başkanlar yerin altına yatırım yapar. Biz akılsız başkan olmayı tercih ettik. Çünkü önemli olan halkın menfaatleri. Seçimi kazanmak için altyapıyı görmezden gelemeyiz. 'Seçime bir yıl kaldı altyapıya girilir mi?' diye soruyorlar. Girilir arkadaşlar. Edirneliler bunu anlar. Edirneliler bunu anlayabilecek kapasitede insanlar. Edirne’nin temel sorunlarını bitirelim önce. Çağdaş kentlerde altyapı seçim yatırımlarına bile girmiyor. Bir belediye başkanının 'Ben altyapı yapacağım' diye bir vaatte bulunması gibi ayıp bir şey yok. Ama bizde 40-50 yıldır bu ihmal edildiği için mecburen bunu gündemimize aldık. Halka verdiğimiz sözleri yerine getirdiğimiz için de çok mutluyuz." ifadelerine yer verdi.

Karaağaç Mahallesi hariç 23 mahallenin evsel ve kanalizasyon atıklarının bu tesislerde arıtılarak tarımda kullanılabilen su haline getirileceğini anlatan Gürkan: "Burası 64 bin metrekarelik bir alan. Evlerimizdeki atık sular burada arıtılacak ve tarımsal sulamaya uygun halde Meriç Nehri’ne akacak. Arıtma çamurlarından artık elektrik üretiliyor. Burası bitene kadar Katı Atık Bertaraf Tesislerinde de bununla ilgili bir çalışma olacak. 2 yılda bitecek, 1 yılda testleri ve kontrolleri yapılacak, firma çalışmalarını yapacak. Personel de bu sırada eğitimlerini alacak. 23 mahallenin atık suları buradan arıtılacak. Karaağaç ise Meriç Nehri’nin batısında kaldığı için ayrı bir paket arıtma sistemi olacak." diye konuştu.

Gürkan daha sonra İller Bankası ve firma etkilileri ile tesisin yapılacağı bölgeyi inceledi. Edirne Jet Haber