Muhtarlar Günü Kutlandı

Muhtarlar Günü Kutlandı
Ülkemizde geçtiğimiz yıl kutlanmaya başlanan 19 Ekim Muhtarlar Günü, Edirne’de bu yıl tüm köy ve mahalle muhtarlarının katılımıyla kutlandı.

Ülkemizde geçtiğimiz yıl kutlanmaya başlanan 19 Ekim Muhtarlar Günü, Edirne’de bu yıl tüm köy ve mahalle muhtarlarının katılımıyla kutlandı.

Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başlayan Muhtarlar Günü etkinlikleri, Edirne Mahalle Muhtarları Derneği Başkanı İrfan Tasmalı ile Edirne Köy Muhtarları Derneği Başkanı Recai Kararmışbuga ve beraberindeki diğer mahalle ve köy muhtarları eşliğinde Edirne Valisi Günay Özdemir’i makamında ziyaret etmeleri ile devam etti. Muhtarlar, Edirne Valisi Günay Özdemir’i ziyaret etmelerinin ardından Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ı makamında ziyaret ettiler.

“MUHTARLAR YEREL YÖNETİMLERİN OLMAZSA OLMAZLARI”

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ı belediye binasında ziyaret eden Edirne köy ve mahalle muhtarları, Gürkan’a her zaman kendileriyle iletişim halinde olarak mahallelerinin sorunlarına çözüm bulma yolunda ivedilikle hareket ettiği için teşekkür ettiler.

Gürkan, muhtarlık kurumunun gerek mahallelerde gerekse köylerde olsun farklılıklar gösterse de sonuç itibariyle, demokrasinin gerçek temsilcileri ve gerçek uygulayıcılarının muhtarlar olduğunu ifade etti. Türkiye’de muhtarlık seçim sistemi dışında gerçek bir seçim sisteminin yani doğrudan demokrasiyi temsil eden bir demokrasi sisteminin olmadığını belirten Gürkan, belediye başkanları ve milletvekillerinin halkın karşısına partinin temsilcisi olarak çıktığını ancak muhtarların azalarıyla birlikte doğrudan halka gidip, doğrudan aday olup, doğrudan oy alıp seçilen demokrasinin gerçek anlamdaki tek temsilcileri olduğunu vurguladı.

Muhtarların yerel yönetimlerin eli ayağı ve kulağı olduğunu ifade eden Gürkan, "Muhtarlarımızla sürekli bilgi ve görüş alışverişindeyiz. Onlar mahallelerinin sorunlarını bizlere iletiyorlar, bizler onların yönlendirmesi ile mahallerde çalışmalar gerçekleştiriyoruz." diye konuştu.

“KAYNAKLAR SINIRLI, İSTEKLER SONSUZ”

Edirne Mahalle Muhtarları Derneği Başkanı İrfan Tasmalı, muhtarlar olarak belediye başkanı, vali, daire müdürleri ile sürekli iletişim halinde olduklarını ifade etti. Vatandaşın sorununa çözüm bulma yolunda belediyenin fazlasıyla çalıştığını söyleyen Tasmalı, "Belediye başkanımız biz mahalle muhtarlarıyla sürekli iletişim halinde, bu anlamda kendisine teşekkür ediyoruz. Biliyoruz kaynaklar sınırlı ama isteklerimiz sonsuz. Belediye başkanımız kaynakları doğrultusunda isteklerimizi yerine getirmeye çalışıyor." dedi.

Tasmalı, geçtiğimiz hafta Edirne Belediye Başkanlığınca köy ve mahalle muhtarlarına yönelik düzenlenen geziye de değinerek, "Belediye başkanımızın katkıları ile Edirne köy muhtarlarımız ve mahalle muhtarlarımızı eşli olarak Konya-Eskişehir-Bilecik çevresinin kültürel değerlerini gördüğümüz gezi organize etti. Bu gezi ile gördük ki, Edirne gerçekten muhteşem bir şehir. Kentimizin değerini, diğer kentleri görünce daha iyi anladık. Edirne, Türkiye’de Bursa’dan sonra gelen bir açık hava müzesi. Muhteşem bir kentin vatandaşlarına hizmet verdiğimiz için hem gururluyuz, hem mutluyuz." diye konuştu.

MUHTARLAR, BELEDİYE BAŞKANI VE VALİYLE BİR ARAYA GELDİ

Edirne Belediye Başkanlığınca Muhtarlar Günü dolayısıyla Lalezar Restoran’da düzenlenen öğle yemeğine Edirne Valisi Günay Özdemir, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, İl Genel Meclis Üyesi Mehmet Geçmiş, Belediye Başkan Yardımcıları Çiğdem Gegeoğlu, Selçuk Çakır, Dr.Ertuğrul Tanrıkulu ile Hüsnü Güler, İl Mahalli İdareler Müdürü H.Hülya Erdoğan, Edirne Mahalle Muhtarları Derneği Başkanı İrfan Tasmalı, Köy Muhtarları Derneği Başkanı Recai Karamışbuga katıldı. EJH