Mutluluğun Gözyaşları

Mutluluğun Gözyaşları
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, bedensel engelli iki kişiye tekerlekli sandalye hediye etti. Özgürce dışarıda dolaşabilecekleri için Başkan Gürkan’a teşekkür eden Muzaffer Çetinkaya ve Derya Akçay, mutluluk gözyaşları...

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, bedensel engelli iki kişiye tekerlekli sandalye hediye etti. Özgürce dışarıda dolaşabilecekleri için Başkan Gürkan’a teşekkür eden Muzaffer Çetinkaya ve Derya Akçay, mutluluk gözyaşları döktü.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 5 yıl önce ayağı kesilen Muzaffer Çetinkaya ile doğuştan engelli 19 yaşındaki Derya Akçay’ı hayallerine kavuşturdu.

Edirne Belediyesi Nikah Salonu’nda düzenlenen törenle tekerlekli sandalyeye kavuşmanın mutluluğunu yaşayan Mazzaffer Çetinkaya, “Başkanıma çok teşekkür ediyorum. Bana özgürlüğü armağan etti. Alışverişe gidemiyordum. İlk işim alışverişe gitmek olacak. Aylarca dışarı çıkamadım. Saraçlar Caddesi’nde gezmeye hasret kaldım.” diyerek, gözyaşlarına boğuldu.

Başkan Recep Gürkan’dan tekerlekli sandalye istediğini ifade eden Derya Akçay, “Başkanım beni kırmadı. Beni hayallerime kavuşturdu. Artık dışarıda özgürce dolaşabileceğim.” dedi.

“BİZ DE MUTLUYUZ”

Engellilere yönelik birçok projeye imza attıklarını ve bu konudaki çalışmaların da devam edeceğini ifade eden Gürkan, “Benim her yerde tekrarladığım bir çağdaş kent tanımım var. Eğer bir engelli vatandaşımız evden tek başına çıkıp, bütün işleri yaparak, tekrar eve dönebiliyorsa, o kent çağdaş kenttir. Bu anlamda Edirne çağdaş kent mi? Maalesef değil. Dünya’da böyle bir kent var mı? Maalesef yok. Ama biz bu hedef doğrultusunda durmadan, yorulmadan yolumuza devam edeceğiz.” dedi.

“ENGELLİ OLARAK YAŞAMAK KOLAY DEĞİL; AMA İMKANSIZ DA DEĞİL”

Trakya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrenceleriyle yaptıkları atölye çalışmasına değinen Gürkan, “Kentin ana caddesinde, kent merkezinde engellerin kaldırılmasıyla ilgili yaptıkları çalışmaları bize sunacaklar, biz de uygulamaya koyacağız. Yani daha rahat rampalar, daha rahat kaldırımlar, daha rahat yürüyüş yolları gibi. Bunların hepsi aşılabilecek şeyler, bunları biz etap etap aşmaya çalışacağız. Engeller aşılır ama yeter ki, yüreklerde engeller olmasın. Biz öncelikle yüreklerdeki engelleri kaldırmaya çalışıyoruz. Engelli bir babanın evladı olarak, ben de çok keyif aldım. Çünkü benim babam da bir engelliydi. Bir hastalık dolayısıyla babamın bacakları kesilmişti. Yani engelli biri, bir ailenin yaşamını nasıl etkiler, ben en iyi bilenlerden biriyim. 22 yıl bacakları kesik olarak yaşadı. Biz de yaşamımızı ona göre düzenledik. Kolay değil ama imkansız da değil.” dedi.

recep gürkan tekerlekli sandalye hediye etti