Okan Gaytancıoğlu, Edirne'nin Milletvekili

Okan Gaytancıoğlu, Edirne'nin Milletvekili
Okan Gaytancıoğlu, 25. Dönem CHP Edirne Milletvekili oldu.1 Ocak 1967 yılında Edirne’nin Havsa ilçesinde doğan Okan Gaytancıoğlu, ilk ve orta öğretimini Havsa’da tamamladıktan sonra 1984 yılında Trakya Üniversitesi Ziraat...

Okan Gaytancıoğlu, 25. Dönem CHP Edirne Milletvekili oldu.

1 Ocak 1967 yılında Edirne’nin Havsa ilçesinde doğan Okan Gaytancıoğlu, ilk ve orta öğretimini Havsa’da tamamladıktan sonra 1984 yılında Trakya Üniversitesi Ziraat Fakültesine girerek 1988 yılında Ziraat Mühendisi oldu. Aynı yıl Edirne’de Trakya Birlik Genel Müdürlüğü Tarım servisinde göreve başlayan Gaytancıoğlu, Nisan 1992’de askerlik görevi nedeniyle buradaki görevinden ayrıldı. Mart 1993’de yedek subaylık görevini tamamladıktan sonra tekrar Trakya Birlik Genel Müdürlüğündeki görevine devam etti.

Ekim 1993’de Trakya Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi bölümünde açılan sınavı kazanarak Araştırma Görevlisi oldu. 1994’de yüksek lisansını, 1997’de doktorasını tamamlayarak 1998’de Yrd. Doç. Dr. unvanı aldı. 2010 yılında ise Doçent oldu. Halen Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi bölümünde Doç. Dr. olarak görev yapmaktadır. Uzmanlık alanı Türkiye’de ve Dünya’da Tarımsal Destekleme Politikası olan Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu’nun 4’ü Kitap, 12’si uluslararası olmak üzere toplam 81 adet yayını bulunmaktadır.

1999-2002 yılları arasında Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Müdür Yardımcılığını, 2004-2006 yılları arasında Trakya Üniversitesi Muratlı Meslek Yüksekokulu Müdürlüğünü üstlenmiş ve 2007 yılında Trakya Üniversitesinden Tekirdağ ve Kırklarelinin ayrılmasıyla birlikte Tekirdağ’da kurulan Namık Kemal Üniversitesinin Genel Sekreterlik görevini 6 ay süreyle yerine getirmiştir. 2008-2010 yılları arasında ise Namık Kemal Üniversitesi Muratlı Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü görevinde bulunmuştur.

Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, 30 Nisan 2010’da Cumhuriyet Hak Partisi Havsa İlçe Örgütü’ne üye olarak aktif siyasete başlamıştır. 2011 yılında Edirne’den Cumhuriyet Halk Partisinden milletvekili aday adayı olmuştur. Bilimsel çalışmalarına da hız kesmeden devam eden Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu Ziraat Mühendisleri Odasının 2013 yılında verdiği Bilim Ödülü’nün de sahibi olmuş yine aynı yıl çiftçilerle beraber Ergene’den Etkilenen Çiftçiler Derneği’ni kurmuştur.

Ziraat Mühendisleri Odası, Atatürkçi Düşünce Derneği ve eğitim-İş Sendikası’na da üyedir. Evli ve 1 çocuk babası olan Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, akademik kimliğinin yanı sıra Trakya’da birçok köy ve beldede yaptığı sunumlar ve bilgilendirmelerle Trakya insanı tarafından oldukça sevilen bir kişi olarak tanınmaktadır.

Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu’nun siyasete girip Edirne’den milletvekili aday adayı olmasının temel nedeninin, tarım politikası uzmanı bir bilim adamı olarak çözüm üretebildiği ancak siyasilerce bir türlü çözülemeyen Türk Tarımının sorunlarını çözmek istemesi olduğu kaydedildi.

Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü Öğretim Üyesi Doç.Dr. Okan Gaytancıoğlu, 25. Dönem CHP Edirne Milletvekili Aday Adayı olmak için üniversitedeki öğretim üyeliği görevinden istifa etti.

Doç.Dr. Okan Gaytancıoğlu, ülkenin içinde bulunduğu zor durumun farkında olduğunu ve bir aydın bilinci ile hareket ederek aday adayı olmaya karar verdiğini belirtti. "Bir ülke aydınlarıyla kurtulur ya da aydınlarıyla batar" diyerek profesörlüğünü almasına altmış gün kalmasına rağmen görevinden istifa ettiğini belirten Gaytancıoğlu, "Yıllardır doğru bildiklerimi, bölgenin sorunlarını ve bu sorunlara ait çözüm önerilerimi köy köy-mahalle mahalle gezerek hemşehrilerimle paylaştım, partimin politikalarını anlattım, ülkemizin içinde bulunduğu zor durumdan kurtulması için mücadele ettim. Çünkü gün gelir susmak ihanet olur." dedi.

Bundan sonraki süreçte de çalışmalarının artarak sürdüreceğini belirten Gaytancıoğlu, ilk olarak Cumhuriyet Halk Partili üyelerin oylarıyla milletvekili adayı olmayı ardından da Edirnelilerin oyları ile Edirne halkının Türkiye Büyük Millet Meclisindeki sesi, varlığı ve temsilcisi olmayı istediğini belirtti.