"Orman Yangınlarının %90'ı İnsan Kaynaklı"

"Orman Yangınlarının %90'ı İnsan Kaynaklı"
Son günlerde Türkiye'de günde ortalama 11 orman yangını çıkıyor. Orman yangınına müdahale süresi 15 dakikaya kadar indi.

Yaz mevsiminde havaların ısınmasıyla birlikte artan orman yangınlarıyla ilgili açıklama yapan TEMA Vakfı Edirne İl Temsilcisi Şirin Çoğal, ülkemizde 16-23 Temmuz tarihleri arasında 90'dan fazla orman yangını çıktığını belirterek yangınların büyük kısmının insan kaynaklı olduğunu hatırlattı.

Orman yangınlarının büyük bir bölümünün piknik ateşi yakılması, sigara izmariti atılması gibi ihmal ve kusurlardan kaynaklandığını hatırlatan Çoğal, yangınların ağaçların yanı sıra ormanda yaşayan tüm canlılara zarar verdiğini söyledi. Orman ekosisteminin büyük zarar gördüğünün altını çizen Çoğal: "Her geçen yıl iklim değişikliğinin etkisiyle yangın riski daha da artıyor. Ormanlık alanlarda çok dikkatli davranmamız gerekiyor. Yapılan yanlış bir hareket, binlerce hektar orman alanının ve canlının hayatını kaybetmesine neden olabilir. Ormanda ateş yakılmaması, sigara izmaritlerinin ormana atılmaması ve bir yangın görüldüğünde hemen ALO 177'nin aranması gerekiyor." dedi.

GÜNDE ORTALAMA 11 ORMAN YANGINI ÇIKIYOR

Orman Genel Müdürlüğünün internet sitesinde yer alan bilgilere göre, son günlerde günde ortalama 11 orman yangını çıkıyor. Antalya, Muğla, İzmir, Manisa ve Hatay orman yangını sıralamasında ilk beş sırada.

YANGINA MÜDAHALE SÜRESİ 15 DAKİKAYA İNDİ

Türkiye’de 2002 yılında orman yangınlarına müdahale süresi ortalama 40 dakika iken Orman Genel Müdürlüğünün yaptığı yatırımlarla bugün 15-16 dakikaya kadar geriledi. Erken haber alma sistemlerinin kurulması ve helikopterlerin de aralarında yer aldığı yangın müdahale araçlarının yenilenmesi sürenin azalmasında etkili oluyor. Orman yangınlarına erken müdahale edilmesinde yurttaşlara da önemli roller düşüyor. Yurttaşlar herhangi bir yangın ya da duman gördüklerinde ücretsiz ALO 177 Orman Yangın İhbar Hattı'nı arayarak yangına erken müdahale edilmesine destek verebilirler. Bu sayede yangınlara daha kısa sürede ulaşılıyor ve büyümesine imkan verilmeden küçük alanlarda kontrol ediliyor.

TÜRKİYE'DEKİ ORMANLARIN %60'I YANGIN RİSKİ ALTINDA

Türkiye’de 1997-2017 yılları arasında çıkan yaklaşık 46 bin 200 adet orman yangını ile 185 bin 665 hektar orman yandı. Çıkan orman yangınlarının yaklaşık %90’ının insan kaynaklı olduğu görülüyor. Bu yangınların %49'u ihmal ve dikkatsizlik olarak nitelenen anız yakma, çöplük yangını, avcı ve çoban ateşi, sigara, piknik ateşi, enerji nakil hattı, trafik kazaları gibi sebeplerden kaynaklandı. Bu yangınların %10'u terör, kundaklama, orman açma ve diğer nedenlerle kasıtlı olarak çıkarıldı. Doğal nedenlerle çıkan orman yangınları, yanan ormanların yaklaşık %3'ünü oluşturuyor. 

Sadece 2017 yılı verilerine bakıldığında yaklaşık 2 bin 400 orman yangını çıktı. Yaklaşık 12 bin hektarlık (16 bin futbol sahası büyüklüğünde) bir orman alanı yandı. Yangın başına beş hektarlık alanın yandığı ve bu yangınların %11’inin doğal, %89’unun insan kaynaklı (%6 kasıt, %30 ihmal ve dikkatsizlik, %53 faili meçhul) çıktığı tespit edildi.

Yazları sıcak ve kurak geçen Akdeniz iklimi etkisi altındaki Türkiye’de ormanların %60’ı yangın riskiyle karşı karşıya. Kahramanmaraş'tan başlayıp Akdeniz ve Ege'yi takiben İstanbul'a kadar uzanan 1700 km'lik bandın 160 km derinliğindeki bölümü yangın açısından büyük risk taşıyor. Bu alanda yangına birinci derecede hassasiyet taşıyan 12 milyon hektar orman alanı bulunuyor. Edirne Jet Haber