Restorasyon Sözleşmesi İmzalandı

Restorasyon Sözleşmesi İmzalandı
Edirne Belediyesi, Interreg IPA Bulgaristan - Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı kapsamında ilk projesini uygulamaya başladı.

Edirne Belediyesi, Interreg IPA Bulgaristan - Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı kapsamında ilk projesini uygulamaya başladı. Toplam bütçesi 504 bin euro olan "Yambol ve Edirne; Tunca'nın iki şehri" isimli proje kapsamında Edirne Belediyesine ait tarihi binanın restorasyonu gerçekleştirilecek. Restorasyonu gerçekleştirecek yüklenici firma ile sözleşme imzalandı ve tarihi bina yüklenici firmaya teslim edildi.

Sınır Ötesi İşbirliği Programının Birinci teklif çağrısı kapsamında sürdürülebilir turizm başlığı altında, doğal, kültürel ve tarihi miras ve ilgili altyapıdan daha iyi faydalanılarak sınır ötesi alanının turistik cazibesinin artırılması amacıyla, Edirne ve Yambol Belediyeleri tarafından hazırlanan "Yambol ve Edirne; Tunca’nın iki şehri" isimli proje için 21 Mart 2017 tarihinde hibe sözleşmesi imzalanmıştı. Toplam bütçesi 504 bin euro olan projede Edirne Belediyesinin faaliyetleri için kullanacağı bütçesi 233 bin 187 euro olarak belirlenmişti.

Proje kapsamında, Edirne’deki yatırım faaliyeti olarak Edirne Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulunca 2. grup sivil mimarı örneği olarak resmen tescil edilmiş olan Edirne Belediyesine ait tarihi binanın restorasyonu gerçekleştirilecek.

2017 yılının son çeyreğinde restorasyon işinin ihale prosedürleri gerçekleştirilerek yüklenici firmayla 15 Ocak 2018 tarihinde sözleşmesi imzalandı. 14 Ocak 2019 tarihine kadar sürecek olan restorasyon işi ile Edirne'ye ait bir sivil mimarlık örneği binanın restorasyonu sağlanarak tarihi ve kültürel varlığın korunmasına katkı sağlanacak.

Avrupa Birliği Bakanlığının ulusal otorite görevini yürüttüğü Interreg IPA Bulgaristan - Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı kapsamında önemli bir adım atılmış olduğunu ifade eden Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan: "Edirne Belediyesi, Interreg IPA kapsamında ilk kez proje uygulaması gerçekleştiriyor. Türkiye ve Bulgaristan’dan 33 proje hibe almaya hak kazanmıştı. 33 projeden toplam hibe bütçesi 8 milyon 200 bin euro. Bunun yaklaşık 1 milyon eurosu ise Edirne Belediyesine ait. Yambol Belediyesi ile gerçekleştirdiğimiz bu proje dışında 3 projemiz daha var. Oldukça zor bir süreç olan bu projeleri başarıyla atlattık. Bu proje kapsamında Edirne Belediyesi’ne ait Ulaşım Hizmetleri binasını restore edeceğiz ve turizm merkezi haline getireceğiz. Proje kapsamında ayrıca iki kentin turistik cazibesini arttırmak için aktiviteler yapılacak. Yambol’da düzenlenen Kukerlandia Festivali Edirne’de, bizim Kakava ve Hıdrellez Şenlikleri ise Yambol’da, 2’şer günlük etkinliklerle düzenlenecek. Edirne ve Yambol’da fotoğraf sergileri, bilgilendirme toplantıları gerçekleştirilecek. Bu proje iki kentinde tanıtımına büyük bir katkı sağlayacak." dedi. Edirne Jet Haber