Sadece Hızı Ölçmeyecek

Sadece Hızı Ölçmeyecek
Edirne'de geçtiğimiz aylarda kurulan kule radar uygulamasının ne zaman hayata geçirileceği henüz kesinlik kazanmadı. Konuyla ilgili duyumları aktaran Edirne Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Erbey Kılıç, radarların 3 hafta içerisinde aktif hale geleceğini kaydetti.

Edirne'de geçtiğimiz aylarda kurulan kule radar uygulamasının ne zaman hayata geçirileceği henüz kesinlik kazanmadı. Konuyla ilgili duyumları aktaran Edirne Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Erbey Kılıç, radarların 3 hafta içerisinde aktif hale geleceğini kaydetti. Kılıç, şoförlere, radarların yalnızca hız limitini ölçmeyeceğini ayrıca seyir halindeyken hem telefon hem de emniyet kemeri kullanımını tespit edeceğini belirtti.

Edirne halkının cevabını merakla beklediği soru, kent genelinde kurulan kule radar uygulamasının ne zaman hayata geçirileceği. Edirne Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Erbey Kılıç, duyumlara göre radarların 3 hafta içerisinde aktif hale geleceğini dile getirdi. Kılıç, konuyla ilgili yaptığı açıklamada radarların emniyet kemeri ve telefon kullanımının da tespit edeceğini duyurarak, "Radarla alakalı bir duyum aldık. Bu radarlarda çalışacak olan personel istihdam ettiler. Onları Ankara'ya eğitime gönderdiler. Eğitimden gelmişler. Radarların 24 saat kontrol edildiği yerde 4 kişi çalışacakmış. Aldığımız duyuma göre yakın bir zamanda radarların faaliyete geçeceği söylendi. Bu ay sonuna kadar ya da mart aynın başında devreye gireceği ifade edildi. Ama burada ilgili makamlardan edindiğimiz bilgiye göre valimiz, belediye başkanımız ve emniyet müdürümüz faaliyete geçecek olan radarları basın toplantısı yaparak duyuracaklar. Tabi bunları duyurmadan da yapabilirler fakat yakışığı kalmaz. Bu yasalar her yerde geçerli. Diğer ülkelerde bu hız sınırlamaları daha kısıtlı. Bulgaristan'da bazı yerlerde 20 km hızla gidilecek yerler var. Bunlar yasal olan şeyler. Radarlar aynı zamanda sadece hızı değil telefonla konuşma ve kemer takmayanları da tespit edecek. Emniyet kemeri takılmamasının ve telefonla konuşmanın cezasının 92 lira." ifadelerini kullandı.

EdirneJetHaber Haber Merkezi