Sağlıklı Yaşam için 13 Ülkenin Sınırını Geçecekler

Sağlıklı Yaşam için 13 Ülkenin Sınırını Geçecekler
Avrupa’da Fiziksel Hareketliliği teşvik eden en büyük kampanya olan Şimdi Hareket Zamanı (Now We Move)'nın parçası olan Şimdi Bisiklet Zamanı (Now We Bike) turuna Muğla’dan başlayan gönüllü bisikletçiler Edirne’ye...

Avrupa’da Fiziksel Hareketliliği teşvik eden en büyük kampanya olan Şimdi Hareket Zamanı (Now We Move)'nın parçası olan Şimdi Bisiklet Zamanı (Now We Bike) turuna Muğla’dan başlayan gönüllü bisikletçiler Edirne’ye geldiler. Gönüllü bisikletçilerin bu kampanyasına Edirne Belediyesi de destek verdi.

‘Fiziksel Hareketsizlik Saatli Bomba’sına karşı farkındalığı arttırmak için 13 ülkenin sınırını geçecek olan gönüllü bisikletçiler, Edirne’ye geldi. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın sağlıklı yaşama büyük önem verdiğini ve Edirne’de bisiklet kullanımı yaygınlaştırmak için bisiklet yollarının yaptığını ifade eden Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu, “Edirne Belediyesi olarak, sağlıklı yaşamı destekliyoruz. Bisiklet yolları yaparak, vatandaşlarımızın bisiklet kullanabileceği alanlar yaratmaya çalışıyoruz. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, bisikletle ulaşım yapılacak yollar için yaptığı çalışmalar devam ediyor, her zaman amatör bisiklet gruplarının da yanında yer alıyor.” dedi.

BİSİKLET TURLARI 9 EYLÜL’DE BRÜKSEL’DE SON BULACAK

Enerji Verimi Çevre Koruma Kurulu Başkanı Feridun Ekmekçi, Muğla’dan yola çıktıklarını ifade ederek, "13 ülkenin sınırından geçeceğiz. Türkiye kısmını daha uzun tuttuk. 24 Temmuz’da Muğla’dan 4 kişilik bir ekiple yolla çıktık. Gittiğimiz illerde bize katılan gönüllü bisikletçiler oldu.” dedi.

Başlattıkları kampanyanın amacına da değinen Ekmekçi, "'Şimdi Bisiklet Zamanı’ etkinliğinin temel amacı haziranda yayınlanan Avrupa’da 5 gençten 4’ü ve 4 yetişkinden 1'inin günümüzde fiziksel olarak hareketsiz olduğu çalışmasına dayanan Avrupa’nın ‘Hareketsizlik Saatli Bombası’na karşı farkındalığını arttırmaktır. Şimdi Bisiklet Zamanı Sınır Ötesi Turu takımı olarak biz, vatandaşlarımızı eğlenceli spor aktivitelerine teşvik etmek ve aktif olmalarını sağlamak için teşvik etmek istiyoruz. Aynı zamanda biz, egzersizin ilaç gibi çalıştığına, ve herkes için bedava ve ulaşılabilir olduğuna inandığımız için hareketliliğin heyecanını daha çok Avrupalıya taşımak istiyoruz.” diye konuştu.

Gönüllü bisikletçilerin bu kampanyasına Edirne Belediyesi ve Edirne Doğa Sporları Kulübü (EDOKS) de destek verdi.

Sağlıklı Yaşam için 13 Ülkenin Sınırını Geçecekler - 2