Sakarya Heyeti, Kırsalın Doğal Pazarı'nı Yerinde İnceledi

Sakarya Heyeti, Kırsalın Doğal Pazarı'nı Yerinde İnceledi
Kırsalın Köy Doğal Pazarı'na ilgi her geçen gün artıyor.

Oluşturmak istedikleri Gevye Yöresel Ürünler Pazarı için Sakarya'dan gelen heyet, Edirne'deki Kırsalın Köy Doğal Pazarı'nı yerinde inceledi. Heyeti Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Bakanı Recep Zıpkınkurt, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Edirne İl Kadın Girişimciler Kurulu Bakanı Elmas Aslan ve kurul üyeleri karşıladı.

Gevye Belediye Başkanı Murat Kaya, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Yönetim Kurulu Üyesi Fatma Aygün Kahya, SATSO Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Zehra Köse Dirim, Kurul Üyeleri Candan Durucan, Sevgi Yazarkan, Ceren Dugan, Halide Bölükbaşı, Geyve Yöresel Ürünler Üretim Merkezi Müdürü Sevilay Çınar ve Proje Yöneticisi Ezgi Harmanlı; TOBB Edirne İl Kadın Girişimciler Kurulu Kırsalın Köy Doğal Pazarı'nı yerinde inceledi.

Gevye Belediye Başkanı Murat Kaya: "Bir taraftan ülkemizin ekonomik can damarı olan tarım sektörümüzü harekete geçirirken, diğer taraftan çiftçimizin emeğinin karşılığını tam bulması için pazar araştırmalarına devam ediyoruz. Ayrıca ilçemizdeki kadın kardeşlerimizin istihdamına katkı sağlamak içni çaba sarf ediyoruz. Katma değeri yüksek ürünlerimizle sadece ilçemize değil, bölgemize, Sakarya'mıza ve tüm ülkemize katma değer kazandırıyoruz ve kazandırmaya devam edeceğiz. Bunun için Gevye Yöresel Ürünler Pazarını'da geliştiriyoruz." dedi.

Kaya: "Gördüğümüz kadarı ile Kırsalın Köy Doğal Pazarı'nda ciddi bir çalışma yapılmış herkesin emeğine sağlık. Halk burada tamamen işin içine katılmış, pazar yerinde gördüğümüz kadınlarımız da gayet mutlu. Emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum." sözlerine yer verdi.

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt, Sakarya'dan gelerek Kırsalın Köy Doğal Pazarı'nı ziyaret eden heyeti ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, bölgede ses getiren ve rol model olan pazarın her geçen gün ziyaretçilerinin arttığının altını çizdi.

Diğer illerden gelerek Kırsalın Doğal Pazarı ve Girişimci Kadınlar Projesi'ni rol model almak isteyen heyetrlerle birebir ilgilendiklerini ve bu örneklerin ülke çapında artması adına yapılacak her çalışmanın arkasında olacaklarını ifade eden Zıpkınkurt, Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya ve beraberindeki heyete teşekkürlerini sundu.

Pazarın kurulma aşamasından, bugüne kadar yaptıklarını çalışmalardan bahseden TOBB Edirne İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Elmas Aslan: "Kırsalın Doğal Pazarı ve Girişimci Kadınlar Projesi'nin temelleri 2015 yılında atıldı.15 kadının katılımı ile hayata geçirdiğimiz proje şuan 128 kadının katılımı ile devam etmekte. Amacımız köy kadınlarını evlerinden çıkarıp girişimci yapmak, Edirne'nin değerli ve verimli topraklarını değerlendirmek, köylümüze destek olmak, köyde yaşayan ve üreten kadınlarımızı ekonomiye kazandırmaktı. Ülkemizde bir çok İlimize hatta yabancı ülkelere dahi rol model olmak bu amacımıza ulaştığımızın başlıca göstergesidir." sözleri ile memnuniyetini dile getirdi. Program Edirne şehir turu yapılmasının ardından son buldu. Edirne Jet Haber