Sedefçi'den Gürkan'a Hodri Meydan; "Edirne'yi Başına Yıkarım"

Sedefçi'den Gürkan'a Hodri Meydan; "Edirne'yi Başına Yıkarım"
Edirne Eski Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan'ı sert ifadelerle eleştirdi. "Edirne'yi başına yıkarım" diyen Sedefçi, Gürkan'ı televizyonda tartışmaya çağırdı.

Eski dönem Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan'ın açıklamalarına cevap vermek için, kendi işletmecisi olduğu mekanda basın toplantısı düzenledi. Başkan Gürkan'ı sert ifadelerle eleştiren Sedefçi, kendisinin Saraçlar Caddesi'ne yaptığı çeşmeyi yıkmak üzere Gürkan'ın hazırlık yaptığını belirterek "Edirne'yi başına yıkarım. Bu kent sana dar gelir." dedi. "Hodri meydan" diyen Sedefçi, Gürkan'ı istediği gazeteciyi alarak açık oturumda bir tartışmaya çağırdı.

"Edirne sevdalısıyım"

20 senedir onur ve şerefle belediye başkanlığı yaptığını belirten Sedefçi, "Ben bir Edirne sevdalısıyım. Edirne'de bir şeyler yanlış olunca ya da ters gidince benim de canım acıyor, üzülüyorum. Belediyecilik, doktorluğa benzer; kent insan gibi yaşar. İnsanda nasıl hastalıklar ortaya çıkıyorsa, kentte de sorunlar ortaya çıkar. Kentler hiç durmaz, devamlı yaşarlar. Ben başkanlığa geldiğimde Edirne'nin nüfusu 80 bin civarlarındaydı. Şu an ise nüfus 150 bin. Gelişen kentlerde ihtiyaçlar doğar, mesela altyapı gibi. Ben belediye başkanlığım boyunca 2 defa altyapı projesi yaptım. Altyapı yapmadan geçen bir 20 yıl yok. 80 binlik kenti, 150 binlik bir kente hazırlayan, bunun altyapısını sağlayan bir belediye başkanıyım ben. Hem 1995 hem de 2005'de altyapı projeleri yaptım. Edirne'de yağmur kanallarını ilk defa ben yaptım. Mehmet Şenol bir şeyler aldı ki Recep efendiden, Recep beye koltuk çıkıyor. Edirne Televizyonu (ETV) genel müdürlüğü koltuğunun peşinde olduğunu görmekten üzüntü duyuyorum." sözlerini kullandı.

"Kaçma Recep"

Altyapı çalışmalarını halka sormanın mantıklı olmadığını söyleyen Hamdi Sedefçi şunları kaydetti: "Çok ciddi proje yapacaksınızdır, halka sorarsınız. Altyapıyı halka sorma şansın yoktur. Altyapı eksikliktir. 2012 senesinde karar almışım; kararda Edirne Belediyesi'nin atık su tesisi meclis kararıyla alındı. Belgesi burada. Bu tesis için 64 dönüm istimlak kararı da aldım. Aynı zamanda biz 2012 yılında, Edirne Belediye Meclisi'nde yapılaşmaya yeni açılan yerlere, kanalizasyon, yağmur suyu yapılması kararı da almışım. Biz yine 2012 yılında DSİ'nin yaptığı bir proje vardı. Projede Kayalıköy Barajı'ndan binlik hatlarla su geliyordu ve 800'lük hatlarla Edirne'ye tek bir hattan bağlanıyordu. Gerekli görüşmeleri yaparak, ikinci bir hattan Süloğlu Barajı'ndan su gelmesini sağlayan ikinci bir hat yaptık. Beyefendi diyor ki, biz başlattık. Takdir kamuoyunun. Beyefendi aynı zamanda diyor ki kanalizasyon projesi yapacakmış. Ben bu projeyi, İller Bankası'ndan projenin yarı bedelini alarak yaptım. Sen hâlâ ne yapmaya çalışıyorsun be kardeşim! Hazıra kondun şu an. Hiç olmazsa o işi yap. Benim dönemimde Kıyık'ın sağı ve solu imara açıldı. Recep bey de devam ediyor buna. Şimdi soruyorum, burada altyapı yapılmazsa ne yapacaksın? Bu halk ne içecek, affedersiniz pisliğini nereye atacak. Bu yüzden bu işi halka sorma hakkın yok. Bu, işten kaçmaktır. Kaçma Recep seni kovalayacağım, hiç şansın yok. Halkı kandıramazsın. Bu yaptığı ayıptır."

"Türkiye'ye rezil oldular"

Sedefçi konuşmasının devamında, referandumda bin kişinin otobüsle mahallelere götürülerek oy kullandırılabileceğini belirterek "Utanmıyor yahu. Halk oylaması yapıyor. Türkiye'ye rezil oldular. Her türlü sahtekarlık yapıldı orada. Bir sistem var mı? Kimlik tespiti, imza var mı? Hiçbir şey yok. Ben bulurum bin tane adam, bindiririm arabaya, gönderirim 24 mahalleye, her mahallede bin tane oy kullanır, 25 bin bin oy kullandırayım bin kişiye. Böyle bir halk oylaması var mı? Sonra halk 'hayır dedi istemedi' diyecek. Recep kaçamazsın peşindeyim. Bu işleri yapmak zorundasın." dedi.

"Makam aracını sor"

Gürkan'ın keyif sürmek için makam aracına aylık 25 bin lira kira verdiğini iddia eden Sedefçi, "Sorsana halka, 'makam aracına aylık 25 bin lira kira vereyim mi, vermeyeyim mi' diye. Edirne'ye yazık ediyor. Geçen hafta bir kar yağdı, 2 yıldan beri tek bir gün yağdı ki yağacağı 10 gün önceden belliydi. Çok becerikli belediye başkanısın ya, bu işleri benden daha iyi biliyorsun ya, bir kar küremekte başarısız oldun. İki yıldan beri ne yaptın? Edirne'ye bir çivi çaktın mı?" diye konuştu.

"Makam aracımın kirası 2 bin liraydı"

Bir gazetecinin, "Başkanlık döneminde sizde eleştirildiniz. Ne kadarına kulak astınız? Makam aracı diyorsunuz. Siz ne kadar ödediniz makam aracı kirasına?" şeklindeki sorularına Sedefçi, "Benim makam aracım, BMW 2008 modeldi. 5 yıllık arabaydı. 2 bin lira kirası vardı arkadaşlar. 5 yıllık arabaya bindim ben, 3-4 sene boyunca 2 bin lira kirası vardı. Beyefendi daha gelir gelmez Audi A8 istedi. 25 bin lira aylık kirası arkadaşlar, günah ya. Yılda vereceğiz 300 bin lira, 2 yılda vereceğin 600 bin lira keyfi için. Çiçekleri sulamadı kökten kazıdı, onları sulamaya para bulamadı ama o arabaya para buldu." dedi.

"Bekle geliyorum Recep"

Hamdi Sedefçi, Recep Gürkan'ın belediye başkanı olma sürecini kendisine ihanet yapılarak gerçekleştiğini belirterek, "Üç yıl yanımda gezerek, 'Sen benim şerefimsin, sen benim namusumsun' diye diye, 'Ölüme kadar beraberiz' diye diye oldu. Bu adama büyük emek vermişim, vekilliğine katkı koymuşum, ona güvenmişim. Sezar, Brütüs'ün hançeriyle öldü ama ben ölmedim. Ben hâlâ ayaktayım. Ben peşindeyim. Yanlışı varsa, ki daha çok yanlışı var, bunları zamanı gelince de hepsini açıklayacağım. Mart ayında kahvelere çıkacağım. Bu adamın peşini bırakmayacağım. Bekle geliyorum Recep. Ben bir daha belediye başkanı olayım mı olmayayım mı derdinde değilim." ifadelerini kullandı.

"Boklar nereye gidiyor?"

Sedefçi, "600 bin metre kanalizasyon hattı varmış. 51 bin metresi kullanılıyormuş, gerisi kullanılmıyormuş. Böyle bir mantık var mı? 50 bin metrelik hat 2 büyük mahalleyi kapsar. Gerisi çalışmıyorsa çok affedersiniz nereye gidiyor bu boklar? Böyle de yalancı birisi. Şu anda bu hatlar çalışıyor, sistemimizde bir risk yok." dedi.

"Bir saatim bir yılına bedel"

Son basın toplantısında Belediye Başkanı Recep Gürkan'ın, "Sedefçi 2 saat çalışarak belediyeyi idare ediyordu. Ben ise günde 14 saat çalışıyorum" ifadesine de değinen Sedefçi, konu hakkında şunları kaydetti: "Abe Recep, sen 14 saat çalışsan ne olur ki? Senin 24 saatin, bir ayın, bir yılın; Hamdi Sedefçi için bir saat. Senin bir yılda yaptığını ben bir saatte yaparım, yaptım da. Bu arkadaşımız Cadde Bar'da şarkı söylemekten vakit buluyorsa kendine, belediyeye gidiyorsa, gidiyormuş, belki orada da şarkı, türkü söylüyor olabilir. Neymiş, belediye binasına girince kimse ayağa kalkmıyormuş. Kardeşim orası makamdır. Hamdi, Recep şahsına değil, çalışanların ayağa kalkması makama saygıdır."

"ETV'de tartışalım"

Hamdi Sedefçi'nin basın toplantısı düzenlemesinden bir gün önce sosyal medya üzerinden Recep Gürkan'ı destekleyen bir yazı yazan gazeteci Mehmet Şenol'u da eleştiren Sedefçi, "Mehmet Şenol geldi yanıma, takla attı. Ağabeyini işe aldım o zaman, padişahlık yaptım, kıyak yaptım. Kötü mü yaptık. Şenol ben size hiç gelmedim. Bunları yaptık, herkes yapıyor ama biz doğrusunu yaptık. İhtiyacı olanlara verdik. Ben kaç tane insanı işten çıkardım. Recep Gürkan'a hodri meydan. ETV orada, yanına istediği gazetecileri, yalakaları alsın. Onlarla birlikte benim karşıma çıksın. Belediyeciliği kim biliyor, kim bilmiyor görelim. Yüreği yetiyorsa buyursun." dedi.

Sedefçi konuşması sırasında, "ETV kendi borazanı olduğunu bile bile" cümlesini kurunca ETV kameramanı Yavuz Demir, duruma tepki göstererek kamerasını kapattı. Bunun üzerine Sedefçi, "Ben sizi tenzih ediyorum. Siz emekçisiniz. Lafım ETV yönetimine. Emekçilere saygım sonsuzdur." dedi.

"Dünkü çocuk"

Sedefçi basın mensuplarına, "Gürkan'ın şimdiye kadar hata yaptığı 3 tane konu var. Çok büyük hataları var Recep beyefendinin ama ben zamanı gelince anlatacağım ona. Ama hata yapmaya aynen devam ederse onu uyaracağım, hata yapmasını engelleyip doğru yolu göstereceğim. Yaparsa ne ala, yapmazsa canın sağ olsun diyeceğim. Ona Edirne'yi dar getiririm. Bunu engelleme şansı yok; yapacak. Yapmazsa çıkarım 24 tane mahalleye gece gündüz dolaşırım onu un ufacık bırakırım. Yapmazsam namerdim. Haddini bilecek. Bana zarar verdi, beni kandırdı, bana hile yaptı. Şerefimsin diye diye yerime geçti, eyvallah. Hesaplaşmasını yapacağız. Allah bana sağlık verecek. 2 senesi gitti, 3 senesi kaldı. O günleri yaşayıp göreceğiz. Hesaplaşacağız. Dersini ben ona vereceğim." ifadelerini kullandı.

"Öğrenmeye niyeti yok"

Gazeteci Mehmet Şenol'un, "Recep Gürkan için, 'belediyecilikte bu kadar deneyimli misin?' diyorsunuz, siz ilk başladığınızda deneyimli miydiniz?" sorusu üzerine Sedefçi, "Ben inşaat mühendisiyim bir defa. İnşaat mühendisinin mesleki alanları içerisinde yol, su, kanalizasyon, kaldırım, yapı, imar; hepsi var kardeşim. Benim mesleğim bu. Ben belediye başkanlığına başladığım ilk günde ilk saatte gerekenleri yaptım. Belediye başkanlığına başladığım 1 saat sonrasında ben orada köhneleşmiş beş müdürün görevine son verdim. Bunu bilenler bilir. 5 yıllık belediye meclis üyeliğim vardı. Çok iyi biliyordum, belediyeyi tanıyordum. Ve arkasından da gelir gelmez işe başladım ben. Belediyeciliğin öğrenme yaşı yoktur. Recep'in bu işi öğrenmeye niyeti yok kardeşim. Öğrenemez de." dedi.

"Gürkan AKP'ye çalıştı"

Sedefçi, başkanlığı döneminde kendisine yapılan eleştirilere saygı duyduğunu belirterek, "Hepiniz eleştirdiniz beni. Ben kime tavır aldım, kimin ekmeği ile oynadım? Beni 2001'de hapse attıran Lütfü Karakaş'tır. Kendisine de söyledim bunları ben. Ben Lütfü ile Rusya'da beraber votka içtim. Ama düşmanlık yapmadım, kin tutmadım. Kızmışımdır, bağırmış çağırmışımdır. Dün başkandım, çuvalla yalakam vardı. Şu an Recep'in etrafında bu yalakalar. Bu kuraldır değişmez. Bazı insanlar kemiksizdir, kemikleri yoktur. Kemik olmadığı her yerde de paşam sensin derler. Dün bana alkışlayanlar başkanım en büyük sensin diyenler, şimdi Recep'in yanında. Onların hepsinde benim emeğim var. Ben Recep'ten 100 kat daha CHP'liyim. Ben AKP'ye hayatım boyunca oy vermedim, çalışmadım da. Ama Recep çalıştı. Recep 2004'de danışmanlık yaptı Hatipler'e ve ona oy attı. Ben şans verdim, şansı kendime kazık attırarak karşılığını buldum." ifadelerini kullandı.

"Edirne'yi başına yıkarım"

Başkan Gürkan'ın Edirne Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'ne kiralanan yeşil alandaki beton temeli yıktığını, bir kişiyi kullanarak "Saraçlar Caddesi'ndeki çeşmeyi yıkalım mı yıkmayalım mı?" dediğini belirten Sedefçi "Edirne'yi senin başına yıkarım Recep. Yıkmaya değil iş yapmaya geldin. Çiçeklerimi söktün, bitkilerimi söktün, aydınlatmaları söktün. Edirne!yi karanlığa mahkum ettin Recep. Bu kent sana dar gelir Recep. Haddini bil adam gibi görevini yapmaya çalış. Yardım istersen buradayız." dedi.