"Selimiye Camii'nden Kimse Rant Sağlamasın"

"Selimiye Camii'nden Kimse Rant Sağlamasın"
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Belediyesinin mülkiyetinde bulunan Yemiş Kapanı Hanı ile ilgili basın açıklaması yapan Saadet Partisi Mahalli İdareler Başkanı Sinan Tekin'e cevap verdi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Belediyesinin mülkiyetinde bulunan Yemiş Kapanı Hanı ile ilgili "Edirne'deki siyasi parti ve STK Başkanlarının ortak açıklamasıdır" diyerek basın açıklaması yapan Saadet Partisi Mahalli İdareler Başkanı Sinan Tekin'e, "Selimiye gibi muhteşem bir eseri; hangi siyasi görüş, hangi siyasi parti olursa olsun siyasi emellere rant edilmesine izin vermedik ve vermeyeceğiz. Böyle bir çaba en hafif ifadesiyle haddini aşmaktır. Selimiye ile ilgili herkes görüş belirtebilir ama Selimiye'yi kullanarak ve insanları yanlış bilgilendirerek, bilgi çarpıtmalarla, farklı bir konu da bir araya getirirseniz, buna dur deriz." dedi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Ticaret Borsası yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, ETSO Meclis Başkanı Mehmet Eren , Edirne Esnaf Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ'ın da katıldığı basın toplantısında, Edirne’deki sivil toplum kuruluş başkanlarına açıklamayı Selimiye Alan Yönetimi yapacak diye gösterip, sonra bu ortak açıklamanın siyasi bir parti adına yapılmasının yanlış olduğunun altı çizildi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, "İki gün önce Edirne’de Sinan Tekin bir basın açıklaması yaptı. Selimiye Camii bir vakıf eseri; Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait. Selimiye Camii'nin önünde kazıların yapıldığı alan Edirne Belediyesinin mülkiyetinde. Göreve başladığımda, belirli süreçlerden sonra Selimiye etrafına açılmış olan sondaj kazıları tahtalarla kapatılmıştı. Selimiye Camii'nin bahçesinin o şekilde kalması mümkün değildi. Ankara’ya gittik. Yüksek Koruma Kurulu ile konuştuk ve kurtarma kazısını başlatma kararı verdik.

Kısıtlı imkanlarımıza rağmen, giden valimiz Sayın Dursun Ali Şahin kaynak bulmamıza yardımcı oldu. Biz Belediye olarak bir yılda yaklaşık 3 milyon TL civarında para harcadık. Aynı anda 200 işçi ile 10’dan fazla uzman çalıştırdık. Amacımız Selimiye önündeki bu görüntü kirliliğini bir an önce sona erdirmekti. Kültür Bakanlığından kazı izni aldık. Kazı başkanlığını müze müdürü Hasan Karakaya yürüttü. Gerçekten çok olağanüstü bir çaba ve hızla 1 yıl gibi bir sürede kurtarma kazısı bitirildi ve Yemiş Kapanı Hanı'nın temelleri ortaya çıkarıldı.

Daha önce yarışma birincisi olarak kabul edilmiş Selimiye Camii ve Külliyesinin Rekreasyon Projesini tekrar revize ederek, geçtiğimiz ay koruma kuruluna teslim ettik.

Yemiş Kapanı Hanı ihya mı edilsin; yoksa tanıtılabilecek düzenlemelerle bu şekilde mi kalsın? konusunun bilimsel, tarihi, kültürel boyutu var. Han'ın ihya edilip edilmemesi uzmanların vereceği karardır." dedi.

"EDİRNE BELEDİYESİ OLARAK AÇIKLAMADAN BİLGİMİZ YOKTU"

Başkan Recep Gürkan, geçtiğimiz günlerde "Edirne'de bulunan Siyasi Parti ve Sivil Toplum Kuruluşlarının bir araya gelerek ortak basın açıklamasıdır" diyerek STK'lar adına açıklama yaptığını belirten Saadet Partisi Mahalli İdareler Başkanı Sinan Tekin'in açıklamalarına yönelik, "Siyaset siyasi meydanlarda yapılır, mitinglerde, seçim döneminde yapılır." dedi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, "2 gün önce bir basın açıklaması yapıldı. Edirne Belediyesi olarak, bu kazıyı yapan kurum olarak, bu açıklamadan bilgimiz yoktu. Selimiye Camii ve Külliyesi UNESCO Alan Yönetiminde resmi ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de yer alıyor. Alan Yönetimi Başkanı Yusuf Bey’i aradım bu açıklamayla ilgili bilginiz var mı diye sordum. O da haberi olmadığını belirtti.

Selimiye gibi muhteşem bir eseri; hangi siyasi görüş, hangi siyasi parti olursa olsun siyasi emellere rant edilmesine izin vermedik ve vermeyeceğiz. Böyle bir çaba en hafif ifadesiyle haddini aşmaktır. Selimiye ile ilgili herkes görüş belirtebilir ama Selimiye’yi kullanarak ve insanları yanlış bilgilendirerek, bir takım çarptırmalar ile, farklı bir konu da bir araya getirirseniz, buna dur deriz.

Siyaset siyasi meydanlarda yapılır, mitinglerde, seçim döneminde yapılır. Siyaset seçim sandığında yapılır bu konuda da kimsenin önünde engel yoktur. Siyaset zamanı geldiğinde hodri meydan herkes çıksın siyaset yapsın. Ama tüm insanlığın ortak mirası olan bir eseri kimse kendi çıkarı için rant haline getiremez." diye konuştu.

STK BAŞKANLARI: YANILGIYA DÜŞÜRÜLDÜK

Saadet Partisi Mahalli İdareler Sorumlusu Sinan Tekin yaptığı açıklama ile ilgili olarak STK Başkanları da açıklamalarda bulundular.

Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ; "Bir gün bana mail yoluyla Yemiş Kapanı Hanı hayata geçsin diye Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Kadir İriş’ten bir mail geldi. Sevdiğim takdir ettiğim bir abim. Kadir İriş bir projeden bahsetti. Niye olmasın dedim. Çok güzel bir olay. Ama biz daha detayını aklımıza getiremedik. Değerli başkanımız bize açıklamada bulunduktan sonra yanlış yolda olduğumuzu fark ettim.

Biz Edirne'nin faydasına bir yola çıkmak istedik. Ancak, burada ki yol kazasının sebebi açıklamayı yapan kişinin yanlış olmasıdır. Açıklamayı yapan siyasi partinin belli bir görevlisi. Bana göre yanlıştır ve ben rahatsız oldum. Biz iyi bir şey yapalım derken, bir yol kazası oldu ve bir yanlışa düştük. Bugün de burada o kazanın yaralarını sarmak için buradayız."

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, "Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası gibi sivil toplum kuruluşları siyaset üzeri kurumlardır. Bizim hiçbir zaman bir siyasetin yanında yer almamız mümkün değildir. Dolayısıyla bizim siyasi bir partinin açıklamasının arkasında, yanında durmamız çok kabul edilebilir bir şey değildir. Bizim bilgimiz Selimiye Alan Yönetiminin bir açıklaması olacağı yönünde idi. Dolayısıyla da Meclis Başkanımız da o toplantıya icabet etmesinin sebebidir." ifadelerini kullandı.

Edirne Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk ise "Ben bu açıklamayı basındaki yazılardan sonra öğrendim. Bu organizasyona destek veren kurumların arasında Ticaret Borsası’nın isminin geçmesi bizleri çok rahatsız etti. Bizim kurumlarımız bugüne kadar hiçbir zaman siyasetin içinde olmadı. Hiçbir siyasi parti ile olabilmesi mümkün değildir. Kurumumuzun partiler üstü tuttuğumuz bir yapısı var." sözlerini kullandı.

EdirneJetHaber Haber Merkezi