Sosyal Medya Paylaşımlarından Dolayı 1656 Kişi Tutuklandı!

Sosyal Medya Paylaşımlarından Dolayı 1656 Kişi Tutuklandı!
Son 6 ay içerisinde sosyal medya sitelerindeki paylaşımlardan dolayı 3710 kişi hakkında işlem yapıldı ve 1656 kişi tutuklandı.

Son 6 ay içerisinde terörle mücadele kapsamında yapılan operasyonlarda, sosyal medya sitelerindeki paylaşımlardan dolayı 3710 kişi hakkında işlem yapıldı ve 1656 kişi tutuklandı.

İçişleri Bakanlığı, son 6 ayda sosyal medya üzerinden yaptıkları paylaşımlar nedeniyle 3710 kişi hakkında adli işlem yapıldığını ve ve bunların 1656'sının tutuklandığını, 1203'ünün adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığını açıkladı.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan basın açıklamasında, "İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğünce yürütülen çalışmalarda, son 6 ayda sosyal medya üzerinden halkı kin nefret ve galeyana sevk eden, terör örgütünü öven, terör örgütü propagandası yapan, terör örgütü ile iltisaklı olduğunu alenen beyan eden, devlet büyüklerine hakaretlerde bulunan, devletin bölünmez bütünlüğüne, toplumun can güvenliğine kast eden 3710 kişi hakkında adli işlem yapılmış, bunlardan 1656'sı tutuklanmış, 1203'ü adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştır. 84'ünün ise gözaltı işlemi devam etmekte olup; 767'si gözaltından serbest bırakılmıştır. Hali hazırda açık kimlikleri tespit edilerek Cumhuriyet Savcılıklarına intikal ettirilen 10 bin kişi hakkında da soruşturma ve adli süreç devam etmektedir. Öte yandan, her alanda olduğu gibi sosyal medya alanında da terörle mücadele kararlılıkla sürdürülmekte olup; suç ve suçlularla mücadele birimlerimizin teknik kabiliyetlerinin güçlendirilmesinin yanı sıra Twitter, Facebook, YouTube başta olmak üzere birçok ulusal ve uluslararası servis sağlayıcı, kurum ve kuruluşlar ile yürütülen iş birlikleri de en üst seviyeye taşınmıştır." denildi.

EJH