TBMM Başkanı Şentop'tan Edirne'ye Destek Sözü

TBMM Başkanı Şentop'tan Edirne'ye Destek Sözü
Edirne Valisi Ekrem Canalp, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Trakya Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Üyeleri; TBMM Başkanı ve Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop'u ziyaret etti.

Trakya Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Üyeleri, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı ve Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne için Şentop’tan destek istedi. Edirne’nin turizmde geldiği noktadan çok etkilendiğini ifade eden Prof. Dr. Mustafa Şentop: “Edirne için elimizden gelen desteği vermeye hazırız.” dedi.

Trakya Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu üyeleri olan Edirne Valisi Ekrem Canalp, Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Kırklareli Valisi Osman Bilgin, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Kırklareli İl Genel Meclisi Başkanı Aydın Karakoç, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Günay, Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Soner Ilık ve Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin; TBMM Başkanı ve Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’a hayırlı olsun ziyaretinde bulundular.

Prof. Dr. Şentop, Trakya Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu üyelerini TBMM Başkanlığı Konutu’nda kabul ederek akşam yemeği verdi. Trakya’nın istekleri, talepleri, sorunları ve çözüm önerilerinin değerlendirildiği akşam yemeğinde 3 ilde birlikte hareket etme kararı aldı.

Toplantıda ayrıca Trakya’nın birlikteliğinin önemine değinilerek, Trakya’daki 3 ilinde birlikte entegre projelerle beraber hareket edilmesi; turizm, tarım ve hayvancılık gibi illerin güçlü olduğu yönlerinin daha da ön plana çıkartılması ve 3 ilinde bu konularda birbirine destek olması konusunda mutabakat sağlandı.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne’nin turizm hamlelerini ve kentin yaşadığı bazı sorunlarını TBMM Başkanı ve Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop ile paylaştı. Edirne Belediyesinin hayata geçirdiği ve tamamladığı projeler ile devam eden projeler hakkında bilgi veren Gürkan, devam eden projeler ve Edirne için yapılması gereken çalışmalar ile ilgili de TBMM Başkanı Şentop’tan destek istedi.

8 bin 300 yıllık tarihe sahip, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, Türkiye’nin Avrupa’ya ve Balkanlar'a açılan sınır kapısı olan Edirne’nin 2014 yılında 2 milyon olan turist sayısını 2018 yılı sonunda 5,5 milyona çıkartarak Türkiye’nin en çok turist çeken ilk 3 şehri arasında yerini almayı başardığını belirten Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan: "Edirne’deki turizm potansiyelini artırmak için çok ciddi yatırımlar, çalışmalar yaptık. Edirne artık Türkiye’nin en çok turist alan şehirleri arasında 3. sırada. Şimdiki hedefimiz turizmde yakaladığımız bu ivmeyi kalıcı hale getirmek. Bu konuda bir takım çalışmalar gerçekleştiriyoruz." diyerek turizmde yaşanan gelişmeleri Şentop’la paylaştı.

EDİRNE'YE TAM DESTEK

TBMM Başkanı Şentop: “Edirne; Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı, modern yüzü. Edirne’nin turizmde geldiği noktadan çok etkilendim. Kentin turizmde geldiği noktanın bu kadar olduğunu bilmiyordum. Edirne’ye gereken her türlü desteği verecek; her türlü çalışmayı yapacağız." dedi.