TEMA Vakfı'ndan İpsala Belediyesi'ne Çağrı: Ağaç Kesimini Durdurun

TEMA Vakfı'ndan İpsala Belediyesi'ne Çağrı: Ağaç Kesimini Durdurun
TEMA Vakfı İl Temsilciliği, İpsala Belediyesi tarafından peyzaj çalışmaları kapsamında 100'e yakın ağacın kökünden sökülmesine gösterdi.

TEMA Vakfı İl Temsilciliği, İpsala Belediyesi tarafından 19-20 Mart tarihlerinde yürütülen peyzaj çalışmaları kapsamında yaklaşık 40 yaşındaki 100'e yakın ağacın kökünden sökülmesine tepki gösterdi.

Kesilen ağaçların yerine yeni fidan dikilsin

TEMA Vakfı Edirne İl Temsilcisi Şirin Çoğal, konuyla ilgili bir açıklama yaparak "Üzüntü içindeyiz ve büyük tepki duyuyoruz." dedi. Edirne'de yeşil dokunun tahrip edilmesine göz yumamayacaklarının altını çizen Çoğal, "İpsala Belediyesi'nin ağaçları, sökmesi bizi son derece üzdü. Peyzaj çalışmalarında doğaya duyarlılık istiyoruz. Yaşadığımız yerlere ve doğaya sahip çıkmak yalnız yasalarla değil, toplumsal duyarlılıkla da mümkündür. İpsala Belediyesi başta olmak üzere tüm belediyeleri doğaya duyarlı olmaya çağırıyoruz." sözlerini kullandı.

İpsala Belediyesi'nin  usulsüz olarak ağaç kesimi yaptığını tespit ettiklerini, konu ile ilgili Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri ile irtibata geçilerek belediyeye idari para cezası kesildiğini belirtti.

Çoğal; betonlaşan kentlerimizde, yeşil alanların insan yaşamındaki önemi her geçen gün daha fazla artarken bu konuda özellikle de belediyelere büyük sorumlulukların düştüğünü belirterek, belediyelerin yeşil  alanlar konusunda gereken hassasiyeti göstermeleri gerektiğini bildirdi.

TEMA Vakfı İl Temsilcisi Çoğal, "Dileğimiz kesilen ağaçların yerine hemen yeni fidan dikimi yapılarak yeşil örtünün yerine konmasıdır." dedi. İpsala Dörtyol Mevkii ile Şehir Stadı yolundaki ağaçların İpsala Belediyesi tarafından kaldırımlara zarar verdiği gerekçesiyle söküldüğü öne sürülmüştü.

EdirneJetHaber Haber Merkezi