Trakya Kalkınma Ajansı ile İmzalar Yeniden Atıldı

Trakya Kalkınma Ajansı ile İmzalar Yeniden Atıldı
Trakya Kalkınma Ajansı 2015 Yılı Doğrudan Faaliyet Desteği Programı'na, "Selimiye Camii Çevresi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Projesi" için başvuruda bulunan Edirne Belediyesi, destek almaya hak kazandı. Söz konusu projenin sözleşmesini...

Trakya Kalkınma Ajansı 2015 Yılı Doğrudan Faaliyet Desteği Programı'na, "Selimiye Camii Çevresi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Projesi" için başvuruda bulunan Edirne Belediyesi, destek almaya hak kazandı. Söz konusu projenin sözleşmesini imzalayan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 120 bin TL bütçesi olan projenin 90 bin TL'sinin Trakya Kalkınma Ajansı tarafından karşılanacağını söyledi.

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan Selimiye Camii'ni yeni bir görünüme kavuşturmak istediklerini ifade eden Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, "Selimiye Camii çevresini dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilerine yenilenmiş yüzüyle sunmak, yerel halkın sahip oldukları kültürün farkındalığını arttırmak ve gelişmiş sosyo-ekonomik altı yapı ile daha yaşanabilir bir çevre sağlayarak, tarihsel turizmin neden olduğu sektörel yelpazeyi besleyip, zenginleştirmek amaçlanmaktadır." dedi.

Bu proje sonucunda Selimiye Camii'nin çevresindeki yaya alanları ve tarih mekanlarla ilişki kurulacağına değinen Gürkan, "Söz konusu alanı taşıt trafiği baskısından kurtararak, alana gelen ziyaretçilerin ulaşımı düzenlenecek. Ziyaretçilere ve halka daha iyi hizmet verecek olan park yeri ve otopark için çözüm üretilecek, uygulama alanında yer alan yeşil alan ve kullanıma açık olan bölgelerde peyzaj uygulaması yapılarak bu alanlar değerlendirilecektir." diye konuştu.

Gürkan, ayrıca 120 bin TL bütçesi olan projenin 90 bin TL’sinin, Trakya Kalkınma Ajansı Doğrudan Faaliyet Desteği Programı ile karşılanacağını söyledi. Projenin toplam süresi ise, 3 ay olarak belirlendi.