Trakya Üniversitesi Geleceğin Müzisyenlerini Belirledi

Trakya Üniversitesi Geleceğin Müzisyenlerini Belirledi
Özel yetenek sınavları tamamlandı. 85 aday başvurdu.

Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı Özel Yetenek Sınavları tamamlandı. Sınavlara 85 aday başvurdu.

28-29 Ağustos'ta ilk ve orta öğretim düzeyinde, 10-11 Eylül'de lisans düzeyinde yapılan özel yetenek sınavlarında adaylar yaylı çalgılar, üflemeli ve vurmalı çalgılar ile piyano ana sanat dallarına yerleşebilmek için hünerlerini sergilediler.

Yaptığı çalışmalarla adından ülkemizde ve Balkanlar'da söz ettirmesinin yanı sıra içerisinde Balkan Senfoni Orkestrası gibi önemli bir orkestrayı barındıran Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarına olan talep son yıllarda giderek artıyor. Yaylı çalgılar ana sanat dalında keman, viyola, viyolonsel, kontrbas; üflemeli ve vurmalı çalgılar ana sanat dalında flüt, obua, klarnet, trompet, korna, trombon, fagot; piyano ana sanat dalında gitar ve piyano eğitimi veren Devlet Konservatuvarının tüm bölümlerine yoğun ilgi oldu. Sınavlar neticesinde başarılı olan adaylardan ortaokul düzeyine 10, lise düzeyine 20, lisans düzeyine 20 aday yerleştirildi. Kazanan adayların kesin kayıtları 16-20 Eylül 2019 tarihleri arasında yapılacak.

Ülkemizde ilköğretim düzeyinde müzik eğitimi veren az sayıdaki okullardan biri olan Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müzik ve Bale Orta Okulu da sınavlarla kapılarını minik öğrencilere açtı. Ortaokul düzeyinden konservatuvara başlayan minik öğrenciler sınavları başarı ile geçmeleri halinde eğitimleri kesintiye uğramadan lisansüstü eğitim düzeyine kadar gelip akademisyen olabiliyorlar.

Özel yetenek sınavları hakkında açıklama yapan Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof. Ahmet Hamdi Zafer, Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarının ortaokul düzeyinden eğitim vermeye başladığına vurgu yaparak: “Gerçekleştirdiğimiz özel yetenek sınavlarına öğrencilerimizin yoğun ilgi göstermesi bizleri mutlu etti. Yeteneklerini iyi bir eğitimle birleştirmek için Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarını seçerek eğitim hayatlarında önemli birer adım atan tüm öğrencilerimizi kutluyorum. Seçkin ve alanında uzman akademik kadromuzla birlikte değerli öğrencilerimizi geleceğe hazırlamak için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Özel yetenek sınavlarında geleceğin sanatçılarını seçebilmek adına emek sarf eden hocalarımıza da teşekkür ederim.” dedi.