"Trenle Ulaşımda İyileştirmeler Yapılmalı"

"Trenle Ulaşımda İyileştirmeler Yapılmalı"
Edirne - İstanbul treniyle ilgili halkın beklentilerini madde madde sıraladı.

Gelişmiş ülkelerde şehirlerarası ulaşımın genelde tren ve uçakla yapıldığını ancak Türkiye'nin bu konuda hala yerinde saydığını anlatan Saadet Partisi Merkez İlçe Başkanı Şaban Kaya: "Hızlı trenle ilgili kaç defa müjde verildi ama sonuç ortada. Hiç değilse hızlı tren yapılana kadar mevcut tren hattının verimli kullanılması için acilen tedbirler alınmalı." dedi.

Edirne - İstanbul arası çalışan tren konusunu ele alan Kaya: "Bu hatta çalışan tren sabah saat 07.30'da Kapıkule'den hareket ediyor, saat 11.30'da İstanbul Halkalı İstasyonu'na; akşam da 18.00'de Halkalı'dan hareket ederek 22.00 sularında Edirne'ye varıyor. Yani, günde bir defa gidiş geliş oluyor. Bu hatta onlarca yıldır bir gelişme kaydedilmedi." diye konuştu.

Kaya, Edirne - İstanbul treniyle ilgili halkın beklentisini şöyle sıraladı:

• Sefer sayıları artırılmalı.

• Ayakta giden yolcu sayıları göz önüne alınarak, vagon sayıları artırılmalı.

• Günün şartlarına uygun hız kazandırılmalı.

• Demiryolları bakımı çoğu zaman trenin geçiş saatlerine denk getirilince en az 1 saat gecikmeler yaşanıyor. Bakımlar gecikmeye sebep olmayacak şekilde planlamalı.

• Şehir içi ulaşım sağlayan ETUS, trenin geliş - gidiş saatlerine göre seferlerini ayarlamalı.

• İnternetten ve önceden bilet alınabilmeli (şu anki uygulamada bir günlük bilet alınabiliyor)

Edirne’deki 25 Kasım Stadı'nın yanındaki şehir tren durağının adeta gizlendiğine vurgu yapan Kaya: “Buranın durak olduğuna dair bir işaret, tabela bile yok! Sadece durağın çevresinde 'TCDD sahasında dolaşmak tehlikeli ve yasaktır' şeklinde uyarı levhası var. Adeta, ‘Buraya sokulmayın’ der gibi! Peki, yolcular trene nereden ve nasıl binecek? Ayrıca durakta beklerken oturacak ve hava şartlarından korunacak imkân da yok. Durağın olduğu yer gece güvenli bir bölge değil. Herhangi bir güvenlik yok!” dedi.

“Demiryolu her bakımdan hem daha ekonomik hem daha hızlı ve güvenli” diyen Şaban Kaya: “Biz ise önce demiryollarına yatırım yapacağımıza yatırımı otobanlara yaptık. Yani, ilk düğmeyi her şeyde olduğu gibi bunda da yanlış ilikledik." dedi.