Turizm Zabıtası İşbaşı Yaptı

Turizm Zabıtası İşbaşı Yaptı
Edirne'de turizm zabıtası, Zabıta Teşkilatı'nın kuruluş yıl dönümünde işbaşı yaptı.

Zabıta Teşkilatının kuruluşunun 193. yılını kutlayan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Turizm Zabıtası uygulamasına bugün başladıklarını söyledi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Zabıta Teşkilatının 193. kuruluş yıl dönümünde zabıta personeliyle Tüm Yerel-Sen Edirne Şubesi'nin düzenlediği kahvaltıda bir araya geldi. Gürkan: "Vatandaşlarımız zabıtaya bazen zabıta olarak, bazen polis olarak, bazen temizlikçi olarak, bazen de adli kolluk olarak; yani o anda ihtiyacı ne ise o şekilde bakıyor. Demek ki vatandaş; belediyeye, belediye çalışanlarına nerede, ne şekilde ihtiyaç duyarsa o pozisyonda olmasını istiyor. Bu da bizim yaptığımız işin hem kapsamını hem de zorluğunu gösteriyor. Belediyecilik zor iş. Bir taraftan olmazı anlatmaya çalışacaksınız ama diğer taraftan kanunların size verdiği görevleri yerine getirecek ve diğer taraftan da şehirde yaşayan vatandaşların hakkını koruyacaksınız. Zor bir iş ama kolay olsa bize ihtiyaç olmaz. O yüzden bu zor işi bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da sürdürmeye devam edeceğiz." diye konuştu.

Edirne'nin farklı dinamikleri, anlayışları ve kültürleri olan bir medeniyetler beşiği olduğunu söyleyen Gürkan: "Edirne insanı bana göre dünyanın en güzel, en derğerli insanıdır. Ama zordur. Çünkü bilinçlidir, eğitimlidir, kültürlüdür. Buna göre istekleri de gelişir. Ama biz insanların istek ve arzularıyla hayatın gerçekleri arasındaki dengeyi kurmakla görevli kişileriz. Bir taraftan esnafın zarar görmemesini sağlarken diğer taraftan vatandaşın ve turistin hakkını korumak bizim mükellefiyetimizde. Bunları yaparken de hem mevcut mevzuatımıza uygunluk göstereceğiz hem de ülkemizin ve şehrimizin gelişen ihtiyaçlarını ve değişen dinamiklerini göz önüne alacağız. Bu bağlamda zor bir görev. Bugün Edirne’nin çok hızlı bir şekilde evrilmiş olduğu turizm kenti kimliğine uygun Turizm Zabıtası uygulamamızı başlatıyoruz. 2 arkadaşımız var. İngilizce ve Bulgarca biliyorlar. İnşallah yakın zamanda Yunanca bilen bir arkadaşı o pozisyonda istihdam edeceğiz ya da bir arkadaşımıza bu konuda eğitim vereceğiz. Bu turizm zabıtasını çok önemsiyoruz. Tüm esnaflarımızın fiyat listelerini, fiyat etiketlerini denetleyeceğiz. Fiyat listesinin olmaması demek orada farklı düşüncelerin egemen olması demek." dedi.

SARAÇLAR CADDESİ’NDE GÖRÜCÜYE ÇIKTILAR

Edirne Belediyesinin uygulamaya sunduğu Turizm Zabıtası’nda görev yapacak olan 2 zabıta personeli bugün Saraçlar Caddesi’nde görücüye çıktı. Biri Bulgarca diğeri de İngilizce bilen; kente gelen yabancı turistlere her konuda yardımcı olacak olan Zabıta personeli, Zabıta Teşkilatı’nın 193. yıl dönümünde esnafa karanfil dağıttı.