Turizmde Araplarla İş Birliği Yapılacak

Turizmde Araplarla İş Birliği Yapılacak
Edirne, turizmde Araplarla iş birliği yapacak. Arap Turizm Örgütü Başkanı Dr. Banadar Fahad Al Fuhaid başkanlığındaki heyet, Edirne Valisi Günay Özdemir'i ziyaret etti.

Arap Turizm Örgütü (ATÖ) Başkanı Dr. Banadar Fahad Al Fuhaid başkanlığındaki Arap turizmcilerden oluşan heyet, Edirne Valisi Günay Özdemir'i ziyaret etti. Edirne Valiliğinde gerçekleştirilen toplantıya Edirne Valisi Günay Özdemir, Arap Turizm Örgütü (ATÖ) Başkanı Dr. Banadar Fahad Al Fuhaid, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilcisi Murat Ahmet Yörük, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Başkanı Recep Zıpkınkurt ve çok sayıda kamu kurum ve kuruluş yetkilisi katıldı.

Vali Özdemir, Edirne’ye yapılacak olan yatırımlarla ilgili hem Arap sermayesinin hem de İslam Kalkınma Bankası’nın kaynak ve sigorta faaliyetlerinden faydalanacaklarını belirterek, "Özellikle belediyemizin yapmış olduğu projelerin desteklenmesiyle ilgili ciddi yatırım ve yatırımcıların bulunmasında gerçek katkı sağlanacak. Yarından itibaren ortak fonksiyonların çalışmaya başlayacak. Bu da şunu gösteriyor, eğer bu şekilde bir çaba sonucunda, şu anda yarın başladığımız komisyon önemli bir gelişme kaydedecek ve birkaç ay içerisinde ciddi bir Arap turistinin ülkemize gelmesini bekliyoruz. Çünkü Dr. Banadar, kendisi bir Türk dostu, kendisi İstanbul, Bursa ve Edirne’yi çok seven birisi. Özellikle kadim kentlerimizin aşığı diyebiliriz. Edirne’yi de çok seviyorlar ve Edirne’ye de çok büyük katkılar sağlayacaklarını toplantı boyunca gördük. Bundan dolayı özellikle kendilerine teşekkür ediyorum." dedi.

Arap ve Türk yatırımcıları arasındaki iş birliğinin çoğaldığına belirten Dr. Banadar, "Bilinen bir gerçek vardır ki, Türk ve Arap dünyasının turisti en çok para harcayan turist olarak görülür. Tabi bu arada şuna da dikkat çekmek gerekiyor ki, son zamanlarda Arap ve Türk yatırımcıları arasında karşılıklı olarak yatırımların çoğaldığını görüyoruz. Arap aleminin Türkiye'deki yatırımlarının hacim aldığını görüyoruz. Aynı şekilde Arap dünyasında da Türk yatırımcıların yer aldığını görüyoruz. Dolayısıyla bana göre çok güçlü ve sağlam yatırımlar yapmanın zamanı gelmiştir." diye konuştu.

EJH