Türk Takımına Rusya'da Büyük Şok!

Türk Takımına Rusya'da Büyük Şok!
Moskova'ya giden Edirne Belediyesi Edirnespor Bayan basketbol takım kafilesi Moskova Havalimanı'nda nedensiz yere 1 buçuk saat bekletildi.

FIBA Kadınlar Avrupa Kupası C Grubu 4. hafta mücadelesinde Edirne Belediyesi Edirnespor, Rusya'nın Enisey takımına 73-70 mağlup oldu. Maç için Rusya'ya gidişleri sırasında sıkıntılar yaşayan takım oyuncuları yurda döndü. Yaşadıklarını unutmak istediklerini aktaran basketbolcular, her yere polis eşliğinde gittiklerini aktardı.

SORUN BİR AN ÖNCE ÇÖZÜLMELİ

Edirne Belediyesi Edirnespor Kulübü Başkanı Murat Boyacıoğlu, Türkiye'ye ayak basmaktan son derece mutlu olduğunu dile getirerek şunları söyledi: "Rusya hükümetiyle yaşadığımız problemlerden dolayı havalimanına girdiğimizde ters bir tepkiyle karşılaştık. Bundan dolayı da bütün sistemimiz altüst oldu. Orada 1,5 saat bekledik. Sporun birleştirici gücü olduğunu bir kez daha gösterdik. Orada insanlarla değil, iki hükümet arasında sorun olduğunu gördük. Bunun da biran önce çözülmesi ve eski dost günlere dönülmesi gerektiğini düşünmekteyim. En önemlisi de orada yaşayan Türk vatandaşlara Allah sabır versin. Çok zor şartlarda devam ediyorlar hayatlarına. İki ülkenin biran önce çözüm sağlama zorunluluğu var diye düşünüyorum." diye konuştu.

PSİKOLOJİK BASKI VARDI

Edirnespor Başantrönörü Hakan Acar ise "Daha sonra 4 saat uçmak zorunda kaldık. Seyahat çok uzun sürdü çok yıprandık. Bütün düzenimiz bozuldu. Yemek, uçuş düzenimiz bozuldu. Şehre gittikten sonra problem olmadı. Polis eskortuyla antrenmanlara gittik, geldik. Kaldığımız katta polis kontrolü, otelin girişinde polis kontrolü vardı. Hem güvenlik adına anlamında bir şey vardı hem de psikolojik baskı yaptılar" dedi.

HAREKETLERİMİZE DİKKAT ETTİK

Yaşadıklarını unutmak istediğini söyleyen Takım kaptanı Saynur Tozlu "Giderken oyuncularımızla bölük börçük gidebildik. Hepimizi biranda almadılar. Biz giderken orada beklettiler. Normalde 2 dakika sürmeyen işlem 1,5 saat sürdü. Ondan sonra da sürekli polis eşliğinde gidip geldik. Maç içinde bile rakip takımın davranışları... Seremoniden sonra oyuncular arası el çakmak bir gelenektir. O yapılmadı maçtan sonra yapıldı. Değişik şeyler oldu. Dönüşte de aynı şekilde polis eşliğinde döndük. Halkın bir tepkisi olmadı. Maçta gerginlik yaşanabileceğini düşünüyorduk. Çok fazla germemeye çalıştık. Hareketlerimize dikkat etmeye çalıştık." dedi.