Uçakla İlaçlama Yapıldı

Uçakla İlaçlama Yapıldı
Edirne Belediye Başkanlığının kentte yaz aylarında artan sivrisineklerle mücadele etmek için Almanya’da 130 belediyenin ortaklaşa kurduğu Sivrisinekler ile Mücadele Vakfı (KABS) ile hazırladığı ortak proje kapsamında Paşaçayırı...

Edirne Belediye Başkanlığının kentte yaz aylarında artan sivrisineklerle mücadele etmek için Almanya’da 130 belediyenin ortaklaşa kurduğu Sivrisinekler ile Mücadele Vakfı (KABS) ile hazırladığı ortak proje kapsamında Paşaçayırı Mevkinde uçakla ilaçlama yapıldı.

Deneme amacıyla yapılan ilaçlamayla, ilacın sivrisinek larvaları üzerindeki etkisi gözlendi. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, önümüzdeki yıl tamamlanacak olan ve Avrupa Birliği fonundan yararlanılarak uygulanacak projeyle, doğaya ve canlılara zarar vermeyen ilaçlar kullanılarak Edirne, Yunanistan ve Bulgaristan’da bulunan yerleşim yerlerinde sivrisinek popülasyonların azalacağını söyledi.

Edirne Belediye Başkanlığının girişimleri ve Alman KABS Vakfının destekleriyle, Yunanistan, Bulgaristan ve Türkiye'nin Sivrisinekle Mücadele kapsamında ortaklaşa hazırladığı proje sona yaklaşmak üzere. 3 milyon Euro değerinde olan bu proje tamamlandığında, önümüzdeki yıl 3 ülkede de sivrisinekle, doğaya ve çevreye zarar vermeyen ilaçlarla mücadele edecek.

Sivrisinek larvaları üzerinde etkisini incelemek için bu kapsamda Paşaçayırı Mevkinde, uçakla ilaçlama yapıldı. KABS Vakfı Alman Koordinatörü Dr. Norbert Becker, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Edirne Belediyesi Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu,  bölgeye götürülen sivrisinek larvalarının ilaçtan nasıl etkilendiği gözlendi.  

Edirne Belediyesi koordinatörlüğünde gerçekleştirilen projenin önümüzdeki yıl tamamlanacağını ifade eden Gürkan, "Alman KABS Vakfının yönlendirmesiyle Yunanistan, Bulgaristan ve Türkiye olarak, 3 ülke ortak bir proje geliştirdik. Bununla ilgili hazırlıklarımızı yaptık. Başvurularımızı yaptık. Edirne Belediyesi’nin koordinatörlüğünde projemizi geliştirdik. KABS Vakfının yönlendirmesiyle, kentimizde bu yıl sivrisinekle mücadele ettik.  Edirne’de bu yıl 20 gün kadar sivrisinek sorunu yaşadık. 20 gün boyunca yoğun olarak yaşadığımız sivrisinek problemi çok uzun sürmedi. Bugün bir deneme yapacağız. Uçakla bu biyolojik mücadeleye devam edeceğiz, Almanya’da bu işle ilgili projenin yazılımı devam ediyor. 3 milyon Euro civarında, büyük bir proje. Önümüzdeki yıl tam teşekküllü olarak 3 ülkede de sivrisinekle mücadeleyi başlatacağız. Vatandaşlarımıza daha konforlu bir yaşam hazırlamaya çalışıyoruz." dedi.