BOSTANCI NİNNİ SÖYLEMEYE DEVAM EDİYOR

BOSTANCI NİNNİ SÖYLEMEYE DEVAM EDİYOR
Ulaş DEMİRAY'ın köşe yazısı

ENEZ MEKTUBU

BOSTANCI NİNNİ SÖYLEMEYE DEVAM EDİYOR

Ulaş DEMİRAY

Asparagas haber... Bostancı'nın son günlerde sık sık kullandığı bir niteleme... Son olarak Enez'in CHP'li Belediye Başkan Adayı Özkan GÜNENÇ’in gazetelerde yayınlanan demecine Bostancı “ASPARAGAS” diyerek tıpkı Milletvekili Fatma AKSAL gibi “SAROS’da ve Enez’de önemli hiçbir çevre sorunu yok(muş)” gibi yaparak, başkalarını suçlayarak aradan kaçmaya çalışıyor. GÜNENÇ’in iddialarının asılsız olduğunu iddia ediyor. Ortada bir yalan dolan ve asparagas haberlere sığınma var; ama acaba bu kime ait? Yani asıl asparagasçı kim?

Bakalım...

***

GÜNENÇ’in demeci hemen hemen tüm Trakya’da yayınlanan gazetelerde çıkan Çevreci Avukat Bülent KAÇAR’ın belgelere ortaya koyduğu ve şu ana kadar tekzip edilmeyen demecine dayanıyor. GÜNENÇ; bu demeçteki iddialara geç kalmadan ama temkinli yaklaşarak dikkatli olmak gerektiğini hatırlatıyor. Örneğin “Her ne kadar katı atık alanı Sultaniçe sınırları içerisinde görünüyorsa da” hazırlanan rapora göre bu alan Enez Gaziömerbey Mahallesi'ne de 3 km mesafede bulunuyor. O nedenle GÜNENÇ, bu alan için yapılacak ÇED toplantısına Enez Belediyesinin de müdahil olmasını istiyor. Sultaniçe’deki atık alanı konusunu incelemeye aldık. Çünkü bu söz konusu alan Enez Gaziömerbey Mahallesi'ne 3 km mesafededir. Enez Belediyesi de yapılacak ÇED toplantısında hazır bulunmalı ve gereken tepkiyi göstermelidir” diyerek bir UYARI görevi yapıyor. “Bu alan Enez Belediyesi hudutları içerisindedir” falan demiyor. Ama bu alanın neredeyse Sultaniçe’den daha çok Enez’e yakın olduğunu vurgulayarak Enez Belediyesini uyarıyor.

***

Peki... BOSTANCI bu konuda ne diyor? Demecindeki cümlelerle aynen hatırlatırsak “(Kararı) Enez Belediyesi vermez, Edirne Çevre Kurulu verir. Edirne Çevre Kurulunda bu konuya ait alınmış herhangi bir bilgi ve doküman yoktur.” diye GÜNENÇ’i yalanlıyor. Ama acaba öyle mi? Yani bu konuda resmi bir hazırlık yok mu? O zaman 13 Şubat tarihli MEDYA KEŞAN’daki BÜLENT SAYLAM - AYGÜL KONAR’ın haberine bakmak gerekiyor. Demek ki SAYLAM ve KONAR; Keşan’ın saygın bir gazetesinde İntegral Çevre İnşaat San. ve Tic. A.Ş. tarafından 2548,1844 ve 1845 parseller toplam 44,900 m2, G16-d1 paftası mevkiindeki yapılması planlanan Depolama Tesisi (90 ton/gün) projesi ile ilgili olarak Edirne Valiliğine sunulan dosyayı P.T.D. Dosyası ÇED Yönetmeliğinin 17. Maddesi doğrultusunda dosya incelendi ve projeye ilişkin ÇED süreci başladı.” diye ASPARAGAS bir haber yapıyorlar ve “12 Şubat 2019 Salı günü Edirne Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün resmi internet sitesinden duyurulan ÇED sürecinin başladığı proje ile ilgili şu bilgilere yer verildi.” diyerek asparagas haber yapmaya devam ediyorlar. Yani bu bilgilerden AR-GE çalışması bile yapmadan anlıyoruz ki BOSTANCI ya asparagas demeçler veriyor ya da ayakta uyuyor. BOSTANCI, bu dikkatli davranışı nedeniyle GÜNENÇ’e teşekkür etmesi gerekirken Enezlilere, kendi yalakalarına NİNNİ söylemeye devam ediyor. Bugüne kadar ezberlediğimiz ASPARAGAS nitelikli demeçleri ile kendini bile aldatmaya devam ediyor.

***

Enez’de sahilin devlet eliyle yağmalanması ise daha derin bir konu olduğundan başka bir yazı da değerlendirmek gerekiyor. Ama Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği ve pek çok çevreci kuruluş bu yağma hazırlığını şimdiden dikkatle izliyor ve yol haritasını belirliyor. Zaten bir bölümü Bostancı’nın gayretleri ile şimdiden işgal edilmiş, peşkeş çekilmiş olan Enez sahili için seçim öncesi yangından mal kaçırma çabasında olanların gayretleri ibretle izleniyor...

Asparagas(mış)… Peeh…!