CHP İÇİN 2019'A GİDEN YOL VE 'WILLY BRANDT' MODELİ...

CHP İÇİN 2019'A GİDEN YOL VE 'WILLY BRANDT' MODELİ...
Ulaş DEMİRAY'ın köşe yazısı

Ara sıra gazete yöneticilerinin hoşgörüsü ile yerel gazete köşelerini, bildiğimi sandığım YEREL KONULARDAKİ yazılarımla işgal ederim. Ama ulusal boyuttaki güncel konular ve sürdürülen tartışmalar için ahkam kesmeyi ve irdelemeyi pek üstüme vazife saymam. O konuları bu işin uzmanları kendilerine özgü haber kaynaklarına dayanarak ulusal boyuttaki gazete ve televizyonlarda bol bol yaptıklarından bunu Keşan hatta Enez kırsalından gözleyerek ahkam kesmenin fazla bir önemi ve meraklısı olmadığını bilirim. Ulusal boyutta yazdığım ve paylaştığım yazı çok nadirdir.

Bugün bu genel anlayışımı bir istisna olarak bir kez daha ihlal etmek gereğini duydum. Konu CHP'de oluşturulan anlamsız kaosla ilgili. CHP 2019'a giden yolda nasıl bir yol belirlemesi gerektiği konusunda çalkalanıyor. Kimileri her zamanki gibi bu işi bir genel başkanlık yarışına çevirme çabasında. Kimileri de parti içinde yerlerine daha fazla sımsıkı sarılıp gelecek zaman içinde de konumlarını koruma çabası içinde.

Naçizane 40 yıldır siyasetin içinde harmanlanmış; ilçe başkanlığı, il genel meclisi görevleri yapmış, 3 ayrı ilde ayrı zamanlarda seçilerek kurultay delegesi olmuş, 2 defa parti kurucu üyeliği yapmış bir birikimle söylemek istediğim; 2019'a giden YOL HARİTASI öncelikle TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ'nden geçer. Konu, Ali’nin ya da Veli’nin genel başkan olması ile çözülemez.

Tüzükte yapılması gereken değişiklik ise "Willy Brandt" modeli olabilir (1976'da Sosyalist Enternasyonal Başkanlığına seçilen Brandt, 1974'de özel danışmanı Günther Guillaumme'un Demokratik Alman ajanı olduğunun ortaya çıkması üzerine Başbakanlıktan istifa etti. Bundan sonra fiilen partinin "Onur Başkanlığı" konumuna çekildi.). Yani parti başkanı ile CUMHURBAŞKANI adayının aynı özellik, görev ve kişilikte olması şart değildir, hatta yanlıştır. Her ikisinin de seçim esas ve usulleri ile nitelikleri farklı olmak zorundadır. Birisi partililerin başkanı olacaktır, diğeri partili partisiz TÜM ÜLKENİN başkanı olacaktır.

Partinin yerel örgütleri de "Yukarıda ne oluyor?" diye seyirci olmak yerine olayı genel başkanlık yarışı dışında değerlendirerek yerel toplantılarla çözümler üretmeli, ve bu görüşlerini ısrarla genel merkezle rine yazılı olarak bildirmelidirler.

Bence, bu konuda hiç vakit kaybetmeden yapılacak ilk iş, CHP'de Sayın KILIÇDAROĞLU'nun "Cumhurbaşkanlığı"na aday olmayacağını derhal açıklamasıdır. Bu çıkış tartışmaların daha sağlıklı yöne taşınmasını sağlayabilir. Yapılacak tüzük kurultayı ile genel başkanların cumhurbaşkanı adayı olamayacakları, 8 yıldan fazla bu görevde kalamayacakları, gerekirse EŞ BAŞKANLIK ihdas edileceği, Cumhurbaşkanlığı adaylığı için de partinin kapısının herkese açık olacağı ve parti adayının tüm ülkemizdeki parti üyeleri ile ve hatta iki turlu ön seçimle belirleneceği tüzüğe eklenmelidir.

Bu durumda Metin Feyzioğlu da, Kocasakal da, Muharrem İnce de, Fikri Sağlar da, Selin Sayek Böke de hatta iddialı ise bugünden genel başkanlıktan ayrılmak koşulu ile Sn. KILIÇDAROĞLU da aday olmalı ve sonucu 700 bin üyenin takdirine bırakmalıdırlar.

Bence çözüm budur... HODRİ MEYDAN...