ENEZ’DE YEREL SEÇİMİN ANATOMİSİ

ENEZ’DE YEREL SEÇİMİN ANATOMİSİ
Ulaş DEMİRAY yazdı

ENEZ MEKTUBU

ENEZ’DE YEREL SEÇİMİN ANATOMİSİ

Ulaş DEMİRAY

Enez’de belediye başkanlığı seçimini ezici bir çoğunlukla CHP adayı Özkan GÜNENÇ kazandı. İnandığım ve her fırsatta söylediğim gibi Enez seçmeni mevcut seçeneklerden en iyisini tercih etti. Çünkü Enez ve hatta Trakya seçmeni her ne kadar Atatürkçü/sola yatkın bir özellik taşısa da, bugüne kadar, özellikle yerel seçimlerde başkanlık modelinin geçerliliği ile bazen parti farkı gözetmeksizin tercihini doğru kullanmıştır. Örneğin 2009 seçimlerinde Enez’de DSP adayı Ahmet ÇAYIR’ı belediye başkanlığına layık görmüş, partisini sorun etmemişti. O seçimde Sn. Bostancı CHP adayı olmasına rağmen 450 civarında bir oy alarak ancak 3’üncü olabilmişti. 2014 yılında ise ÇAYIR’ın hataları af edilmemiş bu defa BOSTANCI, ÇAYIR’a karşı hem de AKP’den aday olarak seçimi kazanmıştı.

***

Enez halkı bu defa, iktidarın gücünü arkasına alan, ancak bu gücü hizmet ve yatırım olarak kullanmak yerine kendi tabanını güçlendirmek için kullanan, Enez’i TEK ADAM zihniyeti ve tek akılla yönetmeye kalkan, kıran, döken, esnafı ve Enez sahil sakinlerini karşısına alan, kendi meclis üyeleri ile ters düşen, kendi parti yönetimi ile kavga eden, belediyeye yığdığı personel ile hantal bir belediye yaratan BOSTANCI’ya da KIRMIZI KART’ını göstermiştir. Başarıda ve farkın artırılmasında Sn. Özkan GÜNENÇ ve ekibinin de büyük katkıları olmasına rağmen seçimi GÜNENÇ kazanmamış, BOSTANCI kendi ayağına sıka sıka kan kaybından seçimi kaybetmiştir. Buna tüm ülkede olduğu gibi AKP’nin ekonomiyi hem batırıp hem de suçu vatandaşa yükleme çabaları da eklenince Enez’de hem AKP, hem de Bostancı döneminin sonu gelmiştir.

***

O nedenle hiç kimse bu seçimi CHP örgütü kazanmıştır diyemez. Çünkü seçim sürecinde ne CHP’nin ne de diğer partilerin seçmenleri bilgilendirme, projelerini anlatma ve tartışma konularında varlığını gören olmamıştır. Anlamsız minibüs turları, konvoy yarıştırmaları, ekmek arası köfte muhabbetleri ile bu işin başarıldığını düşünmek bile ilkelliktir. Enez’de hiçbir parti bir kahvehane toplantısı dahi düzenlememiş, neyi nasıl yapacakları konusunda halkla tartışmayı ve onları birinci elden bilgilendirmeyi deneme cesaretini göstermemiştir. CHP’nin kapı kapı dolaşarak kazandığını söyleyenlerin de gözardı ettiği şey, diğer partilerin de kapı kapı dolaştıklarını görmezden gelmeleridir. Bu süreçte, her kapı, her parti tarafından mutlaka çalınmıştır.

***

Örneğin ben oyumu “Bostancı bu kente daha fazla zarar vermesin” diye kullandım. Ama bugün bana “GÜNENÇ hangi konularda BOSTANCI’dan farklıdır ve üstündür?” diye sorarsanız bu konuda henüz net bir yanıt verebilecek durumda değilim. GÜNENÇ’in farklı olup olmadığını şu birkaç hafta içinde önceliklerini, görevlendirmelerini, yeni değişim ve yapılanma çalışmalarını izleyip anlayabileceğiz.

Hiç kimse bana bu “CHP’nin zaferidir” filan diye de gelmesin. 2014’de Enez merkezde CHP seçimi kaybetmesine rağmen 2 il genel meclis üyesi çıkarabilmişken, bu defa çok açık farkla merkezde kazanılmışken 1 il genel meclis üyesi ile yetinmek zorunda kalmasını nasıl yorumlamak gerekiyor? Bunun anlamı şudur: Enez’de, hatta Edirne’de CHP ÖRGÜTÜ yoktur. Neyse ki Trakya’nın Atatürk’e laf söyletmeyen, AKP politikalarından baştan beri hiç hazetmeyen, yanlışı da hiç affetmeyen çağdaş seçmenleri vardır.

***

Enez’de seçimin Özkan GÜNENÇ kadar bir başka başarılı ismi de Sn. Tuncay TAŞKIN oldu. Partisinin zaten yeterince yaratamadığı destekle yetinmeyen tapudan emekli TAŞKIN, Enez’de yıllarca biriktirdiği sevginin karşılığını da aldı ve Enez’in 2 il genel meclisi üyesinden biri oldu. Kutluyorum. Bu arada İYİ Parti için de birkaç söz söylemek gerekirse özellikle başkan adayı belirlemesindeki yanlışlık ve kahvehane toplantılarında veya düzenleyeceği diğer açık ve kapalı toplantılarda Enez’de DEĞİŞİM’i nasıl yapacaklarını anlatmak yerine diğer partiler gibi “ekmek arası köfte” ve laylaylom tarzı etkinliklerle sonuç almayı beklediler. Bence çok farklı bir taktik ve yol izlemeleri gerekirdi. Enez’in nasıl İYİ olacağını İYİ anlatabilmelilerdi.

***

Farkın bu denli yüksek olmasındaki en önemli nedenlerinden biri de Enez SAHİL SAKİNLERİ’nin BOSTANCI yönetimine son verme işini üstlenmeleri ve bunu şansa bırakmamak istemeleridir. Sahil sakinleri bu seçimde yaklaşık 600 oy kullanmışlardır. Bu oyların yaklaşık 500’ü Bostancı karşıtı olarak sandığa girmiştir. Bu gücü ile sahil sakinleri artık Enez’in gelecek seçimlerinde dikkate alınması gereken bir ağırlık olduklarını kanıtlamışlardır.

***

Demokrasi en güzel rejimdir. Doğru ve adil uygulanırsa kaybedeni olmaz. Siyasete katkı veren, aday olan, seçen seçilen ya da bu defa seçilemeyen, oyunu satmayan herkes benim için saygıdeğer ve birinci sınıf vatandaştır. İyi ki varsınız…

NOT: AKP’nin Enez’deki seçim bozgununda Milletvekili Sn. Fatma AKSAL’ın payı da büyüktür… BOSTANCI’nın yeniden aday gösterilmesi ve bir süre sonra yaşanan bir istifa krizinin ardından yine de Cumhurbaşkanı’nın adayı olduğu iddia edilerek “Bostancı ile devam edilmesi” kararında israr eden Sn. Fatma AKSAL’dır. Yenilgi kaçınılmazdı ama bu hezimet yaşanmayabilirdi.