HELVACIOĞLU BÜYÜKŞEHİR ADAYI OLUR MU?

HELVACIOĞLU BÜYÜKŞEHİR ADAYI OLUR MU?
ENEZ MEKTUBU / Ulaş Demiray

ENEZ MEKTUBU / Ulaş Demiray

Yaz bitti... Siyasetin suyu ısınıyor... Örneğin CHP’de Kasım ayından itibaren DELEGE SEÇİMLERİ isimli komedi başlıyor. Keşan’daki 3 bine yakın üyenin pek çoğu mahallelerinde kendilerine tembih edilerek verilen listeleri gösterilen bir ayakkabı kutusu ya da sandığa atarak partililik görevini yapmış olacak. Bu seçimlerde çarşaf liste egemenler tarafından kabul görmediği için BLOK listeler kullanılacak, bu sayede ve bu oldu bitti ile hırsız olduğunu bildiğiniz bir kişiyebile, bu karambolda oy vermiş olacaksınız.

***

Elbette seçilen kadar “Ben seçerim” diye gururlanan üyelerin niteliği nedir? Onu da tartışmak gerekir. Örneğin acaba kaç üye bir sivil toplum örgütünde yöneticilik yapmıştır, ya da bir STK’ye üye olmuştur, acaba kaç üye parti içi eğitime katılmıştır, acaba kaç üye partinin tüzüğünü, programını okumuştur? Bırakalım bunları; acaba kaç üye düzenli olarak üye ödentisini yatırmıştır da oy kullanma hakkını kazanmıştır? Niye soruyorum ki? Yanıtını hepimiz bilmiyor muyuz? Geçen dönemden hatırlıyorum... Keşan’da partiye kayıtlı ya da resmen kaydedilmiş 2700 üyenin 500'ünün partide kayıtlı telefon numarası bulunmuyordu. Bunun anlamını değişik şekillerde yorumlamak mümkün... Bırakalım onu da... Oy kullanacak her delege 50 TL bağış yapacak dense kaç kişi oy kullanmaya gelir?

***

Falcılığı veya 4 yıl sonrası için ahkam kesmeyi sevmem ama galiba köşe yazarlarının işi biraz da bu... 5 yıldan az bir zaman sonra yeni yerel seçimler yapılacak. Buraya kadar olan bu bilgi falcılık sayılmaz. Öyleyse hemen falcılık bölümüne gelelim... 5 yıl sonra bir ihtimalle Edirne artık büyükşehir belediyesi olarak seçimlere girecek. Partilerin adayları muhtemelen bu konuda başarılı ve deneyimli isimlerden oluşacak. Bu konuda pek çok kimse, belediye başkan adaylarının Edirne Merkez'den olabileceğini düşünüyor. Acaba öyle mi?

***

Şöööyle bir zihin turu atarsak CHP’nin adayının – Allah kaza bela vermezse - Recep Gürkan’nın olacağı büyük ihtimal. 2 dönem sonunda yıpranma payı ve Edirne’de hala çözemediği trafik, içme suyu ve ETUS sorunları nedeniyle şansı ne olur bilinmez. Kaldı ki son seçimde millet ittifakı sayesinde biraz zor bir süreç sonunda seçilebilmişti. Edirne’den ona alternatif olacak birisi de henüz ortalıkta görünmüyor. Uzunköprü’den merdivenleri hızla tırmanarak, tepeden inme Başkan olan UZUNKÖPRÜ’nün KIZI hala eşarplı, eşarpsız bol bol resim çektirmek dışında bir farkındalığa henüz  imza atamadığından elbette Büyükşehir’e aday gösterilmesi de seçilmesi de mümkün değil. Küçük kasabaların, küçük ilçelerin başkanlarının zaten öyle bir beklentileri ve iddiaları da yok.

***

Gelelim Keşan’a... İlk 100 gününde eli ayağı çarşafa dolaşan, çoğumuzu beceriksizlikleri ile şaşırtan Mustafa Helvacıoğlu, yarışa geriden başlasa da ani ve tutarlı bir atakla öne geçti. Partili partisiz geniş bir kitle şimdi Helvacıoğlu’nu merak ve ilgi ile izliyor. Akıl almaz enerjisi tüm kesimleri şaşırtıyor. Artık gözle görülür işler de yapıyor olması ona olan ilgi yumağını artırıyor. Üstelik “İktidarın nimetleri ile yapıyor” denilebilecek pek bir şey de ortalıkta görünmüyor. Belediyenin kendi imkanları ile ve çok küçük paralarla önemli işler yapıyor. Özellikle tüm yoğunluğuna karşın gününün 1 dakikasını boş geçirmeden toplumun tüm kesimleri ile birebir ilişkilerini sürdürüyor. Edirne milletvekili olmaktan çok Keşan milletvekili gibi Helvacıoğlu’nun sağ yanından ayrılmayan Fatma AKSAL ile AKP ile bağlarını güçlendiriyor. Bir de FSRU konusunda doğru bir tavır alabilse...

***

Bu durumda bugün seçim olsa AKP’nin Edirne Büyükşehir adayı Mustafa Helvacıoğlu’dur ve de çok şanslıdır. Olur mu, olur. CHP, Delege seçimlerinden başlayan ayak oyunları ile uğraşmak, kendi kendini tüketmek yerine bugünden başlayarak sosyal demokrat bir parti yönetimini hedefleyerek olması gereken yere taşınması konusunda çaba sarfetmelidir. Yoksa Edirne’den gösterilecek bir aday ile  Uzunköprü’nün kızı ile bu işin olabileceğini düşünmek yanlıştır. Falcılık bile değildir.