SELMA YILMAZ İSİMLİ BİR KADIN...

SELMA YILMAZ İSİMLİ BİR KADIN...
Ulaş DEMİRAY yazdı

ENEZ MEKTUBU / Ulaş DEMİRAY

SELMA YILMAZ İSİMLİ BİR KADIN...

Enez DOĞA-DER Başkanı Sn. Selma YILMAZ’a hayvanlara eziyet ettiği gerekçesi ile 78 bin TL (Yetmiş sekiz bin) ceza kesildi. Ne kadar acilmiş ki 3 günlüğüne kaymakamlığa vekalet eden İpsala Kaymakamı tarafından bu ceza Selma Hanım’a tebliğ edildi. Selma Hanım kendi gayretleri ile oluşturduğu bir organizasyon ile Enez’de 153 sokak hayvanının kısırlaştırması sırasında hayvanlara acı çektirmekle ve neredeyse işkence yapmakla suçlanıyor. Tamamen bir bürokrasi ve hukuk komedisi olan bu ceza için elbette gülmek mi, ağlamak mı lazım? Takdir Enezlilerin ve tüm hayvanseverlerin...

***

Sevelim ya da sevmeyelim, yoğurt yiyişini beğenelim ya da beğenmeyelim, tüm namuslu Enezliler bilirler ki; Enez'de hayvanların acı çekmesine razı gelecek en son insan Selma YILMAZ’dır. Diyebiliriz ki, Enez’de sokak hayvanlarının koruyucu meleği odur ve özellikle Enez halkına sokak hayvanlarının öldürülmeden sahip çıkılması gerektiğini öğreten ve bunun kavgasını veren insandır. Bu konuda geçmiş yerel yönetimlerle kıyasıya ve çekinmeden mücadele eden birkaç kişiden birinin adıdır Selma YILMAZ. Bugün Enez’de kimsenin yaklaşmak bile istemediği UYUZ sokak köpeğine rastlanmıyorsa onları bulan, sabırla tedavi eden,Enez’de hiçbir uyuz köpek bırakmayan, bunu ailesi ile birlikte başarmış insanın adıdır bu...

***

Her yıl, güvene dayalı yarattığı iletişimlerle sokak köpekleri için en az 15-20 bin TL'lik mama temin eden, tedavi gerektiren hayvanların ücretsiz olarak kliniklere naklini sağlayıp tedavi ettiren bir derneğin başkanıdır Selma YILMAZ. Ama asıl önemli olan her yıl ekim ayından, nisan ayına kadar, bizler o soğuklarda burnumuzu dışarı çıkartamazken onlar karı koca her gün (Evet her gün) 30-40 km katederek Enez sahilindeki köpekleri kar kış demeden besleyen insanlardır Yılmaz ailesi. Buna “YALAN” diyebilecek bir tek Enezli bulamazsınız.

***

Herkes biliyor ki 10 yıl öncesine kadar belediye bütçelerine KÖPEK İTLAFI adı altında ödenek konurdu. Bugün Selma YILMAZ’a bu cezayı reva görenler, o yıllarda “Salla başını al maaşını” diyerek, yani köpeklerin zehirlenerek, vurularak ACI ÇEKEREK öldürülmesine kayıtsız kalanlar, Enez’de buna DUR diyerek isyan eden ve durdurmayı başaran kadına şimdi kalkmış 78 bin TL ceza kesiyorlar. Gelip buradaki kısırlaştırma organizasyonunu görüp olumlu izlenimlerle döndükleri halde Facebook klavye soytarılarının baskılarından korkarak “Ceza keselim, aradan çıkalım, Selma YILMAZ düşünsün” diyenlerin buldukları gerekçeler de onların kendi işlerinde yetkin, adil ve cesur olmadıklarının en büyük delilleri.

***

Bu ceza elbette geri tepecektir. Çünkü ortaya sürülen deliller zorlamadır ve Selma Yılmaz’la da hiç ilgisi yoktur. Yapılan kısırlaştırmadan Enez Belediye Başkanı Özkan GÜNENÇ “Benim  haberim yok” dese de belediye yetkililerince kısırlaştırma için gösterilen yer Enez’deki en uygun bir mekandır. Kısırlaştırma Edirne Veterinerler Odası temsilcisinin gözetiminde, tüm hayvansever konfederasyonlarının tanıdığı üstat ve uzman, diplomalı ve yetkin veterinerler tarafından yapılmıştır. 153 hayvandan hiçbir kayıp olmamıştır. Ne derneğin ne de belediyenin kasasından (yemek ve otel hariç) beş kuruş bile harcanmamıştır. Yani bu kısırlaştırma, takdir edilmesi ve gurur duyulması gereken bir dernek-belediye MÜŞTEREK organizasyonudur. Alkışlanmalıdır.

***

Ortam kısırlaştırmaya yeterli olmasa bu veterinerler bu kısırlaştırmaya Selma Hanım'dan emir alarak mı devam ettiler? Olur mu böyle şey? "Acı çekildiğini" utanmazca iddia eden klavye soytarılarından hiçbiri olayın olduğu mahalde bulunmamış ve varsayımlarla hareket ederek ortalığı havaya kaldırmışlardır. Bunları delil kabul edenler, ne yazık ki bu kısırlaştırmayı teşvik etmesi, düzenlemesi, hiç yoksa bunu becerenleri koruması gereken makamlar, Selma YILMAZ’ı günah keçisi yapmak istemişlerdir. Ama ne yaparsanız yapın, hukuk da Enez Belediyesi de Enez Kaymakamlığı da ve en önemlisi Enez halkı da Selma YILMAZ’a sonuna kadar sahip çıkacaktır.