SİZE BİR FIKRA ANLATAYIM

SİZE BİR FIKRA ANLATAYIM
Ulaş DEMİRAY'ın köşe yazısı

ENEZ MEKTUBU

SİZE BİR FIKRA ANLATAYIM

Ulaş DEMİRAY

Meraktayım... Geçtiğimiz günlerde Enez AKP İlçe Yönetim Kurulundaki restleşmelerin sonucu ne oldu; merak ediyorum...

Toplantıya katılan Bostancı, AKP İlçe Yönetiminden, Başkan da dahil 3 kişiye "Sizlerle çalışamam" demiş ve istifalarını istemişti. Yönetim Kurulu üyeleri ise "Biz görevimizin başındayız. İstifa etmiyoruz." diye yanıt vermiş ve restleşmişlerdi. BOSTANCI da, hemen oracıkta adaylıktan istifa ettiğine dair yazıyı yazmış ve Yönetim Kuruluna vermişti. “Yapma başkan, etme başkan biz sensiz ne yaparız?” diyerek 3 kişinin korkup istifa edeceğini ve dilekçeyi de yırtıp atacaklarını sanmıştı. Ama adamlar inat mı inat... Yırtıp çöp kutusuna atmak yerine, acilen bu dilekçeyi İl Başkanına iletmişler, yönetimdeki yerlerinden de vazgeçmemişler.

***

Ertesi gün, yöre insanından çok, partisinden çok, seçmeninden çok, Saros ve Trakya'nın çevre sorunlarından daha çok Recep Tayyip Erdoğan’a bağımlı Edirne Milletvekili Fatma AKSAL ve ildeki AKP büyükleri Enez’e çıkartma yaptılar. Tarafları toplayıp, parmak sallayıp "Herkes otursun oturduğu yerde. Mmmm. " diye zılgıt çekip gittiler.

Sonrasını bilmiyorum. Şimdi bakıyorum da; adı geçen 3 kişi istifa etmemiş, Abdullah BOSTANCI’nın adaylığı da sürüyor.

***

Fıkrayı biliyorsunuz... Ağa ile kahya traktöre binmiş gidiyorlar... Yolun ortasında bir hayvan pisliği görmüşler. Ağa kahyayı küçük düşürecek ya “Kahya bu boku ye, traktör senin olsun" demiş. Kahya pisliği yemiş, traktörü almış, geçmiş direksiyona. Dönüşte bu defa kahya ağaya bir hayvan pisliği göstererek "Ağam sen bu boku ye, traktörü geri vereyim" demiş. Ağa da, traktörü kurtaracak ya, hiç düşünmeden gitmiş yemiş, traktörü geri almış.

Sonra yolda, yine beraber giderlerken birbirlerine sormuşlar "Yahu şimdi biz bu boku niye yedik?"...

***

Fıkra dinlemeyi severim, ama anlatmayı beceremem. Benim anlattığım fıkraları anlayan ve gülen pek olmaz... Bu fıkra da anlayana artık... Benden anlatması...